ANO a ČSSD po několika týdnech sporů ve čtvrtek vyzvaly Trojkoalici (SZ, KDU-ČSL a STAN) k výměně Stropnického. Jasno by mělo být na začátku září, tedy před jednáním zastupitelstva, kdy se špičky koalice sejdou znovu. "Rada si nemůže dovolit mít nějaký volný radikál pobíhající po médiích a kritizující ostatní členy rady, kteří dělají svoji práci, přičemž on tu práci nestíhá a dělá ji nekvalitně," komentovala primátorka působení Stropnického ve vedení města.

Stropnický se čtvrtečního jednání neúčastnil, je na dovolené a má vypnutý telefon. Trojkoalice požadavek vnímá jako ultimátum. O dalším postupu se prý musí nejprve poradit, a to i na úrovni jednotlivých stran.

Diskusi o případném vstupu TOP 09 do koalice nebo jiný způsob spolupráce s TOP 09, která ve volbách skončila za ANO těsně druhá, primátorka nepřipouští. "Neumím si to představit, je to předčasné," řekla Krnáčová. Předseda zastupitelského klubu ANO Michal Hašek jakoukoli změnu koalice odmítl komentovat. A nepřipustil ani spekulace ohledně možné výměny primátorky. Na dotaz ČTK řekl, že takové úvahy jsou nefér a nejsou na pořadu dne.

Vyjednávání popřel i předseda zastupitelského klubu TOP 09 Václav Novotný. "My o žádném vstupu do koalice nejednáme," řekl ČTK. Koalice je podle něj v klinické smrti. "Což je objektivní fakt, ale koalice si to odmítá připustit. Ve chvíli, kdy si Trojkoalice přestane nechat kálet na hlavu a koalice s ANO a ČSSD se rozpadne, tak jsme samozřejmě připraveni jednat, zatím ale spíše s hrůzou pozorujeme, jak koalice a celé město nefungují," řekl Novotný. Případné vyjednávání odmítl i předseda pražské ODS Filip Humplík, občanští demokraté prý o vyjednávání ani neuvažují.

Volební lídr ČSSD mluví v souvislosti se Stropnickým o "ztrátě důvěry, hrubých lžích a urážkách". "Mediální ofenziva, která je jednostranná, je opravdu za hranou," uvedl na adresu náměstka. "Pokud Trojkoalice neustoupí, bude opravdu velká debata o budoucnosti koalice," doplnil. Podle Ludvíka s TOP 09 nikdo nevyjednává. "Pod mou kuratelou se takové debaty rozhodně nevedou," řekl.

Hnutí ANO, které v Praze vyhrálo volby, má s ČSSD a Trojkoalicí v 65členném zastupitelstvu nejtěsnější většinu 33 hlasů.