Sobota 23. září 2023
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Zataženo 17°C

V Ostravě záplatují koalici, primátor za ANO odvolal vedení města

Autor: ČTK, val - 
16. prosince 2015
12:26

Ostrava musí znovu zaplnit posty náměstků a radních poté, co byli všichni na návrh primátora Tomáše Macury (ANO) odvoláni a tamní koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL se rozpadla. Ve středu zvolili ostravští zastupitelé novým náměstkem primátora jedenačtyřicetiletého Martina Štěpánka (ODS).

Sociální demokraty po rozpadu koalice nově nahradilo hnutí Ostravak a ODS. Štěpánek byl však v době zasedání zastupitelstva v Číně a nemohlo se hlasovat o jeho zvolení na post náměstka.

Nově bude v jedenáctičlenné městské radě vedle primátora sedm náměstků a tři radní. Staronový náměstek Štěpánek, který ve vedení města působil už v minulém volebním období, bude mít podobně jako tehdy na starosti rezorty školství, sportu a vzdělávání.

Koalice se rozpadla poté, co hnutí ANO dostalo podle primátora jasné důkazy o tom, že ČSSD jednala o jiné podobě koalice. ANO se nakonec jen krátce před listopadovým zasedáním zastupitelstva dohodlo s dalšími partnery na nové podobě koalice.

Ostrava není jediným městem, kde se koalice v čele s hnutím ANO rozpadla nebo se potýká s problémy. Takto dopadlo například souvládí v Praze, v Opavě, Hodoníně nebo Ústí nad Labem. Rozpadem hrozí také brněnská koalice vedená Petrem Vokřálem (ANO). V některých případech jsou na vině hádky uvnitř místních buněk hnutí ANO.

Předseda hnutí ANO odmítl, že by se městské koalice rozpadaly: „V Brně a Ostravě se rozpadla koalice? O tom fakt nevím. A v Praze se vládne dál. Koalice se po komunálních volbách často mění, není to nic neobvyklého,“ reagoval pro Blesk.cz.

Dříve prohlásil, že za problémy koalic může jednak to, že je hnutí mladé, jednak to, že ANO s tradičními stranami „nekšeftuje”. 

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud