V zahraničí unesli už 21 Čechů: Pět z nich zmizelo za bílého dne v Libanonu

Autor: dce, ČTK - 
19. 7. 2015
05:40

Počet únosů turistů se v celém světě každým rokem zvyšuje - ani Češi nejsou výjimkou. Rizikové jsou zejména země Blízkého východu. Právě zde bylo za poslední čtyři roky uneseno devět lidí, další čtyři únosu unikli. Za 20 let je to už 21 Čechů, kteří se v zahraničí stali obětí únosu.

13. března 1983 - Příslušníci povstaleckého Národního svazu pro úplnou nezávislost Angoly (UNITA) unesli 66 československých občanů, kteří pracovali v papírně v angolském Alto Catumbela. Únosci požadovali politické uznání. Unesení museli absolvovat 1200 kilometrů dlouhý pochod. Po 4,5 měsíci únosci propustili ženy, děti a slabé muže. Zbylí lidé byli propuštěni po 468 dnech.

26. května 1995 - Tři české vojáky spolu s dalšími 270 příslušníky mírových sil UNPROFOR použili bosenští Srbové v okolí Pale u Sarajeva jako lidské štíty, aby odvrátili hrozící letecké údery NATO. Majora Karla Krátkého a kapitána Oldřicha Židlíka propustili po 24 dnech, major Zlatko Kožušník se dostal na svobodu po 19 dnech zajetí.

17. prosince 1996 - Český chargé d'affaires v Peru Lubomír Hladík byl mezi více než 600 lidmi zajatými na večírku v rezidenci japonské ambasády v Limě. Ozbrojenci z Revolučního hnutí Túpaka Amarua (MRTA), kteří požadovali propuštění vězněných členů hnutí, rukojmí postupně propouštěli, včetně Hladíka. Peruánské bezpečnostní síly osvobodily 72 zbylých rukojmí 22. dubna 1997.

Lubomír Hladík byl unesen v Peru v roce 1996Lubomír Hladík byl unesen v Peru v roce 1996 | ČTK

19. února 1998 - Podplukovníka Jaroslava Kulíška s dalšími třemi pracovníky pozorovatelské mise OSN v Gruzii (UNOMIG) unesli ozbrojení útočníci v západogruzínské vesnici Džichaškari. Zatímco dva Uruguayce a Švéda odpůrci prezidenta Eduarda Ševardnadzeho propustili, Kulíškovi se 25. února podařilo utéci.

29. září 1999 - Dva pracovníky nadace Člověk v tísni Milana Machalíčka a Michala Plavce zadržoval dav ze srbské enklávy Štrpce v jihosrbské provincii Kosovo. Vojákům sil KFOR se podařilo humanitární pracovníky po několika hodinách vysvobodit.

13. října 1999 - Na východě gruzínské Abcházie, v Kodorském údolí, byla unesena skupina šesti pozorovatelů OSN (UNOMIG), pocházejících z ČR, Švédska, Švýcarska, Řecka, Německa a Uruguaye. Únosci požadovali výkupné 250.000 dolarů. Den nato únosci propustili čtyři rukojmí, včetně českého pozorovatele, zbytek propustili další den.

11. dubna 2004 - V Iráku byli cestou do jordánského Ammánu uneseni tři čeští novináři - Michal Kubal a Petr Klíma z České televize a Vít Pohanka z Českého rozhlasu. Po pěti dnech byli po vyjednávání s únosci propuštěni.

Reportér České televize Michal Kubal a kameraman Petr Klíma se po bezmála čtyřiceti dnech vrátili z Iráku.Reportér České televize Michal Kubal a kameraman Petr Klíma se po bezmála čtyřiceti dnech vrátili z Iráku. | archiv Blesku

7. prosince 2005 - Na Haiti byl unesen český misionář Roman Musil. Na ostrově působil několik let. S únosci, kteří údajně požadovali výkupné 50.000 dolarů, vyjednávali představitelé katolické církve. Musil byl propuštěn 10. prosince 2005, ČR údajně nic neplatila.

Kněz Roman Musil působil v zemi zhruba šest letKněz Roman Musil působil v zemi zhruba šest let | abl

11. března 2010 - Byly propuštěny dvě unesené humanitární pracovnice na Haiti. Česká pracovnice organizace Lékaři bez hranic (MSF) a její belgická kolegyně strávily téměř týden v zajetí neznámých únosců. Ženy, které v zemi pomáhaly po ničivém zemětřesení, přepadli únosci na předměstí Port-au-Prince.

18. ledna 2011 - Jemenská policie zmařila pokus o únos čtyř českých turistů. Zasáhla proti třem únoscům střelbou ve chvíli, kdy se pokusili své oběti odvézt autem do hor.

22. března 2012 - Česká průvodkyně strávila v noci na 22. března na egyptském Sinajském poloostrově dvě hodiny v zajetí beduínů. Skupina maskovaných mužů ji unesla, když přepadla autobus s českými turisty, které žena doprovázela. Podle českého ministerstva zahraničí ženu osvobodily egyptské bezpečnostní síly ve spolupráci s místními beduínskými kmeny z jihu Sinaje.

13. března 2013 - Dvě Češky (Antonie Chrástecká a Hana Humpálová) byly uneseny neznámými ozbrojenci v jihozápadní pákistánské provincii Balúčistán, kam přijely z Íránu jako turistky a chtěly pokračovat do Indie. K jejich propuštění po dvou letech přispěla turecká nevládní organizace IHH; do ČR se vrátily koncem letošního března.

Hanča a Tonča už jsou na svoboděHanča a Tonča už jsou na svobodě | ČTK

6. března 2015 - Po útoku islámských radikálů na ropné pole Ghaní v Libyi bylo uneseno devět osob pracujících pro rakouskou firmu VAOS - Rakušan, čtyři Filipínci, dva Bangladéšané, Ghaňan a jeden český občan. Dva Bangladéšané a Ghaňan se již ze zajetí dostali. Osud ostatních unesených, včetně Čecha, je nejasný.

Unesený Čech v Libyi Pavel Hrůza (50)Unesený Čech v Libyi Pavel Hrůza (50) | Foto: Interpol

18. července 2015 - Libanonský list The Daily Star informoval o zmizení pětice Čechů na východě země. Češi ve věku 25 až 47 let byli podle listu možná uneseni. Po Češích aktivně pátrá i Libanonská armáda. Libanonská policie koncem září 2013 hledala českého turistu, který byl rovněž pohřešovaný. Šestačtyřicetiletý muž se vydal na výlet a za špatné viditelnosti se zřítil do hlubokého údolí a zemřel.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

jajas ( 19. července 2015 12:23 )

Takové zprávy mne už nezajímají. Pokud lidé sledují situaci ve světě, pak by měli vědět, pokud se chstají do těchto lokalit, že se také nemusí vrátit. Takže to beru tak, že to věděli a přesto se tam vydali a potkalo je co je potkalo. Rozhodně bych, jako ministr zahraničí, již nekonal žádné kroky pro jejich nalezení nebo navrácení. Je to fakt nepochopitelné, jak jsou lidé blbí. A pokud je to kvůli penězům, tak jsou ještě blbější, než jsme si mysleli........

arne127 ( 19. července 2015 10:21 )

Souhlasím s vámi stejně jsou k ničemu

henryj ( 19. července 2015 07:53 )

Myslím,že by nebylo od věci tam poslat na dovolenou polovinu poslanců v čele s vedením TOP 09 včetně. KUVA!!! To by byl pokoj od těch pohlavních akrobatů!!!

mandat ( 19. července 2015 07:39 )

Ty, co tam makaji, tak jen vidi penize a zadne riziko.Turistky,co se vydaji v sortkach a tilku pres Pakistan do Indie jsou totalne vygumovane.

santikxauz ( 19. července 2015 05:47 )

Do takových zemí mohou jet jedině dementi.

Zobrazit celou diskusi
Další videa