Zeman šil do „internetových blbečků“. Kvůli kritice Jágra za cestu do Číny

Autor: for - 
5. května 2019
11:45

Na jeho zatím poslední a celkově již páté návštěvě Číny doprovázel Miloše Zemana do Pekingu i věhlasný hokejista Jaromír Jágr, který za to od některých lidí sklidil ostrou kritiku. Prezident se ikony českého hokeje zastal a kritiky nazval internetovými blbečky“, kteří nejspíš v životě nic nedokázali. Uvedl to v neděli v živě vysílaném pořadu S prezidentem v Lánech, který nově moderovala Vera Renovica. Zeman také prozradil, že zváží vyznamenání pro Jágra.

Do Číny letěli Miloš Zeman, hradní kancléř Vratislav Mynář či třeba fotbalista Pavel Nedvěd, kritiku za čínskou cestu sklidil především hokejista Jaromír Jágr. Části veřejnosti se nelíbilo, že byl členem delegace a že Kladeňák s číslem 68 na dresu se „paktuje“ s autoritářským režimem. Jágr negativní hlasy rázně odmítl.

„Na světě je hrozně moc zla a začínám to zjišťovat. Když jsem byl v Americe, tak jsem byl zaslepený a teď jsem se vrátil a musím říct, že je to jedna z věcí, která mě nemile překvapila, kolik je tady zla, žárlivosti, závisti a kolik lidí si dělá mezi sebou zle,“ uvedla ikona českého hokeje. 

Zeman se Jágra v pořadu Blesku S prezidentem v Lánech zastal. „Vzhledem k tomu, že tady máme určité procento internetových blbečků, kteří rádi exhibují na těchto sítích, sociálních sítích, tak bych se jich na jeho místě zeptal, co v životě dokázali – např. v tom hokeji nebo ve fotbale nebo v čemkoli jiném. Možná že jsou zakomplexovaní, protože jsou neúspěšní. No a pak bych jim zdvořile řekl, že jiná hokejová legenda, jmenovala se Wayne Gretzky, což určitě znáte, navštívil Čínu rovněž. Ale protože Kanaďani nebo Američani jsou poněkud inteligentnější, než ti – opakuji internetoví blbečci, konec citátu, tak tam ho, předpokládám, příliš nekritizovali,“ rozzlobil se prezident.

Investice budou, slíbil Zeman

Slíbené investice v Česku se nekryjí s realitou a Zeman uvedl v živém vysílání proč. „Společnost CEFC, která měla tyto investice realizovat mezitím zkrachovala, respektive se dostala do dluhů. To je něco podobného, jako když vám řemeslník slíbí, že vám obloží koupelnu, ale zlomí si nohu a skončí na vozíku,“ uvedla hlava státu. 

„Podstatné ale je, že se podařil majstrštik, na který jsem hrdý, i když jsem se o něj vlastně nezasloužil, a to sice, že se našla daleko větší a dejme tomu daleko schopnější společnost CITIC a tato společnost nyní začala investovat. Takže ano, zpozdilo se to a měl jsem jednání s vedením CITIC a měl sem jednání s šéfem Bank of China, která dává miliardu dolarů pro úvěrovou linku,“ dodal Zeman. 

Neopomněl připomenout i „trofejní“ investice CEFC do fotbalového klubu Slavie. „Dostalo je to z posledního místa. Minimálně Slávisté, by tam měli být této firmě vděční,“ řekl prezident. 

Rozmluvil se i o tom, že CITIC, jakožto jedna z nejvýznamnějších stavebních firem by mohla v Česku začít stavět. Andrej Babiš v Dubrovníku na setkání s čínským premiérem zmínil, že by mohly čínské firmy stavět v Česku dálnice a když jsem to před šéfem CITIC řekl, zareagoval veřejně tak, že je ochotný sem okamžitě poslat projekční tým sem do Česka,“ bránil Čínu v pořadu S prezidentem v Lánech. Zaměření do stavby dálnic se mu pak podle vlastních slov líbí.

Za Čínou Zeman stojí

Na dotaz moderátorky, zdali se Zeman neobává, že ho slíbenými investicemi v Číně „tahají za nos“ proto, aby je podpořil v kauze Huawei podpořil prezident reagoval, že by za firmou stál i bez investic. Negativní ohlasy již dříve označil jako závist lidí vůči úspěšnému podniku. „Ujistil jsem svojí osobní solidaritou vedení této firmy a věřím, že se vztahy zlepší,“ uvedl po setkání s šéfem Huawei. 

„Stojím za nimi i bez podmínky, že se investice povedou. Ti, kteří na firmu bez důkazu útočí, tím dělají i české ekonomice špatnou službu,“ uvedl pak v živém vysílání prezident.

Video O hysterce i cukrovce a pozemku za 2,5 milionu. Zeman v Lánech odpovídal na dotaz čtenářů Blesku - Redakce Blesk

Společnost Huawei se dostala do centra pozornosti kvůli obviněním ze strany Spojených států, že její zařízení pro telekomunikační sítě by mohla čínská vláda využívat ke špionáži; restriktivní opatření vyslyšeli i Češi a zvažují ho další země, jiné naopak tyto obavy nesdílejí. Huawei obvinění ohledně špionáže odmítá.

Prezident navštívil Čínu již pětkrát, na plánované oslavy „šedesátin“ lidové Číny ale podle svých slov nevyrazí. „Nepojedu na založení komunistické strany Číny, protože s tím nemám nic společného," řekl.

Na otázku, proč jako jediný politik letěl na čínskou vojenskou přehlídku odvětil: Na té přehlídce jsem byl proto, protože to nebyla obyčejná vojenská přehlídka, ale byly ty oslavy sedmdesátého výročí vítězství nad japonským fašismem, v této válce padly miliony čínských vojáků, včetně civilistů. Čínští vojáci byli našimi spojenci, to znamená, že v té druhé světové válce se k nim musíme chovat jako ke spojencům a vyjádřit jim úctu a jejím obětem,“ uvedl. 

Prezident také doufá, že se v roce 2022 podívá do Číny na Olympijské Zeman sám přiznává, že nikam do ciziny nejezdí častěji. Zatím posledního česko-čínského setkání se účastnila i Hospodářská komora.

Video Zeman hájí novou ministryni „Marušku“ Benešovou: Nejlepší volba, nebojí se ani mě - Redakce Blesk

thomasino18 ( 12. května 2019 13:28 )

dojels osle

O_zivote ( 9. května 2019 08:47 )

Lidi mě je jasný že je kolikrát problém se udržet a zůstat v diskusích
slušný, ale co se o to pokusit se neuražet, neponižovat, nebýt zlý a
brát věci s nadhledem? Vždyť lidi co jsou plný jedu a zloby se utrápí
sami...
Podívejte se do své duše a pokuste se o změnu. Mě se to povedlo. 

vrspetr ( 8. května 2019 17:30 )

Najděteee naahé ženy ve vašem městě zde : tiny.cc/nahe

illenne ( 8. května 2019 12:56 )

Ať si prezident Zeman šije do kohokoliv, když mu to dělá dobře . Já
se zase stydím za to, jakého máme prezidenta. Vulgarismy mu nejsou cizí,
užívá je i na veřejnosti a nejen ve vztahu k novinářům. Těším se na
kultivovaného, inteligentního prezidenta, který bude na úrovni prezentovat
naši zemi. Létá převážně do Číny, Rusko je mu bližší, než kdejaká
jiná země. Kamarády vyznamenává a u některých ani nevím za co. Za to,
že jsou herci? Nevím pro František Čech, Luděk Sobota a další .
Vědci, lékaři, další zástupci četných profesí, ty bych vyznamenala
 .

girl ( 8. května 2019 12:09 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud