Pondělí 20. května 2024
Svátek slaví Zbyšek, zítra Monika
Oblačno, bouřka 20°C

Jakešova líbačka s Biľakovým zetěm: Jako za starých komunistických časů!

Autor: simao - 
12. února 2014
18:09

Milouš Jakeš vyrazil v krátké době na další pohřeb. Po prosincovém rozloučení s manželkou Květenou odjel do smuteční síně v Bratislavě - tentokrát kvůli pohřbu Vasila Biľaka (96). Přivítal ho na něm i Biľakův zeť - Jozef Ševc. Polibkem. A tak trochu to připomnělo staré komunistické časy. Za které se však Jakeš ani Ševc nechtějí omlouvat. 

Pamatujete na legendární fotku, když generální tajemník SSSR Brežněv vášnivě líbá šéfa NDR Honeckera? Tu samou můžete spatřit i na Berlínské zdi - v nadživotní velikosti. Podobných momentů vášnivého přivítání komunistických pohlavárů však bylo v historii mnoho. A není třeba chodit daleko. Jedním z aktérů se svého času stal i Milouš Jakeš, bývalý generální tajemník ÚV KSČ. V normalizačních letech se stal "obětí" Brežněva i Honeckera.

Staré časy připomnělo i přivítání Milouše Jakeše na včerejším pohřbu v Bratislavě. Jakeše políbil tentokrát zeť "kolaboranta" Vasila Biľaka Jozef Ševc, i když podstatně mírněji, než to "uměl" Brežněv. 

Jakeš se zastával Biľaka...

Jakeš přitom na Slovensko přijel uctít památku posledního žijícího signatáře zvacího dopisu z roku 1968. Biľak do dějin vstoupil tím, že prosil Sověty o pomoc při potlačení projevů "kontrarevoluce" - tedy politického uvolňování a reforem v rámci Pražského jara. A tak přijela "bratrská" pomoc v podobě tanků zemí Varšavské smlouvy... Jakeš se však Biľaka na pohřbu zastával: "Vážil jsem si jeho činnosti. Mnoho dobrého udělal. Vcelku neprávem se vedou o něm různé řeči. Byl to člověk, který byl oddán myšlence socialismu - dělal pro to všechno, co mohl. Dělal to s plným nasazením."

... hájil i období normalizace

Období normalizace, které s sebou sovětské tanky přivezly, Jakeš obhajuje dodnes také. "Byla to cesta dopředu, cesta budovatelů, a ne cesta rozkrádání země. Odešel jeden z těch, kteří dali všechny síly pro to, aby lid v této zemi žil lépe než předtím. To se podařilo," řekl ČTK. Ze současného stavu společnosti však Jakeš nadšený není. "Co je z toho dnes? Země patří vlastně cizincům, země je zadlužena. Jaké výhledy mají lidé?" poznamenal po Biľakově pohřbu.

Sám přitom vyrazil na druhý pohřeb v krátké době. Před Biľakem se rozloučil se svou manželkou Květenou - v prosinci v krematoriu v pražském Motolu... Sám je pak jedním z posledních žijících čelních představitelů normalizace. Exprezident Husák zemřel v listopadu 1991, Biľak letos 6. února.

Biľakův zeť: Socialismus je lepší než kapitalismus

V obhajobě dob rozkvětu socialismu si však Jakeš patrně porozuměl i s Biľakovým zetěm - Jozef Ševc je bývalým šéfem Komunistické strany Slovenska. Vedl ji až po revoluci, i on se však komunistů zastává. Pro web Hospodárskych novin ostatně před časem pronesl: "Jsem přesvědčený, že socialismus je lepší než kapitalismus. Nevím, proč nás někdo tlačí do permanentního ospravedlňování se... My jsme se s tím definitivně vyrovnali... Je to jakýsi fenomén omlouvat se. Nejsme pro to, abychom se každý den někomu omlouvali. Kdo se omluvil za kapitalismus? Za kolonialismus?"

kluk.z.moravy ( 14. února 2014 19:59 )

HA HA UŽ JE TAM, VĚŘTE KDYŽ POVÍDÁM, JE TO FAKT BILAK V -----PEKLE

venxa ( 13. února 2014 18:45 )

Vy komunisticky zmetkove demokracie je to ze muzete verejne nadavat na soucasny rezim. V byvalem bolsevickem "Raji" byla sice uzakonena "svoboda projevu" ale rici neco proti "strane, vlade a nebo proti Sovetskemu Svazu" bylo podle tehoz zakona trestne. Tak to je jeden z rozdilu mezi demokracii a komunistickou diktaturou proletariatu vy bolsevicky hovada.

venxa ( 13. února 2014 18:45 )

Vy komunisticky zmetkove demokracie je to ze muzete verejne nadavat na soucasny rezim. V byvalem bolsevickem "Raji" byla sice uzakonena "svoboda projevu" ale rici neco proti "strane, vlade a nebo proti Sovetskemu Svazu" bylo podle tehoz zakona trestne. Tak to je jeden z rozdilu mezi demokracii a komunistickou diktaturou proletariatu vy bolsevicky hovada.

itartas ( 13. února 2014 09:39 )

Pravicoví novináři jsou plní jedovaté zášti, kteří jinak velebí neporovnatelně větší zločince, než jakým byl Biľak.

zabibol ( 13. února 2014 09:24 )

Odporné komunistické bestie.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa