Bezpečnostní expert Šándor: Češi skočili na lep!

Autor: Vera Renovica, Jiří Fabián, rc - 
4. února 2016
05:00

Pětice Čechů se před sedmi měsíci vydala do Libanonu, aby získala informace, které je měli zavést k unesenému kuchaři v Libyi Pavlu Hrůzovi. Jenže v libanonském údolí Bikáa je zajali Libanonci, tedy spíš hnutí Hizballáh, aby dosáhli osvobození Alího Fajáda. Teď, jako to vypadá, by čeští rukojmí mohli být propuštěni na svobodu. Jejich vydání je ale podmíněno tím, že Česko na oplátku vydá pro Libanonce cenného Fajáda, s nímž měl ve středu z Kbel odstartovat vládní airbus. Co si o celém případu unesených Čechů myslí exšéf vojenské rozvědky Andor Šándor?


V čem podle vás česká pětice udělala největší chybu?

„Sice se to od stolu může hodnotit jednoduše, že na to neměli skočit, ale přeci jenom, pokud jim někdo nabízí informaci, že je přivede ke kuchaři Pavlu Hrůzovi, proč jim tu informaci musel sdělovat v údolí Bikáa? Proč ne třeba v hlavním městě Libanonu, Bejrútu?“

Proč je Alí Fajád pro Libanonce tak cenný, že přikročili k únosu?

„Jestli jde o cenu Fajáda, tak jeho přístup jako poradce ministra zahraničí ukrajinské vlády, to je mimořádně dobře využitelný zdroj informací pro kohokoliv. Ať už na Západě či na Východě.“

Některé chyby v případu pěti Čechů se svádí na rivalitu mezi vojenskou a civilní rozvědkou. Co si o tom jako někdejší šéf vojáků myslíte?

„Úroveň nespolupráce mezi tajnými službami je mi z mého působení ve službě známá, vždycky vykazovala řadu problémů.“

Udělalo by se pro unesené stejně velké gesto – tedy vydat člověka, o kterého mají zájem Spojené státy, Libanonu – kdyby mezi nimi nebyl člověk z rozvědky?

„Situace by byla jiná, kdyby tam všech pět Čechů bylo soukromě. Byť by se jim vláda snažila pomoci, její postoj by nebyl tak zavazující jako v případě člověka, kterého tam poslala. Tedy ten stát, který tam pana Psíka poslal, se ho musí pokusit zachránit.“

Je v pořádku, že Česko dalo přednost výhrůžce z Libanonu před žádostí USA o Fajáda? Nezpůsobí to diplomatickou roztržku se Západem?

„Dovolil bych si tipnout, že jsme o tom s Američany mluvili a že jsme je minimálně informovali, že se takto musíme rozhodnout. Jinými slovy: Pokud jsme to s nimi konzultovali, nevím, že by to mělo pošramotit naše vztahy.“

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

rumungro ( 4. února 2016 20:43 )

Nějakej Obama by chtěl rozhodovat o životech českých občanů,a to ať už jsou kdekoliv? Ať jde do prd... !

lynx ( 4. února 2016 19:25 )

Pane Šándore, pokud tím lepem myslíte velmi kulaťoučkou sumičku pro každého z nich, deponovanou na jejich konta libanonskou tajnou službou, či přímo Fajádem, tak sedli opravdu na lep. Pokud si myslíte, že chtěli v Libanonu !!! informace o uneseném kuchaři, tak nejste expert, ale naprostý trouba!

verka1 ( 4. února 2016 19:22 )

kolik peněz si češi za toto vydělali? na pěkný balík peněz si přijdou

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud