STAN nyní chce na pondělí uvnitř Trojkoalice vyvolat takzvané dohadovací řízení. Podle Plamínkové by se totiž Stropnický stal nejvýše postaveným zástupcem Trojkoalice, přitom byl na kandidátce až na 11. místě. "Vstoupili jsme do koalice, kterou vedl Petr Štěpánek. Jeho názory jsou podobné názorům STAN, v případě Matěje Stropnického to tak není, jeho názory jsou velmi levicové," řekla Plamínková.

Stropnický ČTK vzkázal, že společně se STAN již začal jednat. "Sešel jsem se s panem (Stanislavem) Polčákem (místopředseda STAN, pozn. red.) a máme řešení, které však bude muset projednat koalice," napsal v textové zprávě Stropnický.

V konečném pořadí však Stropnický dostal 39.484 preferenčních hlasů a poskočil na čtvrté místo - nejvíc hlasů dostal lídr Trojkoalice Petr Štěpánek (SZ), druhý byl Jan Čižinský (KDU-ČSL) a třetí Petra Kolínská (SZ). Po Štěpánkovi a Kolínské je Stropnický na třetím místě v rámci SZ. Stropnický je jediný ze zastupitelů SZ, kdo nemá šanci usednout ve vedení své městské části - do opozice jej tady poslala koalice TOP 09, ODS, ČSSD a Volby pro město. Naopak Štěpánek by měl být starostou Prahy 4, Kolínská má podle informací ČTK ambice být v radě Prahy 6 a Ondřej Mirovský bude místostarostou Prahy 7.

KDU-ČSL, koaliční partner SZ a STAN, sám vyvolávat vnitrokoaliční vyjednávání nebude. "STAN na tento krok má právo, je to zcela legitimní. My takový podnět vzhledem k výsledku na hlasování v klubu podávat nebudeme," řekl ČTK předseda pražských lidovců Jan Wolf. Stropnického v zastupitelském klubu podpořilo pět zastupitel z osmi.

Budoucím koaličním partnerům ve vedení magistrátu o svém sporu Trojkoalice zatím neřekla. "Tuto informaci nám nesdělili, nicméně beru to jako vnitřní záležitost Trojkoalice," řekl ČTK kandidát na náměstka primátora Petr Dolínek (ČSSD). Podle něj "osobní ambice nemohou projekt magistrátní koalice ohrozit".

Trojkoalice získala ve volbách do pražského zastupitelstva 11,21 procenta hlasů, a skončila tak na třetím místě. V 65 členném zastupitelstvu má osm mandátů, ve vedení města by pak měla mít tři zástupce včetně náměstka primátora. Volby v Praze vyhrálo ANO, druhá skončila TOP 09.