Agent Psík jel do Libanonu kvůli unesenému českému kuchaři, prozradil Stropnický

Autor: ČTK - 
5. února 2016
07:16

Příslušník Vojenského zpravodajství Martin Psík z pětice unesených Čechů jel do Libanonu pro informace o českém občanovi dříve uneseném v Libyi. V rozhovoru pro Hospodářské noviny to uvedl ministr obrany Martin Stropnický. O roli agenta dosud jen spekulovala média, ani ředitel rozvědky Jan Beroun nechtěl Psíkův úkol kvůli utajení upřesnit. Pětice Čechů zmizela v Libanonu loni v červenci a dnes se vrátila do Česka.

Agent armádní rozvědky odcestoval loni do Libanonu ve skupině se dvěma novináři jindřichohradecké televize, advokátem a tlumočníkem. „Na začátku byla snaha pomoci našemu kuchaři v Libyi. Dnes mnoho takzvaných chytráků říká, že to bylo hloupé a naivní. Neměl krytí, a proto se napojil na skupinu s tím, že to bude obratnější,“ řekl HN k úkolu Psíka Stropnický. Zmíněný kuchař byl unesen v Libyi loni v březnu, o jeho osudu se zatím neobjevily žádné zprávy.

Ředitel armádní rozvědky přitom ve čtvrtek roli Psíka novinářům odmítl upřesnit. „Hlásíme se k panu Psíkovi, další informace nebudu poskytovat,“ řekl jen. Ani premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nic bližšího neřekl, médiím pouze oznámil, že se musí důvod cesty pětice do Libanonu vyšetřit.

Nabídka informací o Čechovi z Libye byla podle médií jen léčkou libanonské tajné služby, která chtěla za pětici Čechů dostat údajně svého pracovníka Alího Fajáda. Ten byl držen v Česku, o jeho vydání žádaly USA. Ve čtvrtek byl na základě rozhodnutí pražského soudu propuštěn z vazby, když ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) nepovolil Fajádovo vydání do USA. Podle advokáta Vladimíra Řičici již zřejmě Fajád odletěl do Libanonu.

Pelikán odmítl potvrdit, že propuštění Fajáda souvisí s propuštěním pěti Čechů. Stropnický ale v části rozhovoru pro HN zveřejněné již ve čtvrtek na serveru iHNed.cz uvedl, že podmínkou propuštění Čechů bylo, aby se Fajád nedostal do rukou vyšetřovatelů z USA. Později v tiskovém sdělení napsal, že jeho vyjádření pro HN „bylo uvedeno v širším kontextu souvislostí, které jsou pro tento případ důležité“. „Jedna publikovaná věta je příliš zjednodušující a nepopisuje komplexně složitou podstatu kauzy. Chci plně podpořit vyjádření ministra zahraničních věcí (Lubomíra Zaorálka z ČSSD), že vláda s teroristy nevyjednává,“ uvedl Stropnický.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

tymitaky ( 5. února 2016 15:54 )

Jestli Strop mluví pravdu, tak klidně risknou smrt čtyř nic netušících občanů tohoto státu, opravdu paráda.

montevideo ( 5. února 2016 14:29 )

Doufám, že ten útulek bude v nějaké vazební věznici.

abaron ( 5. února 2016 11:10 )

toto je ako ander na poľovačke piťo brechal pred norou ander striľal

balika ( 5. února 2016 11:08 )

Na Fajáda nebyl vydán mezinárodní zatykač, pohyboval se ve více zemích, akorát u nás nějaký aktivní blbec ho zajal. Takže je na svobodě, a pokud si chtějí teroristu chytit američtí teroristé, tak ať si to udělají sami.

montevideo ( 5. února 2016 09:53 )

Agent Psík jel do Libanonu kvůli kuchaři unesenému v Lybii ... samo o sobě pozoruhodné . A proto s ním museli jet 4 další lidé, mj. novináři a podržtaška z advokátní kanceláře zastupující teroristu zadrženého v ČR, který má být vydán do USA. To aby byli nenápadní. A shodou okolností je veze taxík řízený bratrem toho teroristy .... Strope, už dost, už mě smíchy bolí břicho !

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud