Zeman o dětech, které v Norsku sebrali mamince Evě: Jsem připraven jednat!

Autor: shp, ČTK - 
4. 12. 2014
19:15

V Norsku české mamince v roce 2011 nesmyslně sebrali syny Denise (9) a Davida (6). Vídat je smí dvakrát ročně, nesmí na ně mluvit česky. Teď se ale do celého případu hodlá vložit samotná hlava státu. Český prezident Miloš Zeman je podle prohlášení z Hradu připraven se v případě potřeby osobně angažovat v případu českých dětí.

Zároveň však v tomto dokumentu upozorňuje, že matka dvou chlapců Eva Michaláková ještě nevyužila všechny možnosti, které jí nabízí norský právní řád.

Norské úřady odebraly českému páru syny v květnu 2011 po udání z mateřské školy o pohlavním zneužívání. Policie vyšetřovala otce chlapců a později i matku, vyšetřování ale zastavila a obvinění nepadlo. V únoru 2012 úřady rodiče zbavily práva na péči.

Děti se dostaly ke stálým pěstounům, každé teď žije v jiné rodině. Matka může syny vidět dvakrát ročně po dvou hodinách. Nesmí na ně mluvit česky, nesmí je sama od sebe ani obejmout.

Norské soudy její odvolání odmítly, loni v listopadu se obrátila na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku, který stížnost zamítl jako nepřípustnou. Matka i synové Michalákovi mají české občanství. Vzhledem k tomu, že Česká republika není účastníkem řízení, dostávají tuzemské úřady informace pouze zprostředkovaně.

Ministerstvo zahraničí matce již dříve doporučilo, aby se znovu obrátila na norský soud s žádostí o revizi případu. Prezident Zeman má přitom informaci, že matka zatím nevyčerpala všechny standardní právní možnosti.

„Pevně věřím, že jich paní Michaláková využije a že norské soudy rozhodnou rychle, nestranně a spravedlivě a že se brzy dočkáme šťastného konce tohoto nelehkého případu,“ uvedl v prohlášení.

Prezidentská kancelář je kvůli kauze v intenzivním kontaktu s ministerstvem zahraničí. Hlava státu je připravena reagovat na další vývoj situace.

„Pokud by byly vyčerpány všechny legální možnosti, které má paní Michaláková k dispozici, a situace by si vyžádala přímou intervenci prezidenta republiky, jsem připraven po konzultaci s příslušnými českými úřady tak učinit,“ uvedl Zeman.

Celé znění dopisu:

Prohlášení prezidenta republiky
 
Bedlivě sleduji vývoj kauzy ohledně odebraných dětí, které byly v Norsku svěřeny do pěstounské péče, a jsem připraven zmínit tuto záležitosti při jednáních s norskými partnery a podpořit co nejrychlejší vyřešení celého případu.
 
České úřady se kauzou intenzívně zabývají již od června 2011. V záležitosti velmi aktivně vystupuje především velvyslanectví ČR v Oslu a Sekce právní a konzulární Ministerstva zahraničních věcí. Dosud proběhly intervence na úrovni premiéra, ministra zahraničních věcí, předsedy Poslanecké sněmovny ČR, paní poslankyně MUDr. Jitky Chalánkové i vrchní ředitelky Sekce právní a konzulární Ministerstva zahraničních věcí ČR.
 
Česká republika není účastníkem řízení a nikdo, tudíž ani prezident republiky, nemá přímý přístup k informacím, které se k českým úřadům dostávají pouze zprostředkovaně. Není také možné, aby kdokoliv z českých státních představitelů zasahoval do nezávislosti norských soudů.
 
Podle informací, které mám k dispozici, nebyly dosud vyčerpány všechny možnosti, které matce dětí nabízí norský právní řád. Pevně věřím, že jich paní Michaláková využije a že norské soudy rozhodnou rychle, nestranně a spravedlivě a že se brzy dočkáme šťastného konce tohoto nelehkého případu.
 
Chtěl bych ujistit matku dětí paní Michalákovou i znepokojenou českou veřejnost, že tento případ neztrácím ze zřetele ani nadále. Kancelář prezidenta republiky je v bezprostředním kontaktu s Ministerstvem zahraničních věcí. Pokud by byly vyčerpány všechny legální možnosti, která má paní Michaláková k dispozici, a situace by si vyžádala přímou intervenci prezidenta republiky, jsem připraven po konzultaci s příslušnými českými úřady tak učinit.
 
Miloš Zeman, prezident republiky, 4. prosince 2014 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

aspekce ( 25. ledna 2015 19:25 )

Měli by ty norské socky ze soukromé sociálky, tj. evidentně šmelící s dětmi, zavřít. Jsou to zákeřné a bezcitné zmije. Norové kvapem vymýšlejí, jak odůvodnit krádež slovanských, bílých, zdravých dětí z kultivované rodiny. Náramně se jim tak kvalitní děti hodí k adopci.

aspekce ( 25. ledna 2015 19:25 )

Ukradli je v podstatě gayové, 2 psychologové, kteří napsali posudky, ***ci spolu žijící. Norové (Finové, Švédové, Dánové) vymírají a pomalu už půlka jich jsou teplejšími občany. Kkdo se za ně rozmnožuje ? Slovanské ženy, které tam ve své naivitě odešly za prachama. Seveřané, vč. Anglánů, vraťte Češkám, Slovenkám, Ukrajinkám, Ruskám, Polkám ukradené děti ! Myslíte, že by si seveřané dovolili krást děti Zápaďákům : Němcům, Rakušanům, Francouzům, Švýcarům atd. ?

aspekce ( 25. ledna 2015 19:24 )

http://www.kdejemojedite.cz/ Vydržte do konce, je to síla https://www.youtube.com/watch?v=2UXoRhyTCXo#t=109 http://www.noviny.sk/c/slovensko/pripad- boorova-adopciu-slovenskych-deti http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/252564-deti-ivany-boorovej -su-uz-na-slovensku/

aspekce ( 25. ledna 2015 19:23 )

Stačí, když vás kdokoliv lživě udá. Je to snadné i v ČR. Našim známým (oba VŠ) slečna Armine Artouni (53) z Prahy 10 - Strašnic, Arménko-Azerbajdžánka, po otci KGB údajně vyslaném v 60. letech ze SSSR do ČSSR, sama vedená v StB evidenci (měla doma "dobrou" školu k tzv. mafiánským praktikám) se prý snažila ukrást dítě první a po jeho tragické smrti i druhé přes sociálku. Jako bezdětná usilovala takto získat dítě a tak tu VŠ rodinu nepravdivě udala. Pracovala v novinách a hrozila prý sockám na ÚMČ, PČR, OSZ, OS medializací. Všichni se medializace báli. Nyní pracuje tato zřejmě totálně bezcharakterní slečna na ministerstvu. "Skvělá" úřednice ! Zvláště některé pražské socky jsou neuvěřitelně zběhlé v nezákonném odebírání bílých, zdravých dětí na základě vykonstruovaných lživých udání. Jako byly např. v Praze 10 s odejitou šéfkou Tůmovou. Tu si tam pak držel za stejný plat Milan Richter, mladý nezkušený kluk, starosta. Pak vydělával z našich daní ještě víc na MHMP. Zcizené děti údajně prodávají neplodným párům.

lynx ( 5. prosince 2014 16:27 )

Zemane, pokud nejsi tlučhuba, jako že si nemyslím, že by si někdo myslel něco jiného, koukej dotáhnout zpět do vlasti ty dvě nešťastnice z Pákistánu. Plácal jsi něco o tom, že to vyjednáš. Tak kde jsou?

Zobrazit celou diskusi
Další videa