„Nechci ochranu před návykovými látkami.“ Schwarzenberg tepal protikuřácký zákon

Autor: Jaroslav Šimáček - 
8. března 2016
19:10

Protikuřácký zákon je zas o krok blíž praxi. Ve sněmovně prošel během tříhodinové debaty etapou přidávání úprav a změn a čeká ho jen závěrečné sněmovní jednání. Ozvali se ale i odpůrci tohoto zákona. Karel Schwarzenberg (TOP 09) upozorňoval, že nechce být chráněn před návykovými látkami. Smích z poslaneckých lavic se nesl poté, co kuřák Marek Benda (ODS) tvrdil, že si připadá vcelku zdravý, ale jeho slova přerušil záchvat kašle.

Takzvaný protikuřácký zákon označuje komplexní vládní návrh, který se netýká zdaleka jen cigaret, ale jde o zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek.

Zákaz kouření v restauracích se však stal nejčastěji diskutovanou změnou. „Pokud jde o úplný zákaz kouření v restauracích a jiných zařízeních, rád bych znovu zopakoval, že hlavním motivem pro předložení návrhu tohoto opatření je ochrana zdraví nejen hostů, ale i zaměstnanců těchto zařízení. Všichni zaměstnanci mají právo dýchat v práci čistý vzduch,“ upozorňoval v úterý ve sněmovně ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). 

Vystoupili však i odpůrci zákona. „Nechci býti chráněn před návykovými látkami, chci statečně čelit alkoholu a tabáku tak, jak jsem to během šedesáti let svého života sám činil,“ glosoval návrh zákona čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

E-cigarety v restauracích nezakážou?

V souvislosti s tímto zákonem se však mluví i o problematice elektronických cigaret. „Pokud jde o užívání elektronických cigaret na místech, kde je kouření zakázáno. Ministerstvo je k tomuto typu výrobku stále obezřetné a nepovažuje jej za zcela neškodnou záležitost. Inhalace nikotinových par není rozhodně zdravotně žádoucím chováním a závislost na nikotinu je nemoc,“ varoval dál ministr Němeček, kterému během 1. čtení foukal demonstrativně dým z elektronické cigarety Miroslav Kalousek.

A možná to mělo kýžený efekt. „Jsem ochoten připustit kompromis v tom smyslu, že zákaz používání elektronických cigaret se nebude vztahovat na restaurace, bary nebo zastávky veřejné dopravy. Ale domnívám se, že například ve školách nebo na dětských hřištích své opodstatnění má,“ uvedl ministr Němeček.

Kuřáka Bendu zastavil záchvat kašle

Poslanec za ODS Marek Benda v úterý přiznával, že je ve střetu zájmů: „Jsem ve střetu zájmů, jsem kuřák, občas a s chutí si dám skleničku alkoholu.“ Tím však neskončil. „Jak jsem se dneska dozvěděl od pana ministra Němečka, tak jsem dokonce nemocen, protože nikotinismus je prý nemoc. Já si (záchvat kašle) připadám vcelku zdravý,“ říkal u řečnického pultíku Benda a z poslaneckých lavic se ozval smích.

Poslankyně a původní profesí zdravotnice Jana Pastuchová (ANO) však upozorňovala: „Vím, že kouření je nejvíce vidět, kouř nejvíce smrdí a je cítit, ale opravdu bych ráda všem připomněla, že tento zákon opravdu není jen o kouření, ale i o alkoholu a drogách.“ Podle Bendy jde však o „návrh naprostých fanatiků, pachatelů dobra za každou cenu“ a zákon, který „byl bohužel od začátku napsán jako mimořádně prohibiční“.

Kalousek: Zakažme kouření všude, nebo nikde

S návrhem na úpravu zákona předstoupil i poslanec Štěpán Stupčuk (ČSSD), který na sebe nedávno upozornil podivnou nehodou, kdy jeho auto skončilo v příkopě, ale on prý neřídil.

I on se zabýval částí o zákazu kouření v restauracích. Přednesl pozměňovací návrh, který je podle něj kompromisem – aby sice fungoval „absolutní zákaz kouření v restauracích“, ale tam, kde se nevaří, by se kouřit smělo. Tedy například v barech.

Stupčuk jako řešení vidí vymezit kuřákům stavebně a technicky oddělené provozy, kde by mohli kouřit, aniž by tím omezovali nekuřáky či obsluhu. „Můj návrh směřuje k určité možnosti volby, proto já bych ji preferoval nad svázaností státní regulace,“ navrhoval Stupčuk. „My se tady neustále snažíme zvyšovat komfort a úroveň, kvalitu práv jednotlivých menšin. Ti kuřáci jsou taky menšina. Je jich 34 procent,“ uvedl poslanec.

Další z kuřáků ve sněmovně Miroslav Kalousek prý nad tímto návrhem přemýšlel a zpočátku byl i pro. „Pokládám za nutné sdělit, proč jsem změnil názor. Když tenhle pozměňující návrh podpoříme, jakkoliv zní sympaticky, tak v obcích od dvou do deseti tisíc zlikvidujeme hospody, kde se vaří, pije a kouří, protože každý, kdo tam dnes chodí jíst, pít a kouřit, tak si tam dá rychlé jídlo a přesune se přes ulici do nálevny, kde se nevaří, ale kouří a pije,“ varoval Kalousek.

„Buď to zakažme všude, anebo to nezakažme nikde. Když to jedněm zakážeme a druhým to nezakážeme, vytvoříme nerovnost,“ dodal šéf TOP 09. 

Němeček přemýšlí o oddělených prostorech pro kuřáky

„Budu velmi přemýšlet o tom pozměňovacím návrhu, který tady přednesl pan poslanec Stupčuk,“ uvedl při závěrečném slovu ministr zdravotnictví Němeček ohledně striktně oddělených prostorů pro nekuřáky a kuřáky. „Budu o tom velmi uvažovat, pokud by to měla být cena za to, že ten zákon projde,“ dodal.

Za zákaz kouření v restauracích se však postavila i exministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO). Upozornila mj. na problém zakouřeného oblečení, na který si řada lidí z kuřáckých podniků stěžuje.

„Osobně nevěřím na oddělené prostory,“ uvedla Válková a přidala svou osobní zkušenost z prostorů, kde takto kuřáky a nekuřáky oddělili. „Při každém otevření dveří do nekuřácké části tam proudil silně zakouřený vzduch. Jakmile tyto výjimky zavedeme a uděláme z nich pravidlo, tak vlastně nemusíme schvalovat vůbec nic,“ dodala exministryně.

Objevovaly se však další různé návrhy. Poslanec Martin Plíšek (TOP 09), v letech 2009 až 2014 náměstek ministra zdravotnictví, upozornil na petici kuřáků vodních dýmek, které by rád ze zákona vyňal.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

zuzanajurkova ( 9. března 2016 17:49 )

Přátelé #islamistů ve státní správě ČR: http://uzunoglu.blog.idnes.cz/c/498394/pratele-islamistu-ve-statni-sprave-cr.html

tgbg ( 9. března 2016 10:51 )

Nedokázali zakázat kolaborantské komunistické vyvrhele. Nedokážou zakázat ani kouření???

tgbg ( 9. března 2016 10:32 )

Nedokázali zakázat kolaborantské komunistické vyvrhele. Nedokážou zakázat ani kouření???

1912 ( 9. března 2016 06:37 )

toho magora už by měli dát do starobince a hlavně přivázat ke kleci !!

dozor3a ( 8. března 2016 22:55 )

http://brno.idnes.cz/milos-zeman-lidova-tvorivost-v-brne-dbh-/brno-zpravy.aspx?c=A160308_161003_brno -zpravy_tr

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud