Sobotka: Lex Babiš bude do léta. Opozice chce utnout miliardáři podnikání

Autor: ČTK, zst - 
5. května 2016
19:32

Novelu o střetu zájmů, která by mohla omezit podnikání členů vlády, by Sněmovna mohla podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) schválit do léta. Předseda vlády to uvedl v rámci interpelací. Reagoval tak na obavy poslance TOP 09 Martina Plíška, že nebude vůle schválit novelu do konce nynějšího funkčního období dolní komory.

„Myslím, že vůbec nic nebrání tomu, aby ten zákon byl doprojednán do léta,“ uvedl premiér. Řekl však také, že koalice bude ještě před hlasováním o novele hledat nějakou formu koaliční shody kvůli omezení, které odmítá ANO. Podle Sobotky se také může stát, že budou přednostně schváleny jiné normy, „které bude vláda pokládat za prioritní a za důležité“.

Zamýšlené omezení vadí hnutí ANO, podle něhož je namířeno proti jeho předsedovi, vicepremiérovi a majiteli Agrofertu Andreji Babišovi. Vedení hnutí jej označilo v březnu dokonce za porušení koaliční smlouvy. Koalice i proto zatím k dohodě o návrhu nedospěla, i když by jeho zastánci chtěli omezení zavést až pro členy příští vlády.

Omezení navrhl do zákona dostat poslanec ČSSD Jan Chvojka, získal pro to podporu sněmovního ústavně právního výboru. Chce, aby člen vlády nesměl být ovládající osobou ve firmách. Musel by v nich skončit do dvou měsíců po nástupu do funkce v kabinetu. Ovládajícími osobami jsou především vlastníci, kteří mají alespoň 40 procent hlasovacích práv.

V případě porušení zákona by takový člen vlády navíc ztratil ve firmě podle Chvojkova návrhu hlasovací práva, neměl by podíl na zisku a společnost by nemohla dostat žádnou státní pomoc, například dotace.

Další část poslancova návrhu by pod podobnými sankcemi zamezila členům vlády vlastnit média, konkrétně televizní a rozhlasové stanice a periodický tisk. Televizní nebo rozhlasové společnosti by navíc mohly přijít o vysílací licenci.

ČSSD už jednou vycouvala

Poslanecká sněmovna už začátkem března rozhodovala o vládním návrhu zákona o zadávání veřejných zakázek. Mezi dvěma stovkami navrhovaných změn byla i ta od poslance Martina Plíška z TOP 09. Podle ní by se Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO) nemohl účastnit veřejných zakázek.

Poslanci ale nakonec návrh změny nepodpořili, i přes slibovanou podporu se nakonec proti postavila právě strana Bohuslava Sobotky. „Dopadne to jako vždycky. ČSSD několik dní tvrdila, že to fakt udělá, že ten konflikt zájmů oddělá, a dnes se podělá,“ komentoval hlasování ostře šéf TOP 09 Miroslav Kalousek.

„ČSSD se zřejmě lekla výhrůžek Andreje Babiše, že by se mohla rozpadnout vládní koalice. Je otázkou, jestli to myslí se svými slovními deklaracemi proti kumulaci politické, ekonomické a mediální moci vážně,“ reagoval také Plíšek.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Nezadat ( 8. května 2016 12:22 )

Závistiví ***i,spíš bych uvítal zákon o původu majetku.No to by nám pozavírali 90% zastupitelů a proto to nikdy neschválí.Zajímalo by mě například konto soboty kolik dostal za OKD.

dzery ( 6. května 2016 10:17 )

Ovcím to nevysvětlíš.

dzery ( 6. května 2016 10:14 )

Ty už s toho blití musíš bejt tak zesláblej,že nepřemýšlíš.

joudajoudovy ( 6. května 2016 08:00 )

ja princip dotaci jiz chapu od pocatku. jedine VY "nepocopite" o co jde.

joudajoudovy ( 6. května 2016 07:57 )

....zatim se babisovi nic nedokazalo a neprokazalo. a co se tyka tunelaru z ods, top i socanu, vcetne jejich pomahacu, na nektere jiz doslo a casem dojde.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud