Čtvrtek 20. ledna 2022
Svátek slaví Ilona, zítra Běla
Oblačno 2°C

„Babišovci“ nechtěli být v Ostravě za pitomce. V Praze skončí „Krnda“

Autor: ČTK, simao, zst - 
25. listopadu 2015
10:55

Další koalice s ANO se rozpadla. Po Praze, kde nadále probíhají jednání, a šéf hnutí Andrej Babiš přiznal, že možnás končí v opozici, došlo k převratu i na magistrátu v Ostravě. Primátor Tomáš Macura (ANO) tam ve středu navrhl odvolání radních a koaličních partnerů z ČSSD. Uvedl, že jeho hnutí nechtělo být za „pitomce“.

Ostrava má nové vedení města. Zastupitelé na svém dnešním zasedání odvolali dosavadní náměstky za ČSSD a ve funkcích je nahradili představitelé hnutí Ostravak. Podle kuloárních informací by v nové koalici kromě stávajícího hnutí ANO a KDU-ČSL měli být nejen nově zvolení zástupci za hnutí Ostravak, ale rovněž ODS.

Chovanec: Spolupráce ANO a ODS? Nový trend

Původní ostravská koalice ANO, ČSSD a lidovců měla 31 hlasů v zastupitelstvu o 55 členech. Nová koalice ANO dá dohromady 29 hlasů, pokud se potvrdí spolupráce i s ODS, tak bude mít celkem k dispozici 33 hlasů.

Zatímco v Ostravě je spolupráce ANO a ODS možná, v Praze ji někteří členové ODS kategoricky odmítli. Jenže právě spolupráce v Ostravě může být podle místopředsedy ČSSD Milana Chovance začátkem nového trendu. "Pravděpodobně je to nový trend, kdy hnutí ANO bude spolupracovat i s ODS, což může být i signál pro ostatní obce a další politické směřování hnutí ANO," řekl Chovanec.

Upozornil, že ANO vypovědělo koaliční smlouvu v Ostravě jednostranně. "Tam, kde jsou koalice s hnutím ANO, tak to není první město, kde jsou problémy," poznamenal Chovanec a zmínil kromě Prahy i Brno.

"Praha je otázka, jestli vznikne nová koalice nebo půjde (ANO) do opozice, já osobně bych se tomu ani nebránil," uvedl dnes místopředseda vlády Babiš ve sněmovně. "Praha měla strašně moc korupčních afér, takže tady dělat ty koalice je relativně obtížné. Jsou to koalice o jeden hlas, jsou tam různé zájmy," doplnil šéf hnutí. ANO v Praze volby vyhrálo, pokud by odešlo do opozice, znamenalo by to konec pro primátorku Adrianu Krnáčovou.

Primátor Ostravy: Nechtěli jsme být za pitomce

Sociální demokraté ztratili poprvé od roku 1990 místo ve vedení největšího moravskoslezského města. Náměstky a radní za ČSSD Lumíra Palyzu, Kamila Bednáře, Iva Hařovského a Václava Štolbu nahradili představitelé hnutí Ostravak Michal Mariánek, Břetislav Riger, Iveta Vozňáková a Lukáš Semerák.

Primátor Tomáš Macura (ANO) uvedl, že jeho hnutí mělo už nějakou dobu informace o tom, že se jeho koaliční partner ČSSD snaží připravit změny ve vedení města.

"Ve chvíli, kdy se to podezření změnilo v jistotu nebo téměř v jistotu, což se stalo v zásadě zhruba 36 hodin před dnešním jednáním zastupitelstva, tak jsme byli postaveni před dvojí volbu. Jít jako ovce na porážku a pasivně přijmout roli v opozici, být v roli jakýchsi Mirků Dušínů nebo možná spíš řečeno pitomců nebo proaktivně se pokusit o zachování účasti hnutí ANO ve vedení města," uvedl Macura.

"Mám hmatatelné důkazy o tom, že naše odvolání bylo připraveno do sebemenšího detailu," dodal.

Babiš: Byli jsme rychlejší

Už po loňských komunálních volbách byla koaliční vyjednávání v Ostravě složitá. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš však nyní nevidí ve změně složení ostravské koalice zásadní problém. "Koalice je nová, to je pravda, ale zůstal tam náš primátor," řekl dnes novinářům. O příčinách problémů v Ostravě prý nemá přesné informace. "Vím, že tam byl nějaký pokus měnit koalici, tak asi jsme byli rychlejší," dodal Babiš.

tomik007 ( 25. listopadu 2015 15:12 )

A KRNDA bude prezident - a tak to bude nejspravnejsi !  

Zobrazit celou diskusi
Další videa