Lékaři se milostivě shodli, co chtějí od Hegera

Lékařští odboráři se dohodli, co vlastně budou od ministra zdravotnictví Hegera požadovat  (Autor: ČTK)
Autor: ČTK, šim - 
1. února 2011
18:53

Lékařští odboráři se po několikahodinovém jednání postavili za návrh dohody, který v pondělí jejich vedení předložilo ministrovi zdravotnictví Leoši Hegerovi. Jde o sedm nehorázných požadavků, které jim budou zaručovat vysoké platy a záruky, že vedení nemocnic stáhne všechny jejich výpovědi podané v rámci výzvy Děkujeme, odcházíme.

Odboráři výsledek jednání interpretují jako smířlivý postoj, řada z nich totiž požadovala razantnější řešení. Dohodu ale ministr v pondělí označil za příliš ultimativní, jednat bude s odboráři znovu ve čtvrtek.

"Podpořili jsme k vyjednávání stávající dohodu jako nepodkročitelné minimum. Z toho už nikdo z nás nemůže slevit ani písmenko, ani píď," řekla po jednání zástupců 70 místních organizací LOK z nemocnic novinářům místopředsedkyně Lékařského odborového klubu Jana Vedralová. Teď je podle lékařských odborů řada na vládě a ministerstvu, aby se k navržené dohodě nějak postavily.

V odborové akci Děkujeme, odcházíme dalo výpověď 3800 nemocničních lékařů, zhruba každý pátý. Další stovky vypovídají dohody o přesčasech, takže jsou ohroženy i pohotovostní služby nemocnic. Odbory žádaly růst mezd na 1,5 až trojnásobek průměrného platu podle kvalifikace a praxe, chtěly také některé systémové změny.

"Kdyby se nic nedojednalo, nastal by 1. březen a my bychom si obrazně řečeno umyli ruce. Deset měsíců jsme se snažili a varovali, že hrozí katastrofický scénář a zhroucení zdravotnictví," řekla Vedralová. Potvrdila, že bylo těžké dosáhnout dnes dohody mezi dvěma názorovými křídly od mírného se snahou o dohodu až po radikální, které žádá okamžité splnění všech odborářských požadavků. "Strašně jsme slevili z našich požadavků a řadě lidí se to nelíbilo. Už nelze dál ustoupit, kvůli tomu jsme výpovědi nedávali," řekla Vedralová.

 

S čím v pondělí přišli doktoři

1. Přijmout do 1. 3. vyhlášku, díky níž půjde do nemocnic o 2 miliardy víc

2. Navýšit od 1. 3. 2011 tarifní platy lékařů o 8 až 12 tisíc

3. Zákonem zaručit, že nejpozději 1. 1. 2013 budou lékaři brát 1,5–3násobek průměru

4. Zaručit, že fakultní nemocnice přijmou zpět všechny lékaře, kteří dali na protest výpověď

5. U ostatních nemocnic zaručit, že když nevezmou všechny zpět, nedostanou nic ze 2 miliard

6. Zaručit, že na reformách bude ministerstvo spolupracovat s lékařskou komorou

7. Zaručit, že peníze získané díky reformám zdravotnictví půjdou přednostně na platy

9030 ( 6. února 2011 00:08 )

xcarodejka ( 5. února 2011 13:55 )

různá pcchybení nebo neschopnost, kdy se například oční lékařce dvakrát nepodaří vyříznout zatvrdlé ječné zrno pod víčkerm a tak jdu na zákrok potřetí raději do nemocnice.....Není to drahé a zbytečný stress? Stěžovat si nemá moc smysl /holič drží s holičem/ Někteří byly uýnavení s přečasů, ale jiní dělají naopak málo,méně hodin než je jinde v EU běžné. Platy vyšší by vyšší mohly být,stejně jako důchody,kdyby se tadydobře hospodařilo a nepřelévaly se peníze do protekčních firem.

simamach ( 4. února 2011 22:47 )

...hysterka...

simamach ( 4. února 2011 22:46 )

I když jsi na svůj věk možná ......pohledná.....Já na ženský a ještě ke všemu klimakteričky nejsem. Jsi histerka nic víc.

simamach ( 4. února 2011 22:40 )

Jo ty srdíčka už mi neposílej. na to mě nezbalíš

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud