Lékaře-vyděrače nahradí armáda

Autor: ap, Kjos - 
8. února 2011
17:50

Vydírání ze strany lékařských odborářů, již nebudeme dále ustupovat. Takový signál vyslala v úterý vláda. Informována o tom byla i bezpečnostní rada státu. Vláda svůj postoj zkoordinuje s nemocnicemi a hejtmany. Pomoci má i armáda.

Bezpečnostní rada státu jednala v úterý s hejtmany o situaci ve zdravotnictví. "Stát bude na odchod lékařů připraven," sdělil po jednání premiér Petr Nečas. Dál chce jednat s fakultními nemocnicemi. Kraje navíc musí podat zprávu, jak zajistí akutní péči.

Armáda nahradí část doktorů

Podle Nečase je situace v jednotlivých regionech odlišná. V těch regionech, kde je situace nejdramatičtější budou zralizovány krizové scénáře. Budeme se bavit i o nasazení vojenských a technických kapacit, chystáme jednání s asociacemi dopravních služeb, obzvlášť kvůli případnému převozu pacientů mezi jednotlivými nemocnicemi," upřesnil Nečas plán vlády.

Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera je již vypracován interní plán, který přesně určuje, kdo zodpovídá za celou situaci, kdo vyhlašuje stav nouze či kdo bude za co zodpovídat.

"Ministerstvo předá pokyny krajům, které je budou potřebovat. Ve středu mám schůzku s řediteli fakultních nemocnic, kde dostanou jasný pokyn, jak se mají chovat. Ten samý pokyn bude vydán hejtmany pro jejich nemocnice," doplnil Leoš Heger.

Lékařům vše málo

Protest lékařů trvá, přestože jim ministr zdravotnictví garantoval, že se jim již od března zvedne plat o 5-8 tisíc podle praxe. Nejnověji lékaři žádají 8000 až 12.000 korun do tarifů,

Postoj ministra Hegera podpořil v úterý prezident Václav Klaus. Výhrůžkám lékařů nelze podle hlavy státu dále ustupovat. Klaus naopak ocenil zdravotníky, kteří se k protestu nepřidali.

bleskplesk ( 12. února 2011 08:38 )

A trebax má pravdu.

bleskplesk ( 12. února 2011 08:36 )

Já ano, protože v oboru pracuji.

divenka ( 12. února 2011 08:06 )

hlavně že ty máš jasno

trebax ( 11. února 2011 22:01 )

Nevíte o tom téměř nic.

divenka ( 11. února 2011 21:07 )

Začínající doktoři po absolvování university nemajípraxi, takže jejich nástupní plat je logicky nižší, než doktora se zkušenostmi, které stvrdil při atestacích. Každý doktor začínal v nemocnici, kde sbíral zkušenosti a žemusí oběhnout tzv. kolečko nevidím jako nic špatného, alesoň si uvědomí návaznosti různých oborů. (pravda někteří doktoři možná sbírají zkušenosti v soukromých ordinacích, ale to jsou většinou děti dotyčných doktorů a jde to jen v některých oborech, já znám takového zubaře). Naopak neznám doktora, který by byl chudý. Doktor s praxí obvykle využije možnosti odejít do ordinace, dnes ji má každý jako soukromou praxi, protože co ho demotivuje je ne plat, ale noční služby, víkendy. Takže pokud lékaři co se cítí nedohodnocení zvýší své úsilí a zapracujína odbornosti, snadno se stanou specialisty v nemocnici, nebo v soukromé praxi a své bídné místo v nemocnici mohou přenechat jiným začátečníkům. Jako pacienta mě znepokojuje to, že doktor čerstvě ze školy obsluhuje ordinaci příjmu v nemocnici. On rozhoduje o prvotním léčebném postupu, nezažila jsem, že by to konzultoval, prostě nasadí co je tzv. zvykem a jedem další!!! Až další den u vizity se obvykle změní dávkování, léky, nebo se přehodnotí postup. Jo chudák, babi, posledně marně vysvětlovala, že když tam byla minule tak zrovna tyto léky pro ni byly nevhodné a ordinovaly ji jiné.... měl to doktor i v chorobopise v PC, četl si to, ale stejně řekl, že to zase zkusí s těmi, co minule nefungovaly.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud