O Fajádovi teď mluvit nechceme: Koalice zakázala debatu o Libanonu, opozice vře

Autor: zst, ČTK - 
9. 2. 2016
15:20

Opoziční strany ODS, TOP 09 a STAN, Úsvit i část KSČM chtěly zařadit na program Poslanecké sněmovny bod, během kterého měli poslanci neveřejně debatovat o výměně pětice Čechů zadržovaných v Libanonu za Alího Fajáda, který skončil v českém vězení. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) totiž potvrdil, že návrat Čechů byl svázán s Fajádovým osudem. Koalice ale návrh vetovala.

Podle koaličních stran by se záležitostí kolem výměny měly nejprve zabývat příslušné sněmovní výbory. S tím se ale opozice nechce spokojit a podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska budou jeho poslanci připraveni podat návrh na mimořádnou schůzi sněmovny.

"Místo toho, abyste se tady zpovídal z postupu některých členů vaší vlády, tak se tady uchylujete k řečnické figuře, že za všechno můžou vlády, které tu byly před vámi. Je to nehorázné," bouřil po projevu premiéra Sobotky předseda ODS Petr Fiala, který už před zasedáním vyzval ministra obrany k rezignaci. Ministerský předseda se před poslanci snažil rozvášněnou situaci uklidnit.

Fialova kolegyně Jana Černochová (ODS) pak připomněla vládě ohrožení dalšího občana České republiky, který byl unesen v Libyi a jehož život podle Černochové informace, které v posledních dnech prosákly na veřejnost, přímo ohrožují.

K názorům pravice se výjimečně připojili také komunisté. "To riziko, o kterém je tady řeč, je velmi vážné. Je tady důvod tu věc projednávat," prohlásil předseda rudých poslanců Pavel Kováčik. "Pokud politickou odpovědnost nevyvodíte vy, pane premiére, tak by bylo čestné, aby to páni ministři udělali sami," přidal se také k volání po odstoupení Martina Stropnického a Roberta Pelikána, který rozhodl o nevydání Fajáda do USA.

„Unesení“ Češi v Libanonu jsou zpátky doma:

Doporučujeme
flesch2z ( 9. února 2016 19:34 )

Proč by si měli protimigranti zvát, nebo dokonce platit Polské provokatéry, když si to můžou dělat sami a sami být za to trestáni. Poláci by sem na demonstraci za darmo nejeli, protože se konala i u nich. Tohle není práce protimigrantů. To je práce koalice a státní policie.

montevideo ( 9. února 2016 19:20 )

Teď koukám, jak chudák máma shání peníze na léčbu svého syna a tady se zbytečně vyhazují prostředky za nějaké dobrodruhy .

montevideo ( 9. února 2016 19:04 )

Tu policejní provokaci během demonstrace nikdy nepřiznají .

flesch2z ( 9. února 2016 18:53 )

Pravdu o celém pozadí případu Fajad se stejně nedozvíme ani to, proč zatím nevydali toho třetího. Toho možná vydají za kuchaře? Jistý však je, že vláda okradla stát o 2,5 miliard Kč propuštěním Zadeha, už jen za tohle by měl být odvolán Robert Pelikán a Milan Chovanec za zmanipulovanou provokaci na demonstraci policií.

montevideo ( 9. února 2016 18:43 )

Co jsou restituce proti vyhozeným penězům za 2 slepice a 5 troubů .

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa