Pondělí 5. června 2023
Svátek slaví Dobroslav, zítra Norbert
Polojasno 21°C

Čech unesený v Libanonu večeřel se Schapirem. Co řešil s americkým velvyslancem?

Autor: val - 
19. února 2016
17:00

Adam Homsi, tlumočník donedávna zadrženého Libanonce Alího Fajáda a jeden z pětice Čechů unesených v Libanonu, se nedávno sešel s americkým velvyslancem v Praze Andrewem Schapirem. Potkali se na diplomatickém fóru a následně spolu šli na večeři. Homsi to řekl v pátečním rozhovoru na DVTV.

Na dotaz, zda pojede ještě někdy do Libanonu, odpověděl Homsi poněkud překvapivě zmínkou o setkání s americkým velvyslancem: „Toť otázka. Otázka je, jestli vůbec někam pojedu, včera jsem se sešel s panem Schapirem, velvyslancem USA v České republice, a měli jsme velmi příjemný rozhovor. Jeho to zajímalo, mě zajímalo, co si o tom myslí, potvrdil to, že byli znepokojeni a že v podstatě postupovali podle svých zákonů,“ uvedl Homsi v DVTV.

Se Schapirem se prý setkali napřed na diplomatickém fóru pořádaném ve spolupráci s pražskou Anglo-American University, kde měl americký velvyslanec přednášku. „Tam jsme se viděli a pak jsem s ním byl na večeři. Bavili jsme se krátce v podstatě o tom, jak to vlastně probíhalo,“ přiblížil.

Adam Homsi po návratu do Česka poprvé promluvil. Ve Studiu Blesk prozradil detaily o velitelích únosců i o podmínkách, v jakých musel téměř 7 měsíců žít. Adam Homsi po návratu do Česka poprvé promluvil. Ve Studiu Blesk prozradil detaily o velitelích únosců i o podmínkách, v jakých musel téměř 7 měsíců žít. | Blesk / Robert Klejch

Dodal, že se nyní bojí vycestovat z České republiky, protože by mohl být „zpravodajsky příliš zajímavá osoba na to, aby nebyl moc v nebezpečí“. Odmítl ale, že by ho před něčím takovým varoval právě Schapiro. „O tomhle jsem se právě nestihl s ním pobavit, já jsem úplně zapomněl na tuhle zásadní otázku,“ řekl.

Homsi, který v Česku působí jako tlumočník, byl napřed soudně přidělen k případu Alího Fajáda, kterého česká policie zatkla v Praze v dubnu 2014 kvůli podezření, že spolupracuje s teroristy. Poté, co toto jeho angažmá skončilo, si jej najal přímo Fajád.

Velvyslanec Andrew Schapiro ve Studiu Blesk Velvyslanec Andrew Schapiro ve Studiu Blesk | Blesk - Alexandr Malachovský

Fajádův bratr byl dokonce zadržen v Libanonu společně s pěticí Čechů. Homsi nedávno ve Studiu Blesk popsal, že byl Saíb Munír Taán nějakou dobu v podzemí na samotce, a únosci po něm dokonce stříleli. „Všech pět nás bylo pospolu celou dobu a přidal se k nám ten bratr Fajáda, který byl v podzemí asi dva měsíce,“ uvedl.

Pětice byla navrácena do České republiky a Alí Fajád následně propuštěn z pankrácké vazby. Směnu potvrdil i ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Česká republika tím rozhněvala Spojené státy, neboť tuzemská justice už v prosinci rozhodla o vydání Fajáda do USA. Americké velvyslanectví v Praze dokonce vydalo prohlášení, v němž tvrdí, že je šokováno rozhodnutím české vlády Fajáda a dalšího muže propustit. „Vážně tím utrpí spolupráce orgánů činných v trestním řízení našich dvou zemí a pouze to povzbudí zločinecké skupiny a teroristy po celém světě,“ uvedlo.

Podívejte se na rozhovor Adama Homsiho ve Studiu Blesk:

Video Adam Homsi mluvil ve Studiu Blesk o chování únosců k Fajádovu bratrovi, o tom, jak únos proběhl a jak na něj ozbrojenci působili. - Blesk / Zuzana Štíchová, Lukáš Červený, Petr Soukup
Video se připravuje ...

vltavanka ( 21. února 2016 01:56 )

Spatne ctete ! To ze ma strach (pred nejakym novym unosem) odjet z republiky rekl prave na té veceri pri tom "prijemném rozhovoru" ne po nem !!!

vltavanka ( 21. února 2016 01:46 )

Tak podle vasi prezdivky nevidime jestli vase huba je také usmolena nebo ne, ale pokud to chcete vedet co tam delali, ctete také jina média, ktera o tomto pripade od pocatku psala... pokud mozno ta seriozni co si daji praci a neco o tom skutecne vi !

vltavanka ( 21. února 2016 01:28 )

Jak vyse uvadim na té veceri bylo (pokud vim) dost lidi vcetne jednoho byvalého ceského ministra. Domnivate se ze se "tajna hlaseni" a "lukrativni nabidky" podavaji pred tolika lidmi ?

vltavanka ( 21. února 2016 01:23 )

Jak vyse uvadim na té veceri bylo (pokud vim) dost lidi vcetne jednoho byvalého ceského ministra. Domnivate se ze se "tajna hlaseni" podavaji pred tolika lidmi ?

vltavanka ( 21. února 2016 01:15 )

Pro tgbg : nemate nejaky problém ? v vidite Rusy a komunisty zrejme vsude i na veceri s am.velvyslancem ze ?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa