"Pod jednou střechou budou prezentovány skvosty tří muzeí," shrnula Degerme. Historické zbraně a zbroj zapůjčí Národní muzeum v Praze, obrazy a barokní sochy Muzeum Vysočiny v Třebíči. První, loni zpřístupněný, prohlídkový okruh obsahuje Expozici historického evropského skla. Soubor skoro 1100 předmětů je rovněž ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzea.

Zámek vlastní od léta 2013 společnost Zámek Světlá rodiny Degerme, která ho koupila od města. První sály poničené přestavbami v minulých šesti desetiletích, kdy v budově sídlila střední zemědělská škola, se jim podařilo vrátit do historické podoby za necelý rok. Sklo pak zaplnilo barokní křídlo zámku.

Pro další expozice stavbaři od ledna rekonstruují další prostory s desítkou sálů v renesančním a empírovém zámeckém křídle. Obnovují poničenou výzdobu, odstraňují novodobé stavební zásahy, nátěry latexových barev a z podlah několik vrstev lina přilepeného asfaltem. "Asfaltem jsou polepené i žulové schody po celém zámku, velmi těžko se odstraňuje," podotkla Degerme. Exponáty se obnovené sály začnou zaplňovat v květnu. Slavnostní otevření nového prohlídkového okruhu se uskuteční 5. června.

Zámek se čtyřmi křídly má od 19. století novorenesanční podobu. S opravami chtějí majitelé pokračovat. Na další investice se pokusí sehnat evropské dotace. Celkové náklady podle Degerme podstatně převýší 100 milionů Kč, práce mimo jiné prodraží problémy se spodní vodou a dřevomorkou v části krovů.