(Ne)bojácný Josef Dobeš: Nečasovi sehnal hlasy odpadlíků, aby zachránil vládu
Do boje o přežití vlády v současné podobě se nečekaně zapojil i exministr školství Josef Dobeš (48, exVV), který pro kabinet premiéra Petra Nečase (48, ODS) shání napříč Poslaneckou sněmovnou podporovatele, kde jen se dá.
Josef Dobeš byl spoluzakladatelem strany Věci Veřejné, za kterou byl také v roce 2010 zvolen po Poslanecké sněmovny. Krátce po sestavení koalice byl jmenován ministrem školství. Prezident Václav Klaus ho dokonce označil nejlepším ministrem na tomto postu. I přes to Dobeš později rezignoval. Důvodem podle jeho slov byl nesouhlas s vládními škrty v jeho rezortu. Mnozí mu vyčítají nepřipravenost zavedených státních maturit, nebo pozastavení eurodotací kvůli nepořádku v čerpání financí z EU.
Dobeš už jednou vládu podržel a to při hlasování o zvýšení daní, což ho kvůli rozporu s programem jeho strany VV stálo členství. A zasáhl i nyní po proklamovanému odchodu strany LIDEM z koalice.
„Rýsuje se dohoda zhruba devíti, možná více poslanců napříč politickým spektrem, včetně některých opozičních. Ti by v této uměle vyvolané krizi byli ochotni podpořit vládu. Jinými slovy nahradit lavírující a intrikující poslance LIDEM,“ řekl pro Novinky.cz Dobeš.
Odpadlíci, kteří se odmítli vzdát poslaneckého mandátu
Podle zjištění Práva se pod Dobešovu "listinu" podporovatelů upsalo osm nezařazených poslanců, tedy těch, kteří vystoupili kvůli neshodám ze stran za které byli zvoleni, ale odmítli se vzdát poslaneckého mandátu.
Kdo všechno se údajně upsal?
Kristýna Kočí (exVV)
Kočí obvinila spolu s tehdejším spolustraníkem Škárkou Víta Bártu z uplácení. Případ od začátku provázely pochybnosti a objevovaly se různé tajné nahrávky. Na jedné z nich Kočí mluví o plánu na "odpálení Bárty" a o nabídce od "od Nečase". Podle exministra dopravy byly Kočí a Škárka "loutky", které ho měly diskreditovat ve snaze očistit ministerstvo od stavební lobby, která předražuje nejen dálnice. Podle odvolacího soudu se Bárta půjčkami nedopustil trestného činu.
Kristýna Kočí podle soudce v první instanci několikrát lhala, jindy záměrně zapomínala či zlehčovala důkazy, které hovoří o tom, že i ona se do nechutné korupce namočila.
Jaroslav Škárka (exVV)
Škárka spolu s Kočí obvinil Víta Bártu z podplácení. Jeho důkazy ovšem nebyly přesvědčivé. K soudu přinesl také nahrávku, která nakonec usvědčila jeho samotného z podvodu. Navíc soudce v první instanci Jan Šott o něm řekl, že lže tak hloupě, že se ve svých vlastních blábolech sám ztrácí.
Milan Šťovíček (exVV)
Byl místopředsedou Věcí Veřejných. V listopadu 2012 byl ze strany vyloučen, protože i po odchodu VV do opozice stále podporoval vládu. Šťovíček svými názory a činy několikrát jednal v rozporu s programem VV.
Radim Fiala (exODS)
Fiala byl po 16 let členem ODS. Se stranou se ale rozešel letos v říjnu kvůli sporu s Nečasem o zvyšování daní. Premiér Nečas Fialův krok označil za „útěk od vlastní politické odpovědnosti“. "Věřím však, že i jako nezařazený poslanec bude nadále podporovat program vládní koalice, pro který hlasoval v roce 2010," dodal Nečas a tak se nejspíš i stane.
Pavel Bém (exODS)
Bývalý primátor hlavního města má od března 2012 pozastavené členství v ODS kvůli tajným nahrávkám ze kterých vyplývá, že jeho politická rozhodnutí významně ovlivňoval "pražský kmotr" Roman Janoušek. Firmě Janoušek měl Bém dohazovat kšefty v řádech desítek milionů. Mimo to je Bém spojován s kauzami kontroverzních zakázek jako: Opencard za 888 milionů Kč, bezdrátová Praha za 342 milionů Kč, propagace olympiády za 100 milionů Kč, či pronájem Škodova paláce za 2,7 miliardy Kč a další. Poslanecký mandát kvůli obviněním složit odmítl.
Michal Doktor (exODS)
Další z dlouholetých členů ODS, který se rozhodl ze strany vystoupit kvůli nesouhlasu s některými z jejich činů. Jeho důvodem bylo primárně jmenování Martina Kuby do funkce ministra průmyslu a obchodu. Doktor byl rovněž kandidátem na ministra a jednal o vládním angažmá s premiérem Petrem Nečasem. Vládu se rozhodl Doktor dále podporovat, pokud bude dodržovat své programové prohlášení a prosazovat reformy posilující národní suverenitu a fiskální bezpečnost. Kuba patří mezi vlivné politiky ODS. V minulosti média spekulovala i o jeho roli v zákulisí mocenských dohod v ODS.
Radim Vysloužil (exVV)
Vysloužil patří mezi bývalé členy VV, kteří odešli poté, co se strana rozhodla nevyslovit důvěru vládě. Poté se hlásil k platformě Karolíny Peake, ale tomu už je nejspíš opět konec.
Martin Vacek (exVV)
Stál v soudním procesu o údajných úplatcích za Vítem Bártou. Posléze se ale rozhodl z VV vystoupit a následovat Karolínu Peake. Nyní se nejspíš postaví proti ní a vládu podrží.
Nejistá budoucnost vlády
Zbývající strany koalice - ODS spolu s TOP09 mají dohromady 90 poslanců. I s Dobešovým seznamem jí chybí 2 hlasy do nadpoloviční většiny potřebné například pro přehlasování návrhu zákona zamítnutého Senátem, či prezidentem. V případě, že by se opozice pokusila o vyvolání nedůvěry a členové LIDEM by hlasovali proti vládě, chybí jí také 2 hlasy.
pan Dobeš by potřeboval jednu do nosu a pokládám ho tímto za nepřítele národa. Doufám, že národ do dalších parlamentních voleb prozře a že bude vědět koho volit a koho ne.