Čtvrtek 23. května 2024
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno, déšť 21°C

Záchrance hrozí kolaps kvůli vydírání lékařů!

Autor: Vlaďka Hradská, Kjos - 
30. ledna 2011
18:58

Kleknou-li nemocnice, zkolabuje záchranná služba! Zatímco lékaři z nemocnic se dohadovali s ministrem a vydírali vládu, záchranáři se starali o pacienty. Teď ale bijí na poplach. S odchodem lékařů ze zdravotnických zařízení se sníží i počet doktorů sloužících u záchranek. A co víc! Přidají-li se lékaři ze záchranek k exodu nemocničních lékařů, hrozí totální kolaps systému. Pacienti budou přímo ohroženi na životě!

Podle předsedy Asociace zdravotnických záchranných služeb ČR Marka Slabého je v některých krajích situace kritická. „V případě, že by lékaři odcházející z nemocnic přestali sloužit jako externí pracovníci na záchranné službě, znamená to zhroucení přednemocniční péče, neboť tito lékaři zajišťují minimálně polovinu služeb v mimopracovní době,“ prohlásil Slabý.

Černě vidí i prodloužení výjezdových časů, až budou záchranky pendlovat mezi nemocnicemi a hledat, kde pacienta přijmou.

„Dlouhotrvající převozy pacientů s ohroženými vitálními funkcemi, rodiček s nepostupujícími komplikovanými porody, transporty ohrožených novorozenců mimo kraj nebo do přehlcených fakultních nemocnic mohou znamenat ohrožení života pacientů,“ varoval Slabý.

Přitom záchranky jsou na tom v mnoha případech hůř než nemocnice. Mají málo doktorů a i vozový park je na hranici dostatečnosti.

„Je ostudné, že platby od zdravotních pojišťoven nám pokryjí sotva 35 procent nákladů. Zbytek musí hradit kraje. Budeme žádat o navýšení plateb od pojišťoven za výkony,“ dodal Slabý.

rosomak ( 12. února 2011 22:21 )

Dodejte dle českého a prolobovaného zákona. Stejně jako povinné členství v lékařské komoře. Takže vlastně tvrdíte, že masáž srdce s dýcháním nesmí nikdo provádět před příjezdem zdravotnického lékaře, jinak se dopouští v ČR porušení zákona a může být za to souzen?

setrap ( 12. února 2011 13:30 )

natáčení ekg (v zákoně pod názvem monitoring životních funkcí) je plně v rozsahu pravomocí sestry, lékař pouze provádí interpretaci.

setrap ( 12. února 2011 13:27 )

záchranář (rozumějte zdravotnický záchranář) není schopen a podle zákona nemůže poskytovat stejnou péči jako doktor, jeho práce je rozdělena na 2 části, výkony s indikací a bez indikace (bez dohledu lékaře a s dohledem) a jen pro vaši informaci, například kardiopulmonární resuscitace (masáž srdce s dýcháním) je výkon s indikací.

bleskplesk ( 1. února 2011 19:16 )

Proč bych se měl ptát své účetní, když to vím? Proč bych ti to měl psát? Proč bych tě měl o něčem přesvědčovat? Co je je ti do toho kolik vydělávám??? Já se také neptám, kolik ty vyděláváš, protože je to jednak neslušné a jednak mě to nezajímá. Nejsi už trochu drzej?

bleskplesk ( 1. února 2011 19:07 )

Já dovedu být příjemný a zdvořilý až až. Musí to však být oboustranné.

Zobrazit celou diskusi