Heger se shodl s lékaři: Blíží se konec krize?
Ministr zdravotnictví Leoš Heger se v pondělí večer dohodl s lékařskými odbory a komorou na společné cestě ke konci krize vyvolané odchody lékařů. Dostanou o 5 až 8 tisíc měsíčně víc a ročně se jim zvýší plat o patnáct procent. Dohodu musí schválit vláda a regionální odborářské organizace
„Jsme na cestě k závěru, budu-li trochu optimistický,“ řekl Heger. Podmínkou je, aby lékaři stáhli výpovědi a odborový klub odvolal akci Děkujeme, odcházíme. O tom rozhodnou ve středu na svém sjezdu.
Základním pokrokem je dohoda na memorandu (Celé znění si přečtěte ZDE). Kromě dvou miliard, které půjdou na platy ihned, by se měly mzdy dál zvyšovat každý rok zhruba o 15 procent. V příštím roce by se měly platy vrůst o 10 procent, v roce 2013 by se měly mzdy v závislosti na specializaci a praxi zvednout na 1,5 až trojnásobek průměrné mzdy.
"Budu se snažit přesvědčit lékaře, že vyjednané memorandum je přijatelný kompromis," přislíbil Kubek, který celou dobu krize stál pevně na straně lékařských odborů. Doplnil, že na platy lékařů půjde 1,8 miliardy korun. Další peníze spolknout platby za přesčasy. Na sestry by tak zbylo maximálně sto milionů. Úplně se na ně ale nezapomnělo. Ony i ostatní zdravotníci by měli dostat přidáno v příštím roce.
Podle Kubka se jedná o kompromis, s kterým ani jedna strana nemůže být zcela spokojena. Šéf odborů Martin Engel pouze řekl, že nabídku předloží členům lékařského odborového klubu. Dál se k věci nevyjadřoval.
Protest Děkujeme, odcházíme začal loni na jaře
|
2010 18. května - Lékařský odborový klub - Svaz českých lékařů (LOK-SČL) odstartoval kampaň nespokojených lékařů Děkujeme, odcházíme. Lékaři požadují především reformu systému a změny ve výši odměňování. Cílem je přinutit odpovědná místa k jednání. 17. prosince - Skončil nábor lékařů pro hromadnou výpověď. 20. prosince - Výpověď podalo 3576 z asi 16.000 nemocničních lékařů. Vážně by to hrozilo péči v 78 ze 190 nemocnic. 27. prosince - Právní kancelář začala rozesílat výpovědi.
2011 7. ledna - Odbory ohlásily druhou fázi kampaně. Prezident Václav Klaus označil chování lékařů hrozících výpovědí za velmi nezodpovědné. 12. ledna - Heger znovu požádal lékaře, aby zůstali; zvyšování mezd podle něj umožní připravená reforma. 14. ledna - Premiér Petr Nečas (ODS) slíbil, že peníze ušetřené reformou půjdou na platy zdravotníků. 25. ledna - Neonatologové i porodníci varovali, že péče o předčasně narozené děti je ohrožena v pěti z 12 center v ČR. 27. ledna - Heger představil reformní zákony - o zdravotních službách, specifických zdravotních službách a záchranné službě. 28. ledna - Ministr Heger nabídl lékařům dvě miliardy korun na zvýšení platů zdravotníků. Odbory to označily za posun. 31. ledna - Odbory a komora předložily Hegerovi nabídku s devíti závazky (osm z nich pro ministerstvo). Podle Hegera byla nepřijatelná. Odbory pak odmítly vyzvat ke stažení výpovědi. 1. února - Podle odborů je návrh "nepodkročitelné minimum". 3. února - Jednání Hegera s odbory a komorou zkrachovala. Ministr se proto obrátil s nabídkou přímo na odcházející lékaře. 7. února - Heger podepsal příkaz ředitelům státních nemocnic, ať od března zvýší platy lékařů o 5000 až 8000 korun. 8. února - Prezident Klaus podpořil postoj ministra Hegera. 14. února - Ministr Heger se dohodl s lékařskými odbory a komorou na společném memorandu, které má zabránit odchodu doktorů z nemocnic. Podepíšou ho, pokud s podmínkami v kompromisním dokumentu bude vláda i odboráři souhlasit. |
|
Tak to je ovšem mazec. Musím se snažit uživit se za každou cenu, jak jen to půjde, abych nebyl nucen nastoupit do prac. poměru jako zaměstnanec a nebyl pak na mě případně použit či spíše proti mě zneužit tento paragraf.