Prodejci, kteří v rámci sporu pohrozili zastavením objednávek vozů BMW, požadují více nezávislosti a tvrdí, že automobilka jim stanovuje příliš náročné a nerealistické prodejní cíle.

Náměstek generálního tajemníka CADA Sung Tchao uvedl, že dohodnutá částka představuje největší dotaci tohoto druhu v Číně. Dodal, že prodejci s BMW stále jednají o prodejních cílech pro letošní rok.

Automobilka BMW začala subvencovat své čínské prodejce v roce 2012 kvůli klesajícím cenám. Loni jim vyplatila zhruba tři miliardy jüanů, napsala agentura Reuters.

Podobným požadavkům jako BMW čelí ze strany čínských prodejců i další zahraniční automobilky, například japonská Toyota. Prodejci si stěžují, že jsou nuceni nakupovat příliš mnoho automobilů do zásoby, což jim vzhledem ke zpomalujícímu růstu poptávky působí velké ztráty.

Čína v roce 2009 díky silnému růstu prodeje vystřídala Spojené státy na pozici největšího automobilového trhu světa. V loňském roce však růst poptávky prudce zpomalil. V období od ledna do listopadu prodej stoupl pouze o šest procent na 2,1 milionu vozů, zatímco v celém roce 2013 dosáhl růst 14 procent.