Čtvrtek 1. říjen 2020
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Oblačno, déšť 15°C

Paroubek má problém: "Zapomněl" přiznat 3,5 milionu!

Jak mohl Paroubek zapomenout na 3,5 milionu?  (Autor: Archiv Blesku)
Autor: Oldřich Tichý, Kjos - 
11. července 2012
05:29

Zase majetkové nejasnosti a zase je v nich namočen expremiér Jiří Paroubek (LEV 21). Blesk zjistil, že v přiznání jeho vedlejších příjmů za loňský rok, které musí poslanci odevzdávat ve Sněmovně, chybí 3,5 milionu korun.

 Ty loni dostal za prodej bytu. Tím, že prodal svůj družstevní byt v pražských Stodůlkách, se loni Paroubek netajil. Také tyto peníze podle něj pomohly zaplatit dům ve Velké Chuchli, kde nyní expremiér s manželkou Petrou žijí. Ani o této nemovitosti ale není v Paroubkově přiznání ani zmínka.

Když v úterý Blesk požádal premiéra o vysvětlení, proč příjem 3,5 milionu nepřiznal, byl nejprve zaražený, dlouho mlčel a pak slíbil zavolat později.

„Už jsem si vzpomněl, jak to bylo. Já jsem ty peníze hned převedl na ženu a ta koupila na sebe, nikoliv na mne, nový dům,“ uvedl o deset minut později.

Takový postup je však v rozporu se zákonem, který poslancům nařizuje přiznat všechny vedlejší příjmy vyšší než 100 tisíc korun. V opačném případě jim hrozí pokuta až 50 tisíc. A například Jiří Besser (TOP 09) musel kvůli »zapomenuté« účasti ve firmě na Floridě dokonce odejít z postu ministra kultury.

U Paroubka to přitom nejsou zdaleka první podivnosti týkající se majetku. Velké pochyby vyvolal třeba jeho honorář přesahující 4 miliony za knihy, jichž se údajně (zejména přes internetové obchody) prodalo přes 40 tisíc. To by ho řadilo na špici tuzemských spisovatelů. Knihkupci nad tím ale kroutí hlavou a když se Blesk pokoušel udat Paroubkovu knihu v antikvariátech, neuspěl.

Miliony prý dal Petře

Upřímně: To, že Jiří Paroubek neuvedl ve svém přiznání 3,5 milionu za prodej bytu, vypadá ze všeho nejvíc na obyčejnou zapomnětlivost. Ostatně, posuďte expremiérova slova a udělejte si o nich obrázek.

Blesk: Loni jste prodal byt, ale v přiznání jste to neuvedl. Proč?

„Já jsem ty peníze hned převedl na ženu a ta koupila v podstatě na sebe, nikoliv na mne, dům.“

Blesk: Ale proč jste ten příjem nedal do přiznání? Podle vás se to tam v tomhle případě zapisovat nemusí?

„Tak já jsem to tam nezapsal. Protože jednak toto je obecně známo a jednak to plnění jsem neměl okamžitě. Ale samozřejmě, že pokud mi někdo řekne, že to tam má být, tak to není žádný problém, udělat nějaký dodatečný doplněk.“

Blesk: A ten nový dům, který jste koupili…

„Ten je napsaný jen na ženu. Já jsem jí dal peníze a ona to koupila. To je všechno psané na ni.“

querty ( 13. července 2012 18:28 )

To je vidět jaký mají levicový voliči IQ.

lukolina ( 12. července 2012 20:53 )

není se čemu divit . . okamžitě odklonil peníze na manželku, protože to dělá běžně, tak to jeho sexy mozek nepobere

12356 ( 12. července 2012 12:14 )

hele osinek, ze ty jsi nick komentator, ktery vzdycky zde naskocil, jen se tady sustlo neco proti Paroubkovi. Na tyhle vsechny otazky si odpovez chytrolinesam, nejdulezitejsi fakt je ten, ze se PAndury schvalili za vlady tveho idola a neboj, jak se krasne cesky rika: Drive a nebo pozdeji......i na Suplika se vari voda.

osinek ( 12. července 2012 08:26 )

Otázky pro málo informovaného 1,2,3,5,6 Proč Topolánkova vláda souhlasila sNAVÝŠENÍM CENY 1 Pandura o víc než 35%? Dopad miliardy navíc ze státní kasy! Proč je cena 1 Pandura pořízeného Topolánkvou vládou skoro o 50 % VYŠŠÍ než Pandury pořízené Španělskem,Portugalskem a dalšími zeměmi? Proč v krátké pauze v obchodních jednáních s dodavatelem Pandurů rakouskou firmou Steyer požádal Topolánkův výběrčí ÚPLATKŮ Dalík o ODMĚNU 500 milionů korun za odsouhlasení NAVÝŠENÍ jednotkové ceny (tj.ceny za 1 pandura) o 35%? Co dělal na obchodních jednáních se Steyerem (soukromá osoba)Dalík? Česko na jednáních se Steyerem zastupoval náměstk Parkanové Barták!! Neví 12356, že vedení firmy Steyer obvinilo Dalíka z VYDÍRÁNÍ?? Korupci vyšetřuje rakouská policie!! Kauzu Dalík zametli členové JUSTIČNÍ MAFIE Státní zastupitelé Rampula a Grygárek pod koberec. Nyní chce Nejvyšší státní zastupitelství obnovit vyšetřování Dalíka!!! Nákup předražených Pandurů připomíná nákup silně předražených letadel CASA. Česká armáda prodělala i KALHOTY díky Parkanové, bartákovi a celé Topolánkově vládě!! Okomentuj to, prosím, 12356!!!

12356 ( 11. července 2012 22:49 )

Výběr událostí kolem zakázky na obrněné transportéry pro armádu 26. listopadu 2003 - Vláda Vladimíra Špidly (ČSSD) souhlasila s plánem ministerstva obrany pořídit 240 nových transportérů. 13. dubna 2005 - Vláda Stanislava Grosse (ČSSD) schválila záměr koupit transportéry; krátce nato vypsala výběrové řízení, do kterého se přihlásilo sedm firem, ve finále zůstala finská Patria a rakouský Steyr (součást americké General Dynamics) s Pandurem. 25. ledna 2006 - Vláda Jiřího Paroubka (ČSSD) rozhodla, že transportéry koupí od firmy Steyr za 23,6 miliardy korun. Proti tomuto kroku protestovala Patria i Iveco Fiat. 9. června 2006 - Končící ministr obrany Karel Kühnl (US-DEU) podepsal se Steyrem smlouvu o nákupu transportérů. 7. listopadu 2007 - Náměstek ministryně obrany Jaroslav Kopřiva potvrdil informace tisku, že transportéry nevyhověly testům. MO uvedlo, že zváží odstoupení od smlouvy. 7. prosince 2007 - Vláda Mirka Topolánka (ODS) na tajném zasedání rozhodla, že k 10. prosinci vypoví smlouvu se Steyrem; zveřejnila to 11. prosince. Den poté Topolánek řekl, že armáda sice potřebuje transportéry, ale že jich nemusí být 199. 13. prosince 2007 - Představitelé MO jednali se zástupci rakouské firmy Steyr, do konce roku se konaly i další schůzky. 8. ledna 2008 - Ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) oznámila, že ČR trvá na odstoupení od smlouvy o nákupu pandurů. 5. března 2008 - Parkanová řekla, že armáda zřejmě nakoupí 107 transportérů Pandur; podmínkou jsou úspěšné zkoušky. 2. dubna 2008 - Topolánkova vláda schválila návrh memoranda, které obsahuje dohodu o testování pandurů. V případě, že projdou, vojsko připraví nákup 107 obrněnců. Testy začaly v červnu a v září MO oznámilo, že transportéry zkouškami prošly. 2. března 2009 - Topolánkova vláda schválila koupi pandurů. 13. března 2009 - Náměstek ministryně obrany Martin Barták podepsal smlouvu na dodání 107 pandurů za 14,4 miliardy korun. 30. září 2009 - Česká armáda p

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud