Opozice: Sobotka mlží, ministři si protiřečí. Chceme tajné jednání o Libanonu

Autor: bru/ČTK - 
5. února 2016
11:41

Opoziční ODS chce na jednání Poslanecké sněmovny zařadit neveřejný bod, v němž by vláda informovala o okolnostech propuštění pětice Čechů v Libanonu. V tiskové zprávě to dnes oznámil předseda strany Petr Fiala. Fiala vyzývá premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), aby ve sněmovně vysvětlil nejasnou situaci kolem návratu Čechů a propuštění osob podezřelých z terorismu.

Podle dostupných informací se pětice vrátila výměnou za to, že Česká republika nevyhověla žádosti USA o vydání Alího Fajáda a Chálida Marábího. Spojené státy postup Česka ostře kritizovaly.

Budeme požadovat, aby premiér Sobotka vysvětlil poslancům situaci, která poškozuje Českou republiku ve vztahu k našim spojencům a může do budoucna představovat bezpečnostní riziko,“ uvedl Fiala. S ohledem na bezpečnost budou občanští demokraté žádat o neveřejné projednávání.

Předseda klubu ČSSD Roman Sklenák nechtěl předjímat, jaké stanovisko k návrhu ODS jeho klub zaujme. Řekl, že až návrh obdrží, bude chtít mluvit se zástupci ODS o tom, co má být jeho cílem. Zdali chtějí od vlády informace nebo zda má sněmovna k celé kauze zaujmout nějaké stanovisko. Poznamenal, že program jednání sněmovny v příštím týdnu bude náročný, protože v úterý by měly podle dohody přijít na řadu opoziční předlohy, ve středu má být závěrečné schvalování evidence tržeb, ve čtvrtek jsou interpelace a v pátek by měla pokračovat debata o migrační krizi.

Zařadit mimořádný bod na jednání sněmovny bude chtít i poslanec Marek Ženíšek (TOP 09 a Starostové). Na svém facebookovém profilu napsal mimo jiné, že ho zaráží naprostá nekompetentnost vládních činitelů celou věc vysvětlit.

Ke kritice vlády se připojili i Fiala a jeho stranická kolegyně Jana Černochová. „Zodpovědní ministři si protiřečí, premiér v kauze mlží. Již nejde o důvěryhodnost vlády, ale celé České republiky. A o bezpečnost země, kterou vláda svým diletantismem ohrožuje," tvrdí šéf ODS.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) ve čtvrtek v rozhovoru s Hospodářskými novinami (HN) uvedl, že podmínkou propuštění pěti Čechů z Libanonu bylo, aby se Fajád nedostal do rukou vyšetřovatelů z USA. V dnešním vydání HN navíc řekl, že příslušník Vojenského zpravodajství Martin Psík z pětice unesených Čechů jel do Libanonu pro informace o českém občanovi dříve uneseném v Libyi.

Zveřejnění podobných informací, zvlášť když je ostatní ministři odmítají, je podle Černochové chybou. „Pro mě je tohleto opravdu něčím, co nemá obdoby v jiných evropských zemích. Jak kariérní diplomat může vypustit něco takového z úst?“ řekla Černochová, která je členkou sněmovních výborů pro obranu a pro bezpečnost.

Selhání je hlavně na straně politiků, kteří podle Černochové budou nyní chyby házet alibisticky na tajné služby „Zpravodajci jsou v nevýhodě, že nemohou cokoliv komentovat, to je handicap jejich povolání, politici to moc dobře vědí, očekávám, že nastane tlak na zpravodajské služby,“ řekla.

rumungro ( 5. února 2016 16:51 )

Fiala-starosti a nemohoucí, +ODS+TOP,ti by byli nejraději v teplíčku Opovi díry.Poslali by mu za to Fajáda,bez ohledu na další osud Českých občanů. Výměna za agenty se vyřešit musela,protože jsme neměli jinou možnost.Je vidět,že slovo vlastenec pánům podnikatelů vůbec,ale vůbec nevoní.

Dzouhele ( 5. února 2016 16:32 )

moiaza ( 5. února 2016 14:43 )

Vždyť oni lžou všichni. Koalice, opozice, všichni stejní. Každému jde jen o sebe a jeho dobro. Jen si neušpínit ruce. Zvláště lidovci v tomto jsou nepřekonatelní.

marais ( 5. února 2016 14:15 )

 Klepne už někdo Fialu přes prsty? On je jen řadový poslanec!

1pepan ( 5. února 2016 13:45 )

Takže si myslíš, že 2,5 miliardy korun se vrátí s otázkou, které straně do kapsy?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa