Prázdninový vyhazov pro učitele? Drsnou praktiku ředitelům zakáže zákon

Na prázdniny bez práce? Zákon má ochránit učitele
Autor: kal, ČTK - 
8. 7. 2015
17:10

Uzavírání pracovních smluv s učiteli pouze na deset měsíců výuky zřejmě bude až na výjimky zákonem zakázáno. Má to zajistit vládní novela o pedagogických pracovnících, kterou ve středu Sněmovna poslala k závěrečnému schválení, byť část pravicových poslanců považovala řešení tohoto problému zákonem za zbytečné.

Norma má zamezit praxi některých ředitelů škol, kteří na letní prázdniny učitele opakovaně propouštějí a v září zase přijímají. Ministryně školství Kateřina Valachová (za ČSSD) to označila za obcházení zákona a tedy nezákonné. „To v žádném případě nehodlám tolerovat,“ prohlásila.

Novela tak má zakázat řetězení desetiměsíčních smluv tím, že minimální délku pracovního poměru pro pedagogické pracovníky stanoví nejméně na 12 měsíců. Má to zabránit situacím, kdy se někteří učitelé musejí na letní prázdniny registrovat na úřadech práce a přivydělávat si brigádami.

Kratší smlouvy jen pro záskoky za kolegy

Ředitelé by mohli kratší než dvanáctiměsíční smlouvy uzavírat jen v přesně vymezených případech, jako jsou zástup za dlouhodobě nemocného učitele a učitele na mateřské nebo rodičovské dovolené nebo angažování nekvalifikovaného pedagoga na nezbytně nutnou dobu.

Pracovní poměry na dobu určitou, které jsou uzavřeny týmž zaměstnancem i zaměstnavatelem, mohou trvat v součtu maximálně tři roky.

Video Jmenování Valachové - Vera Renovica, Jan Jedlička
1080p 720p 480p 360p 240p

ctrlcopy ( 9. července 2015 11:50 )

Co je na tom "drsného"? Proč by proboha měli mít placené dva měsíce nic nedělání? To může vadit jen státním vyžírkům.

brum ( 8. července 2015 18:56 )

A co ostatní zaměstnanci s opakovanými smlouvami na dobu určitou ( vše po " vzájemném " souhlasu)! A co zaměstnancí nesolidních pracovních agentur? To nejspíš nejsou lidi hodni pozornosti našich nestranných médií.

zkratik ( 8. července 2015 17:32 )

"chudinky učitelé" a to si letos zas prodloužily letní prázdniny o dva dny ředitelským volnem.Stejná situace je u pracovníků technických služeb v péči o zeleň a nikdo to neřeší

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa