Smrdí mi i voňavky a nechci je zakazovat, cupoval poslanec zákaz kouření

Autor: val - 
4. 5. 2016
14:26

Poslaneckou sněmovnu ve středu opět zpestřila diskuse o zákazu kouření v restauracích. Poslanci sice ani tentokrát o zákonu nestačili rozhodnout, debata zato byla plná groteskních momentů. Například když poslanec ODS Marek Benda argumentoval, že podobně jako cigarety nechce zakázat ani voňavky, třebaže mu některé nejdou pod nos. Nebo když Vítězslav Jandák (ČSSD) zjišťoval, jak se bude regulovat mešní víno.

Benda reagoval na lidoveckého poslance Ondřeje Benešíka, který si postěžoval, že na jedné ze sněmovních teras často musejí poslanci dýchat zakouřený vzduch od svých kolegů. „Když se podívám, kolik máme znečištění vzduchu od automobilů a dalších věcí, tak prohlašovat za největšího škůdce této země kuřáky, protože někomu asi smrdí... No tak možná smrdí. Mně smrdí spousta věcí. Různé osoby pohybující se v tramvajích, které nemají třeba možnost se dostatečně často vykoupat. Dokonce mi často smrdí i některé typy voňavek, a to i pánských i dámských. Ale pořád ještě nechodím po světě a neříkám, tohle všechno máte zakázat,“ rozčiloval se Benda, který je kuřák.

Poslanec Marek Benda (ODS) ve SněmovněPoslanec Marek Benda (ODS) ve Sněmovně | Foto Blesk - Zbyněk Pecák, Ladislav Křivan

Zákon kritizoval také Vítězslav Jandák, třebaže tím šel proti svému spolustraníkovi, ministrovi zdravotnictví Svatopluku Němečkovi (ČSSD). „Já jsem panu kolegovi Bendovi chtěl jenom přeložit, o co tady jde. Pane kolego, my přece chceme lidi chránit. A my je uchráníme, i kdybychom je měli zabít!“ podotkl k pobavení poslanců Jandák, rovněž kuřák.

Pak už vážným tónem dodal, že při pohledu na 250 předložených pozměňovacích návrhů by bylo lepší vypracovat rovnou návrh nový: „Pane ministře, co kdybyste se zamyslel po tom všem, co jste slyšel, a řekl jste, krucifix, já to stáhnu a přepracujeme to?“

S ničím takovým nicméně Němeček nesouhlasí. Trvá na tom, že se jedná o opatření, které má lidi chránit před škodlivými účinky tabákových výrobků. Pravdou ale je, že k původnímu návrhu pravděpodobně přibude řada změn, například týkajících se regulace vodních dýmek v čajovnách nebo pití nápojů s více než čtyřmi procenty alkoholu při sportovních utkáních. To totiž původní návrh de facto zakazuje. Jednat se o tom bude znovu v pátek.

V souvislosti s omezením pití alkoholu, které je v novele obsaženo, Jandák upozornil na další záležitost: „Co bude s mešním vínem? To bude pod čtyři procenta?“ otázal se směrem k nepřítomnému ministrovi kultury Danielu Hermanovi (KDU-ČSL), který je původně knězem.

S odpovědí jej zastoupil předseda TOP 09 Miroslav Kalousek: „Jako kluci, ministranti, jsme panu děkanovi pravidelně upíjeli mešní víno a dolévali vodou, takže jsme to pod čtyři procenta většinou spolehlivě dostali. On si to ten život upraví sám.“

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

1940 ( 5. května 2016 09:28 )

Tomuto parazitovi nejvíce smrdí práce ! Zářný příklad naší demokracie, jak je nemožné se zbavit jednou zadrápkovaných i těch nejhnusnějších "politiků".

joudajoudovy ( 5. května 2016 08:24 )

nechce uz konecne podvodny nature student nasledovat jakese do kose? je videt, ze dlouhodobe vysedavani v lavici, bez fyzicke zateze, zanechava vazne zdravotni problemy. neurolog, psychiatr, gastroenterolog, diabetolog, fyzioterapeut, plicar, srdcar se tesi na nove pacienty. nebude profese poslanc, v case budoucim, zarazena mezi rizikova zamestnani? nebudou akteri odchazet drive do duchodu a nezvnikne nova kolonka nemoci z povolani?

flesch2z ( 4. května 2016 21:43 )

Jak? Mně například vňavky taky škodí, vždy, když jedu tramvají, nebo jsem v restauraci musím použít dýchátko proti astmatu, totéž se mi děje, když ucítím něčí agresivní pot. Voňavky, vůně pracího prášku, aviváží atd. mi zhoršují zdravotní stav a musím to vydržet. Kdysi jsem kouřila a běžné cigarety, které mi vůbec nedělaly problém a dodnes mi nevadí jejich kouř, ale jen jednou jsem si zkusila potáhnout z elektronické cigarety a málem mi to urvalo plíce. Paradoxně je to tak, nekecám. Nejsem zastánce kouření, tenhle zákon je však nesmysl. Úplný zákaz prodeje cigaret by byl ok..

Bystrozraky ( 4. května 2016 19:16 )

Souhlasím se všemi, kteří jsou proti kouření. Pavel 941 to dobře vystihl.

hejhej ( 4. května 2016 17:41 )

Benda ještě ještě větší VŮL jež se čekalo. Jak může , vlastně může "student z Plzně" přirovnávat škodlivé cigarety k voňavce. Hloupý Benda je "reprezentant" prohnilé ODS. Ani článek nečtu, stačí nadpis - Benda je ubožák!!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa