Zatímco sever Chile trápily nekončící přívaly deště, jih sužují dlouhodobá sucha. Záplavy jsou považovány za nejhorší přírodní katastrofu, které postihla sever země v uplynulých 80 letech. Bez proudu a pitné vody jsou desetitisíce lidí, zhruba 6000 osob musely úřady poskytnout nouzové ubytování.

Mezi těmi, kdo při povodních přišli o všechno, jsou i čtyři z 33 horníků, kteří v roce 2010 zázračně přežili dva měsíce zasypaní v dole a byli zachráněni při operaci, kterou sledoval celý svět. Ariel Ticona, Esteban Rojas, Víctor Segovia a Víctor Zamora přišli při povodních o domy v malém hornickém městě ležícím v Atacamě. Ticona, Rojas a Segovia byli původně na seznamech pohřešovaných, ale podařilo se je najít.

"Fyzicky jsou v pořádku, ale přišli o všechno," řekl AFP vůdce skupiny horníků Luis Urzúa. "Téhle oblasti potrvá dlouho, než se vzpamatuje. Je to jako by nás zasáhlo cunami."

Obyvatelé postižené oblasti se obávají ekologické katastrofy, neboť voda ze zatopených dolů může vyplavit těžké kovy a další nebezpečné látky. Problémem jsou i uskladněné toxické kaly. Vláda nicméně tvrdí, že má situaci pod kontrolou.

Ekvádor začaly silné deště sužovat předminulý týden a od té doby způsobují zvláště v regionech na východě země záplavy a sesuvy půdy. Při nich podle úřadu civilní obrany zahynulo nejméně 17 lidí a další téměř tisícovka musela opustit své domovy.

Velká voda vtrhla po deštích rovněž do hraničních oblastí Peru, v nichž úřady kvůli bezprostřednímu riziku pro obyvatele v neděli vyhlásily stav ohrožení.