Středa 8. prosince 2021
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav
Oblačno -1°C

Školák uprchlík v lavici vedle vašeho dítěte? Ministerstvo už to chystá

Syrská dívka ve škole v Jordánsku (ilustrační foto)
Syrská dívka ve škole v Jordánsku (ilustrační foto)  (Autor: UNICEF)
Autor: ČTK - 
21. září 2015
16:15

Ministerstvo školství chystá konkrétní kroky, aby bylo připraveno reagovat na případný příchod většího počtu dětí uprchlíků do českých škol. Podle ministryně školství Kateřiny Valachové je nutné připravit se třeba na příchod dětí ze zemí či kultur, na které zatím nejsou učitelé zvyklí a běžně připravení.

Valachová zmínila, že systémově by to nebyla nová situace. Děti cizinců už v Česku do škol běžně chodí.

„My nezačínáme v České republice úplně na zelené louce, samozřejmě dokážeme už v rámci stávající vzdělávací soustavy a stávajících škol reagovat na potřeby dětí,“ poznamenala Valachová v rozhovoru s českými novináři poté, co se v Bruselu setkala s českou eurokomisařkou Věrou Jourovou. S tou ale řešila především otázku začleňování sociálně znevýhodněných dětí do školského systému.

„Společné vzdělávání se týká všech dětí, ať mají jakékoliv speciální potřeby – se zdravotním postižením, z menšin, romských dětí, a samozřejmě se to týká také dětí cizinců,“ řekla ministryně. Pomoci v tom má podle ní i novela školského zákona, která bude znamenat reálné peníze pro asistenty pedagogů, školní psychology, sociální pracovníky či pomůcky, které dětem pomohou úspěšně zvládat učivo.

Valachová uvedla, že jedním z očekávaných problémů v souvislosti s dětmi uprchlíků může být potřeba tlumočení. V této otázce je prý v kontaktu s českými vysokými školami, které také nabídly koordinovanou pomoc ministerstvu vnitra.

Náklady na případné začlenění dětí uprchlíků zatím školství vyčísleno nemá. „Nepředpokládám, že by to byly částky, které bychom neunesli,“ poznamenala ministryně. Připomněla, že česká vláda už před dvěma měsíci připravila rezervu pro krytí možných dopadů uprchlické krize na veřejné rozpočty, kde je pamatováno také na peníze pro ministerstvo školství.

Podle Valachové je na vzdělávání cizinců obecně nyní ročně vyčleňováno 13,2 milionu korun. V připravovaném materiálu pro vládu bude ministerstvo zřejmě navrhovat zvýšení na přibližně 90 milionů korun.

Další videa