Vrátil se s pěti Čechy i kuchař unesený v Libyi? Ministerstvo to popírá

Autor: simao - 
5. 2. 2016
12:30

Na letišti v Praze-Kbelích přistál ve čtvrtek vládní speciál s pěticí Čechů, kteří se konečně dostali domů z Libanonu. Podle spekulací, které přišly do redakce Blesk.cz, však s nimi mohl být na palubě ještě jeden ostře sledovaný český občan, který zmizel v zahraničí. Kuchař unesený v Libyi Pavel Hrůza. Je na snímku z kbelského letiště skutečně on?

Propojenost těchto dvou případů (Čechů zadržených v Libanonu a uneseným kuchařem v Libyi) potvrdil ministr obrany Martin Stropnický. Podle něj totiž cestoval do Libanonu mezi Čechy i příslušník Vojenského zpravodajství Martin Psík s jistým úkolem.

„Na začátku byla snaha pomoci našemu kuchaři v Libyi. Dnes mnoho takzvaných chytráků říká, že to bylo hloupé a naivní. Neměl krytí, a proto se napojil na skupinu s tím, že to bude obratnější,“ řekl Stropnický Hospodářským novinám. Psík tak do Libanonu odcestoval s pestrou směsicí „účastníků zájezdu“, ve které byli novináři, tlumočník a právník v Praze v té době vězněného Alího Fajáda.

Kuchař Pavel Hrůza byl v Libyii unesen loni 6. března při útoku na ropnou plošinu a o jeho dalším osudu se doposud mnoho nevědělo. Mohl i on sedět ve vládním speciálu, který se vrátil z Bejrútu s Psíkem a dalšími čtyřmi Čechy?

Včera se tím letadlem vrátila ta pětice českých občanů, která zmizela v Libanonu, řekl mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták. Nemám takovou informaci, odvětil na dotaz Blesk.cz, zda byl v letadle i Pavel Hrůza. Právě pracovníci ÚOOZ letěli do Libanonu speciálem také, neboť libanonský případ vyšetřují. 

„Tu informaci nemám, nemohu k tomu nic říct, bohužel,“ reagoval na stejný dotaz ohledně možného příletu Čecha uneseného v Libyi mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Čech unesený v Libyi Pavel HrůzaČech unesený v Libyi Pavel Hrůza | 

Ministerstvo zahraničí: Vylučujeme, že by byl na palubě speciálu

Kategoricky vylučujeme, že by na palubě speciálu, který včera přivezl tu pětici Čechů, kteří se pohřešovali v Libanonu a na jehož palubě byli zástupci policie a záchranného týmu, tedy psychologů a zdravotníků, že by tam byl pan Hrůza, reagovala pro Blesk.cz Michaela Lagronová, mluvčí ministerstva zahraničních věcí.

„Pokud jde o ten jeho případ, tak stále probíhá pátrání a v tuto chvíli nemáme žádné informace, které bychom mohli k této kauze sdělovat novinářům,“ dodala Lagronová.

O Pavlu Hrůzovi padla zmínka začátkem ledna v souvislosti s jinými osvobozenými zajatci. 13. ledna se totiž do vlasti vrátil Rakušan, kterého také unesli v Libyi. Propuštěn byl společně s občanem Srbska.

Zhasla tak naděje, že by se jednalo právě o Čecha Hrůzu. Dvojice se přitom na svobodu dostala díky spojenému diplomatickému úsilí hned několika zemí včetně Francie či Maďarska, manželka propuštěného Srba tehdy uvedla, že hlavní roli sehrála maďarská ambasáda v Libyi.

Český případ je však také poměrně komplikovaný. Spekuluje se o spojitosti propuštění pětice Čechů a propuštěním Alího Fajáda, který byl zadržen pro změnu v Praze. Městský soud jej však včera narychlo z vazby propustil. Fajád, držený ve vazbě kvůli podezření na obchody s teroristy, je patrně již zpět v Bejrútu. Libanonci přitom tvrdili, že šlo pro změnu o jejich agenta.

Dva státy u pobřeží Středozemního moře, dva různé české příběhy: Čechy unesli v Libyi i Libanonu.Dva státy u pobřeží Středozemního moře, dva různé české příběhy: Čechy unesli v Libyi i Libanonu. | 

Bezpečnostní expert: Informace o Hrůzovi jako vějička pro Čechy

Co spletitost případu a na to, že do Libanonu letěl i agent Psík s cílem získat informace o Čechovi v Libyi říká bezpečnostní expert?

Já jsem si osobně myslel, že nabídka předání informace k našemu kuchaři Hrůzovi unesenému v Libyi bylo přesně to, co spustilo operaci, resp. tu akci našich pěti Čechů. A na to je vlastně nalákali, okomentoval spekulace bezpečnostní expert Andor Šándor. 

„Podle mého soudu to byla jen věc, na kterou libanonská strana tušila dobře, že některá z našich rozvědek zareaguje. A zareagovalo Vojenské zpravodajství. Pokud by přijel Hrůza s těmi lidmi včera, tak nevidím důvod, že by se to neprovalilo, že by se to nevědělo. Osobně si toto nemyslím,“ pokračuje generál v záloze Šándor.

Já jsem byl vždy skeptický k tomu, že by někdo v Libanonu znal osud Hrůzy, který je kdo ví kde v Libyi. Mohu se plést, ale nemyslím si, že je to nějaký synergický efekt té operace. Spíš jsem si téměř jist, že na základě toho právě se Vojenské zpravodajství vyšle pana Psíka, který se měl údajně tímhle problémem ve Vojenském zpravodajství zabývat, právě do Libanonu. Ale myslím si, že to byla jen vějička, kterou nám Libanonci předhodili právě proto, abychom tam vyrazili. A oni měli sólo kapra k tomu, aby nás pak mohli ‚tahat‘ na Fajáda, dodal Blesk.cz někdejší šéf vojenské rozvědky.

Jasno je tak zatím pouze nad aktuálním programem Čechů, kteří se vrátili z Libanonu. „Prakticky okamžitě po příletu byli převezeni do zdravotnického zařízení, v současné době se stále nachází v péči lékařů. Takhle standardní a nutná procedura bude ještě nějakou chvíli trvat,“ řekl Blesk.cz mluvčí ÚOOZ Hanták.

Doporučujeme
tomik007 ( 6. února 2016 02:36 )

 O tom psikovi jsem vubec nemel tuseni.

kukuku ( 5. února 2016 16:07 )

Věřím, že nemáš Alzheimera, to vypadá na normální českou opícu.

montevideo ( 5. února 2016 15:59 )

Orosila ses, že by se dotkl .... "podaní vstřícné pažby" ? Já nerozumět řeč tfoje kmen !

verka1 ( 5. února 2016 15:47 )

dneska ses pěkně na diskuzi rozjela, je pátek a tak to má být, fuj taxl

malavelka ( 5. února 2016 15:38 )

Nejsi daleko od pravdy, ale špatný je, že si moje sestra myslí,že to nikdo nepozná. Samozřejmě, že její stav každý sezná, ale leckomu bohužel vyhovuje. Lidi jsou zlí, využijí tě,když jsi handicapovaný a ještě se na tebe budou usmívat, dokud za tebou nezapadnou dveře. Tací jedinci nepoctivým hodně vyhovují. V oblibě nejsou samozřejmě ti, kteří dělají "problémy" a nechtějí se nechat tak moc snadno oškubat. S úsměvem jde všechno lépe, i krást! Chce to formu, žádné troškaření.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa