Snížením sazby DPH na kojeneckou výživu a potraviny pro malé děti chce vláda podpořit rodiny s dětmi. Z léků mají do nové snížené sazby spadat radiofarmaka, očkovací látky, léky či chemické antikoncepční přípravky na hormonálním základě. Sněmovna skupinu léčiv v nové sazbě při schvalování novely rozšířila o veterinární léčiva kvůli tomu, že obsahují stejné účinné látky jako léky pro lidi.

Podle obchodníků kojenecká výživa a potraviny pro malé děti v obchodech díky změně zlevní. Levnější by měly být také suroviny určené k výrobě potravin pro lidi s celiakií a fenylketonurií. Odhadované zlevnění činí pět procent.

Třetí položkou, kde se sazba DPH snižuje, jsou tištěné knihy. Sazba se ale nebude vztahovat na zboží, kde reklama přesahuje 50 procent plochy.

Nakladatelé, které ČTK oslovila, promítnou nižší sazbu do tvorby cen. Někteří zlevní i již vydané tituly a jiní do svých edičních plánů zařadili díky nižším nákladům i ne zcela komerčně úspěšné, ale literárně hodnotné tituly. Podle Svazu českých knihkupců a nakladatelů bude i po snížení DPH na knihy v ČR vyšší, než je průměr EU. Dlouhodobým cílem svazu je návrat k pěti procentům a snaha zařadit do nižší sazby i elektronické knihy.