Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali v průměru snížení přebytku jen na 18,5 miliardy eur. Podle statistického úřadu k poklesu přispěly letní prázdniny, které v některých spolkových zemích letos začaly později.

Vývoz ze země se v srpnu snížil o 5,8 procenta, což byl nejvyšší propad od ledna 2009, tedy od doby, kdy byla na svém vrcholu globální finanční krize. Analytici čekali pokles jen o čtyři procenta. Dovoz se snížil o 1,3 procenta. Prognózy analytiků počítaly s poklesem importu o jedno procento.

Po propadu průmyslové výroby a průmyslových zakázek nejnovější slabá statistika zřejmě zesílí debatu o tom, zda by vláda kancléřky Angely Merkelové neměla místo snižování deficitu veřejných financí upřednostnit veřejné investice do infrastruktury.

Německá ekonomika zahájila letošní rok silným růstem, ve druhém čtvrtletí však klesla. V poslední době někteří ekonomové varují, že by ekonomika mohla za třetí čtvrtletí zaznamenat další pokles, což by znamenalo, že se technicky propadla do recese.

Mezinárodní měnový fond v úterý snížil odhad růstu německé ekonomiky pro letošní rok na 1,4 procenta z předchozích 1,9 procenta. V příštím roce pak čeká mírně zrychlení na 1,5 procenta. Předchozí odhad však počítal s růstem o 1,7 procent.

V poslední době rostou tlaky na Německo, aby využilo své příznivé rozpočtové situace a zvýšilo veřejné výdaje, čímž by podpořilo růst v celé eurozóně. Německá ekonomika představuje hlavní motor hospodářského oživení v eurozóně a závisí na ní řada českých podniků. Nicméně hlavní prioritou vlády je stále dosáhnout slíbené "černé nuly", tedy vyrovnaného rozpočtu, v roce 2015.