Klaus vzkazuje Hegerovi: Na lékaře tvrdě!

Autor: ČTK, oj, Kjos - 
8. února 2011
13:35

Za 21 dnů chce z nemocnic odejít 3800 lékařů a stát stále nemá vypracovaný žádný krizový plán. Dnes proto zasedá Bezpečnostní rada státu. Pozván je i ministr zdravotnictví Leoš Heger. Toho v úterý znovu podpořil prezident Václav Klaus. Jednání se sice nezúčastní, ale Hegerovi vzkázal, že dále ustupovat už není možné.

Heger zřejmě předloží zprávu, že od března zvýší lékařům plat o 5000 až 8000 korun podle kvalifikace a praxe. Příští rok by měli mít až 60.000 se zákonným počtem přesčasů. Teď mají zhruba 48.000, ale s nadmírou přesčasů.

"Já velmi podporuji ministra zdravotnictví. Hovořil jsem s ním telefonicky včera (v pondělí) delší dobu a myslím, že dále ustupovat není možné. Prostě občané České republiky si to nepřejí," řekl Klaus novinářům na Pražském hradě po setkání s makedonským prezidentem.

Prezident Václav Klaus jednoznačně podporuje ministra zdravotnictví v jeho boji proti vyděračským praktikám lékařů. Proti způsobu jejich „vyjednávání“ se dnes znovu postavil. Přesto se úterního jednání nezúčastní. Má dnes jiný program, včetně přijetí zahraničních návštěv. "Já velmi podporuji ministra zdravotnictví. Hovořil jsem s ním telefonicky včera (v pondělí) delší dobu a myslím, že dále ustupovat není možné. Prostě občané České republiky si to nepřejí," řekl Klaus novinářům na Pražském hradě po setkání s makedonským prezidentem. „Myslím, že se k tomu nedá už říct nic nového. Já v tomto smyslu stojím na straně pana ministra Hegera a jestli bych něco ještě řekl, tak mám pocit, že by měl být ještě daleko tvrdší," sdělil prezident pro server parlamentnilisty.cz.

"Já velmi podporuji ministra zdravotnictví. Hovořil jsem s ním telefonicky včera (v pondělí) delší dobu a myslím, že dále ustupovat není možné. Prostě občané České republiky si to nepřejí," řekl Klaus novinářům na Pražském hradě po setkání s makedonským prezidentem.

Lékaři jsou jako ničivé povodně

Vláda řeší problém ohrožení zdravotní péče poprvé. Krizové plány má pro případ povodní, ne pro hromadný odchod lékařů. Plán by mohl zahrnout zajištění akutní péče, výpomoc fakultních nemocnic v krajích, kde budou rozsáhlejší výpadky. Možné je slučování oddělení i celých nemocnic a převoz pacientů do regionů se zajištěnou péčí.

Podle Hegera nevzejde zřejmě z jednání bezpečnostní rady konkrétní rozhodnutí. "Zmapuje situaci a udělá inventuru povinností," řekl Heger, který stále věří, že lékaři výpovědi stáhnou.

Podle průzkumu společnosti GfK Czech souhlasí s odboráři necelá třetina občanů, 48 procent zaujímá záporné stanovisko. Petici na webu proti kapitulantství před nátlakem lékařských odborů podepsalo 23.000 lidí. Petici SOS zdravotnictví požadující "narovnání disproporce mezi materiálovými a mzdovými výdaji českého zdravotnictví" pak přes 30.000 lidí.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

pozzzor ( 16. února 2011 14:14 )

Tleskám všem těm debílkům,co si tady vylévají svá srdíčka!Sociální blbečkové,kteří si nevidí ani na špičku nosu,by chtěli politizovat a soutěžit s někým tak inteligentním jako je náš pan president.Pan Klaus je jeden z nejinteligentnějším lidí v Evropě(mezi politiky) a vy byste chtěli pomlouvat člověka,který vás před tímhle vším varoval.Doktoři ať si políbí p.... a táhnou.Chci vidět,kde na ně čekají.Já žiji v cizině a vím jaké problémy tady mají lékaři z jiných zemí,kteří dokonce mluví velice dobře zdejší řečí.Do Čech přijdou lékaři z Ukrajiny,Ruska a Rumunska a třeba bude ještě lépe než teď.Budou brát přes tisíc euro a budou v sedmém nebi.Naši doktoři budou půl roku machrovat a přilezou zpátky(alespoň většina).Nazdar a vy co pomlouváte prezidenta podívejte se někdy do zrcadla a nechte si změřit IQ.

jozzinek ( 13. února 2011 14:06 )

Neurážej mou matku a otce, nic ti neudělali. To bych je musel vykopat z hrobu, a zahrabat tam tebe. Nejsem rusofil, jenom hájím našeho prezidenta. Na hrubý pytel, hrubá záplata.

jozzinek ( 11. února 2011 21:07 )

gogo ... takže, jinak s tím souhlasíš?

gogo ( 11. února 2011 17:19 )

Ano, není nad to mít v čele státu moudrého a čestného člověka... Nadstranického, kterého jedinou snahou je, abychom se všichni měli stále lépe a radostněji a aby darebákům v naší zemi pšenka nekvetla ! Který není součástí žádné mafie a který svoji funkci bere jako poslání a obětování se pro tento národ, pro tuto zem...

gogo ( 11. února 2011 17:14 )

U změny stavu se píše "z" ......

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud