Středa 11. září 2024
Svátek slaví Denisa, zítra Marie
Oblačno 19°C

Je to barbarský systém, říká o odebrání českých dětí v Norsku europoslanec Mach

Autor: Jaroslav Šimáček - 
19. ledna 2015
14:29

Europoslanec Petr Mach letí do Norska. Kvůli případu maminky Evy Michalákové, které norská sociálka odebrala její syny, rozdělila je do dvou různých pěstounských rodin a matce umožňuje vídat je dvakrát do roka na dvě hodiny. Šéf Svobodných Mach věří, že může pomoci zacloumat skrze tento případ celým norským sociálním systémem, který označil za barbarský!

Bratry Davida a Denise odebrala norská sociálka Barnevernet jejich rodičům v květnu 2011. Kvůli podezření na pohlavní zneužívání. Udání tehdy přišlo z mateřské školy, jenže policie při vyšetřování na nic nepřišla, případ zastavila a nepadlo ani žádné obvinění.

Přesto sociálka zbavila rodiče práva na děti, které skončily u pěstounů. „Denis i Davídek prodělali v minulosti mužské zdravotní problémy. Museli jsme je proto s mužem natírat mastí. V tomto směru mohlo dojít k nedorozumění. Pokud Denis své zdravotní problémy a ošetřování popisoval ve školce, mohli si to vyložit jako zneužívání ze strany otce,“ řekla Blesku nešťastná matka Eva Michaláková.

Mach: Skandální případ!

Případ zaujal i europoslance Petra Macha (Svobodní) a vyráží kvůli němu spolu s kolegou z europarlamentu Tomášem Zdechovských (KDU-ČSL) přímo do Norska. „Z mého pohledu je to naprosto skandální a musíme se zasazovat o to, aby byly děti matce vráceny,“ řekl Blesk.cz před cestou Mach.

„Tady vůbec nebylo rozhodnuto v zájmu dítěte, že děti mají vyrůstat ve své vlastní rodině. Pokud je nějakému dítěti ubližováno, tak se samozřejmě o to má stát zajímat. Ale tady nic takového prokázáno nebylo,“ komentuje Mach případ paní Michalákové a upozorňuje: „Navíc děti měly vlastní prarodiče. Pokud měly být do vyšetření případu třeba někde v pěstounské péči, měly být dohromady. A jakmile bylo ukázáno, že tam žádná vina není, tak měly být vráceny matce.“

Mach již inicioval finanční sbírku, na které je momentálně půl milionu korun, – peníze jsou určené pro právníka paní Michalákové v Norsku, „aby byla solidně zastoupena“, jak upozorňuje Mach. Norské soudy však v minulosti odvolání matky zamítly, norští advokáti paní Michalákové proto podali žalobu a žádost o svěření dětí do péče matky.

Případ zaujal i v nejvyšších patrech české politiky. Sněmovna vyzvala vládu, aby vyvinula „mimořádné úsilí“, ministerstvo zahraničí v prosinci předalo norské ambasádě diplomatickou nótu. Mach se spolu se Zdechovským rozhodli jet přímo na místo. „My nemáme moc možností. Musí to udělat právník v Norsku. To, co já jsem udělal, bylo sehnat peníze a trochu tu věc pozvednout, aby norská vláda viděla, že se o to zajímáme a že považujeme ten jejich systém za v podstatě barbarský,“ říká Mach.

„Já bych si přál, aby ten případ paní Michalákové znamenal nejenom vrácení jejích dětí, ale aby ten případ otřásl celým tím šíleným systémem norské správy dětí. A aby to potom znamenalo možnost návratu dalších dětí do rodin. Těch případů je pravděpodobně hodně. Nejsou jen z ČR, ale je to i celá řada dalších cizinců, jsou to pravděpodobně i Norové, kteří jsou takto odebíráni,“ upozorňuje europoslanec. „Chtěl bych těm dalším pomoci už ne nějakou individuální cestou, ale právě skrze tento případ zacloumat celým tím norským systémem,“ dodává.

V úterý proto Mach vyrazí na jednání mezi sociálkou Barnevernet a paní Michalákovou. „Tématem by mělo být stanovení termínu, kdy opět svoje děti uvidí. Chceme ukázat norské sociálce, že se o to ČR zajímá, že to ČR není úplně jedno. Že případ sledujeme a že jde o naše děti. Norská sociálka nás nemusí vůbec pustit na jednání, ale my se o to pokusíme,“ dodává Mach, který chce o případu říci i tamním médiím, aby pochopila jeho vnímání v ČR. Podle ČTK mají Evu Michalákovou podpořit i advokát rodiny Pavel Hasenkopf a poslankyně Jitka Chalánková (TOP 09), která se v kauze také angažuje.

Video se připravuje ...
Další videa