Lékaře-vyděrače nahradí armáda
Vydírání ze strany lékařských odborářů, již nebudeme dále ustupovat. Takový signál vyslala v úterý vláda. Informována o tom byla i bezpečnostní rada státu. Vláda svůj postoj zkoordinuje s nemocnicemi a hejtmany. Pomoci má i armáda.
Bezpečnostní rada státu jednala v úterý s hejtmany o situaci ve zdravotnictví. "Stát bude na odchod lékařů připraven," sdělil po jednání premiér Petr Nečas. Dál chce jednat s fakultními nemocnicemi. Kraje navíc musí podat zprávu, jak zajistí akutní péči.
Armáda nahradí část doktorů
Podle Nečase je situace v jednotlivých regionech odlišná. V těch regionech, kde je situace nejdramatičtější budou zralizovány krizové scénáře. Budeme se bavit i o nasazení vojenských a technických kapacit, chystáme jednání s asociacemi dopravních služeb, obzvlášť kvůli případnému převozu pacientů mezi jednotlivými nemocnicemi," upřesnil Nečas plán vlády.
Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera je již vypracován interní plán, který přesně určuje, kdo zodpovídá za celou situaci, kdo vyhlašuje stav nouze či kdo bude za co zodpovídat.
"Ministerstvo předá pokyny krajům, které je budou potřebovat. Ve středu mám schůzku s řediteli fakultních nemocnic, kde dostanou jasný pokyn, jak se mají chovat. Ten samý pokyn bude vydán hejtmany pro jejich nemocnice," doplnil Leoš Heger.
Lékařům vše málo
Protest lékařů trvá, přestože jim ministr zdravotnictví garantoval, že se jim již od března zvedne plat o 5-8 tisíc podle praxe. Nejnověji lékaři žádají 8000 až 12.000 korun do tarifů,
Postoj ministra Hegera podpořil v úterý prezident Václav Klaus. Výhrůžkám lékařů nelze podle hlavy státu dále ustupovat. Klaus naopak ocenil zdravotníky, kteří se k protestu nepřidali.
A trebax má pravdu.