Poslanci zatrhli propouštění učitelů na prázdniny. Zákon míří do Senátu

Autor: zst - 
30. září 2015
13:11

Poslanci podpořili návrh ministerstva školství, který počítá s tím, že bude možné uzavírat smlouvy s pedagogy minimálně na 12 měsíců. Zamezí tak jejich propouštění na prázdniny, což byla podle ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) na některých školách běžná praxe. Opozice se bránila – podle ní není zákon potřeba, protože jde jen o výjimky, například o čerstvé absolventy, kteří nemají zkušenosti ani doporučení.

Novela zákona nakonec získala podporu všech stran kromě většiny poslanců z opoziční ODS a TOP 09. Pro byl ale například Miroslav Kalousek. To předseda ODS Petr Fiala se do poslední chvíle o zbytečnosti zákona snažil přesvědčit ostatní poslance. „Já jsem s několika řediteli škol telefonoval a ve svém okolí neví o nikom, kdo by takovou praxi provozoval. Považují to za nemorální,“ řekl na plénu.

Jeho obavy se snažila rozptýlit ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD), která představila analýzu svého rezortu. Týká se to podle ní zhruba 4 tisíc učitelů, a to i přesto, že peníze školy dostávají i na prázdniny. „Důstojnost nemá politickou barvu,“ řekla k zákonu už dříve Valachová s tím, že jde především o zachování důstojnosti učitelského povolání.

Třeba Unie školských asociací z plánovaných změn ale příliš nadšená není. A to i přesto, že o problémech s učitelskými smlouvami ví. Novela bude ale mít podle jejího předsedy Jiřího Zajíčka i „vedlejší účinky“. „Situace je taková, že většina ředitelů, když přijímá nového zaměstnance, tak ho přijímala na dobu určitou – do 30. 6. – protože nikdy nevíme, zda splní naše představy. Dávat mu pracovní poměr na dobu neurčitou je poměrně velké riziko,“ řekl a přiklonil se tak k názoru šéfa ODS a bývalého ministra školství.

Novela má zakázat řetězení desetiměsíčních smluv s učiteli tím, že minimální délku pracovního poměru pro pedagogické pracovníky stanoví nejméně na 12 měsíců. Má to zabránit situacím, kdy se učitelé musejí na letní prázdniny registrovat na úřadech práce a přivydělávat si brigádami. Výjimku ze zákazu by měly školy kvůli tomu, aby mohly přijmout pedagoga bez dostatečné odborné kvalifikace nebo na zástup za déle nepřítomného kmenového zaměstnance.

hejhej ( 30. září 2015 21:11 )

Propouštění učitelů na prázdniny byla pitomost- vyšlo to od žvanila Kalouska. Ovšem učitel by neměl mít 8 týdnů dovolené. Je pravda, že je to záhul učit drzé a neukázněné děcka, ale jsou i jiné hodně náročné profese ( lékaři, zdravotní sestry, požárníci, apod.)a maji jen 4 - 5 týdnů dovolené. Ty týdny navíc by se měli učitelé věnovat , tak jak to bylo kdysi, letním aktivitám s dětmi.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa