Hra má autobiografické motivy. "Nehledejme v tom ale doslovný životopis," zdůraznil dramaturg Josef Kovalčuk. Uhde téma zpracoval nejprve v 80. letech jako rozhlasovou hru, později vznikla černá komedie o dvou dílech. Text získal Cenu Alfréda Radoka.

Uhde dnes novinářům řekl, že k uměleckému uchopení příběhu vlastní rodiny potřeboval časový odstup několika dekád. "Ve hře je přítomné poznání toho, že věci byly jinak, že byly složitější, ale zase ne tak složité, aby se jim člověk nemohl dostat na kloub," uvedl Uhde.

"Antihrdinou" dramatu je funkcionalistický dům, který rodina obývá a který se stává "křižovatkou emocí" i jablkem sváru. Utajovaná rodinná historie se odkrývá téměř detektivním způsobem. Brněnská inscenace zdůrazňuje groteskní motivy, zároveň ale neopomíjí hořkost textu a tragiku poznamenaných vztahů.

"Jakmile si v nějakém společenství neřekneme křivdy, zatajujeme je mezi sebou a nejsme schopní se prostřednictvím minulosti podívat do budoucnosti, dostáváme se do pasti," řekl Rychlík. Rodina slouží jako modelové prostředí, téma nedůsledného vypořádávání s minulostí se podle Rychlíka týká celé společnosti.

"Tato společnost nechává ty důležité, zlomové otázky spát, protože je bolestné se k tomu vracet," míní také Uhde.

V roce 2007 Zázrak v černém domě jako první nastudovalo Divadlo Na zábradlí v Praze, hráli jej také v Olomouci a Liberci, v květnu se dostane na repertoár v Chebu. Brněnské scény zatím hru nenastudovaly, pouze Husa na provázku ji uvedla v podobě scénického čtení.

V Národním divadle Brno ztvární otce Pavel Zatloukal a matku Marie Durnová. Jejich děti hrají Hana Tomáš Briešťanská, Tomáš Šulaj a Martin Siničák. Premiéra bude v pátek v Redutě.