Čtvrtek 24. září 2020
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Oblačno, déšť 22°C

Ministerské křeslo vyměnil za rodinu: Kdo nahradí Krčála? Ve hře je i žena!

Sobotka hledá náhradu za Krčála: Ujme se ministerstva práce a sociálních věcí žena? Spekuluje se i o Ivaně Stráské (vpravo)  (Autor: ČTK, Profimedia.cz)
Autor: simao - 
14. ledna 2014
18:43

Petr Krčál dnes oznámil: Ministrem se nestanu, důležitější je pro mě rodina. Chce se jí věnovat poté, co ji stihly kruté rány - sebevražda jeho bratra a nemoc manželky. Krčál si rázem udělal jméno jako velký formát. Každý politik by patrně nejednal stejně. Jenže vyvstala otázka: Kdo se resortu práce a sociálních věcí ujme místo něj? Vladimír Špidla, stínový ministr Sklenák, nebo snad některá žena z ČSSD z regionů?

Krok radního z Vysočiny Petra Krčála dnes mnohé překvapil. I když se trochu nečekaně prosadil jako kandidát ČSSD na ministra práce a sociálních věcí a s jeho schválením ze strany prezidenta Zemana patrně neměl být problém, Krčál se teplého místečka ve vládě vzdal. Měl pro to závažné důvody. Veskrze osobní. Jeho bratr nedávno spáchal sebevraždu, jeho manželka se zotavuje z onkologického onemocnění. 

Špidla a Sklenák se na ministerstvo nehrnou

Na šéfovi ČSSD Sobotkovi však nyní je, aby našel narychlo za Krčála náhradu. Do hry by se tak mohl vrátit zkušený harcovník a expremiér Vladimír Špidla, který byl ve finálním výběru kandidátů společně s Krčálem. Měl by se však stát šéfem Sobotkových poradců a Českému rozhlasu dnes řekl, že nemá důvod své rozhodnutí měnit.

Vedle Špidly se spekuluje také o dosavadním stínovém ministru práce Romanu Sklenákovi. Ten byl ale zvolen šéfem poslaneckého klubu ČSSD a tohle místo se mu patrně líbí víc. Do resortu po Drábkovi a spol. se příliš nehrne. Je však se Sobotkou připravený jednat.

Dojde na ženu?

V úvahu přichází ještě další jména. Především z krajů. Šéf ČSSD Sobotka by totiž rád, aby se ministrem stal někdo, kdo zná dopady sociálních reforem Nečasovy vlády. "Já bych strašně rád přivedl do čela ministerstva člověka, který měl možnost vidět důsledky Drábkova fungování v čele MPSV. Ať už jde o sociální politiku, nebo politiku zaměstnanosti," uvedl dnes ČTK Sobotka, který Krčálovo rozhodnutí samozřejmě chápe.

Otevírá se tak prostor i pro další variantu. Sobotka byl kritizovaný za to, že do vlády nepřivádí jeho ČSSD žádnou ženu (jediné dvě ministryně mají být z hnutí ANO - Jourová a Válková). V krajích však má Sobotka "ukrytou" třeba jihočeskou vicehejtmanku Ivanu Stráskou, která byla stínovou ministryní práce v minulosti. A také radní Zlínského kraje Taťánu Valentovou Nersesjan a šéfku sociální komise ve Středočeském kraji Zuzanu Jetsche Stöcklovou. Vedle toho by Sobotka mohl uvažovat ještě o Michaele Marksové-Tominové, odborné mluvčí ČSSD pro lidská práva a rodinu.

pilinak ( 15. ledna 2014 04:41 )

Moc o bábě nevím, těžký pak.

majojo ( 14. ledna 2014 21:55 )

Tak po takovémhle titulu prahnu: odborná mluvčí ČSSD pro lidská práva a rodinu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud