Úterý 28. května 2024
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Oblačno, bouřka 21°C

Nelíbí se mi sousedovi nájemníci, mohu něco dělat? 6 nejčastějších sousedských sporů očima právníka

/
 • Mgr. Roman Moussawi radí se zapeklitými sousedskými vztahy.
  19. května 2023 ● 07:49

  Bylo to velké... Když před pár dny dorazili do redakce Ombudsmani Blesku, během dvouhodinové akce »Odborníci na telefonu« odpovídali na dotazy čtenářů. Velká část vašich otázek se týkala sousedských sporů a vztahů. Také Mgr. Roman Moussawi poctivě radil a snažil se vám pomoci. Tady jsou jeho odpovědi na ty nejpalčivější problémy.

 • 1.

  Spor o túje

  Sousedi mají asi metr od plotu túje, které jsou vysoké téměř tři metry. Kořeny prorůstají na naši stranu, kde se kvůli nim nedá nic pěstovat. Navíc je z nich dost bordelu, který nám padá do bazénu a znečišťuje filtraci. Sousedi nechtějí túje zlikvidovat. Jak mám postupovat?

   

  Zjednodušeně se dá napsat, že v uvedeném případě byste mohli donutit sousedy k odstranění tújí pouze v případě, že byste prokázali, že vás túje obtěžují nad míru přiměřenou místním poměrům. Samotný fakt, že jsou metr od plotu, byť jsou poměrně vzrostlé, tomu nenasvědčuje. Túje by byly zřejmě považovány za běžné, i kdyby sloužily jako plot na samotné hranici pozemků.

   

  Z toho, co píšete, se obávám, že pro případný soud nemáte dostatek argumentů. Vzhledem k tomu, že zmiňujete bazén, tak zjevně nejde o zahradu primárně určenou k pěstování, takže argument, že u plotu nic neroste, soudu stačit nebude. Co se týče druhého argumentu – znečišťování bazénu a filtrace, tak to se obávám, že soud také nebude chápat jako obtěžování nad míru přiměřenou poměrům, proti kterému by poskytl ochranu.

   

  Rada: Zvažte, zda by stavba plotu z vaší strany, který by odstínil túje a snížil spad z tújí na pozemek, nevyřešil problém. V praxi to v obdobných případech pomohlo situaci vyřešit, a to bez nutnosti právních sporů.

 • 2.

  Sousedovo listí

  Ze sousedova stromu, konkrétně lípy, padá listí a květy přímo do mého okapu. Jsem důchodce a mám strach už lézt na žebřík a pravidelně čistit okapy. Bojím se úrazu. Můžu vymáhat, aby mi šel vyčistit okapy soused?

   

  Vymáhat povinnost k vyčištění okapu podle mého právního názoru prakticky nelze. Vzhledem k tomu, že je padání listů a plodů přirozeným fyziologickým projevem dřevin, tak by se dalo proti padání listí bránit v podstatě jen v případě, že by šlo o obtěžování listím nad míru přiměřenou poměrům. Je ale nutné prokázat, že je obtěžování nad přiměřenou míru. Tuto míru přiměřenou poměrům by pak určil až soud. Padání listí z jedné lípy souseda však takovou přiměřenou míru jen těžko překročí.

   

  Rada: Zákon nabízí jiné řešení. Můžete souseda žádat o odstranění větví, které přesahují na váš pozemek. Nejprve tedy vyzvěte souseda, aby si větve sám ořezal. Pokud soused nevyhoví, občanský zákoník dokonce výslovně umožňuje, abyste si větve, které přesahují, ořezal ve vlastní režii a fakticky tím zabránil ucpávání okapu. Musíte to však učinit šetrně, tj. zejména ve vhodném ročním období, takže je dobré si na to najmout někoho, kdo dané věci rozumí.

 • 3.

  Soused hraje na elektrickou kytaru

  Bydlíme v řadových domcích. Máme ale hlučného souseda, který hraje na elektrickou kytaru. Bohužel nejen přes den, ale často i v době, kdy chodí děti spát, mezi 20. – 22. hod. Není s ním žádná domluva. Noční klid ale dodržuje. Existuje nějaké řešení?

   

  Tohle je případ skutečně na hraně. Na jedné straně právo souseda hrát na kytaru, na druhé straně vaše právo na večerní klid pro vás a vaše děti. Ve prospěch souseda hovoří to, že důsledně dodržuje noční klid, zjevně tedy na kytaru nehraje proto, aby rušil úmyslně. Otázka je, proč si to večer nepustí do sluchátek, ale kytaristi by mi asi namítli, že to pak »není ono«. Že vás obtěžuje, je zcela zřejmé, ale soud vám poskytne ochranu pouze tehdy, pokud vás obtěžuje »v míře nepřiměřené místním poměrům«.

   

  Rada: Umím si představit, že se můžete domoci nějakého zákazu večerního hraní po 20. hodině, úplného zákazu určitě ne. Bude hodně záležet na konkrétním soudci, je klidně možné, že by dva různí soudci rozhodli věc opačně, jeden by vám vyhověl a druhý ne, a obojí by se dalo poměrně jednoduše a přesvědčivě odůvodnit. S trochou nadsázky si tedy dovolím poznamenat, že předně musíte doufat, že soudce, který to bude rozhodovat, nehraje na kytaru a má rád večerní klid…

 • 4.

  Tahanice kvůli stromům

  Máme pole, vedle kterého si soused vysadil kanadské topoly 1 až 1,2 m od hranice pozemku. Stromy jsou vysoké, kořeny podrůstají do našeho. Problém je, že nám na poli z té strany nic neroste. Souseda jsem upozornila na to, že vzdálenost stromů tak vysokých má být 3,5 m od hranice. Nic se však neděje. Co s tím?

   

  Pokud k výsadbě stromů došlo od 1. 1. 2014, tak máte obecně právo požadovat přímo jejich odstranění v těch případech, kdy pro to máte »rozumný důvod«. Za takový rozumný důvod bych pak skutečně považoval i důvod, který uvádíte ve svém dotazu, tj. že důsledkem výsadby těchto stromů u společné hranice pozemků došlo k tomu, že vám příslušná část pole neposkytuje úrodu.

   

  Obávám se však, že pokud soused stromy neodstraní dobrovolně, tak jedinou možností, jak souseda donutit k jejich odstranění, bude právě podání žaloby na příslušný soud. Pouze soud může sousedovi odstranění stromů uložit. Bez soudu jej nemáte jak donutit.

 • 5.

  Obavy z nájemníků

  Soused pronajal svůj dům jiné rodině. Pravidelně pozoruji, co se tam děje, a nemám z toho dobrý pocit. Sjíždí se tam mnoho lidí, především v nočních hodinách, a jsem přesvědčený, že tam nedělají nic dobrého. Můžu s tím jako přímý soused něco udělat?

   

  Zakázat to sousedovi nemůžete. To, že z něčeho nemáte dobrý pocit, není právním důvodem pro jakýkoliv právní postup. Pokud by vás obtěžovali například hlukem nebo zápachem, tak by se dalo bránit proti obtěžování nad míru přiměřenou poměrům. Pokud byste byl třeba svědkem nabízení drog a jednalo by se o »drogové večírky«, tak je namístě uvědomit Policii ČR, ale pouze to, že se vám sousedi nelíbí, nelze nijak vyřešit.

  Ombudsman Blesku Mgr. Roman Moussawi
  Autor: Tonda Tran

 • 6.

  Nemám přístup na svůj pozemek

  Chtěl bych si na zahradě nechat od firmy postavit bazén, ale nemám na svůj pozemek přístup. Pouze přes zahrady sousedů, jelikož bydlím v řadovém domku. Je zde nějaké řešení?

  Předně je vhodné uvést, že by si každý měl počínat natolik obezřetně, aby se nedostal do situace, kdy ke svému pozemku nemá přístup. Možnost přístupu na pozemek je jedna ze základních věcí, kterou by si každý měl před koupí pozemku zkontrolovat. Pokud už se do takové situace dostanete, tak je namístě se předně domluvit se sousedy, zda by vám nezřídili přístup přes jejich pozemek. Pokud dohoda není možná, tak vám nezbude nic jiného než se za účelem zřízení přístupu obrátit na soud. Pokud soud vyhoví, tak musíte počítat, že vám přístup přes sousední pozemek soud zřídí jedině za úplatu, tj. sousedovi za přístup přes jeho pozemek budete muset zaplatit.

   

  Navíc je třeba upozornit na to, že soud přístup nezřídí v případech, kdy v řízení zjistí, že jste se do takové situace dostali úmyslně nebo hrubou nedbalostí. Například tím, že byste část pozemku prodali a následně byste na prodané části po novém vlastníkovi žádali zřidit cestu. Stejně tak soud nevyhoví v případě, že byste chtěli přístup zřídit k tzv. černé stavbě (stavba provedená bez povolení). Řešením je tedy pokusit se dohodnout se sousedy, a pokud se to nepodaří, tak se obrátit na soud.

 • 7.

  Potřebujete OMBUDSMANA BLESKU?

  NAPIŠTE NÁM SVÉ PŘÍBĚHY

  Na adresu redakce: Blesk OMBUDSMAN, Komunardů 42, 170 00 Praha 7, nebo na e-mailovou adresu: ombudsman@cncenter.cz

   

  Nezapomeňte připsat také svoje telefonní číslo. Podmínkou je zveřejnění vašeho příběhu v deníku Blesk a reportáže na Blesk.cz!

   

  Video
  Video se připravuje ...

  Fialův poradce o konsolidačním balíčku. Budou zvyšovat daně a na koho dopadnou vládní škrty? Pavlína Horáková

  Fotogalerie
  6 fotografií

   

   

   

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy