Pět ze šesti finalistů prestižní knižní ceny jsou ženy: O Man Bookera usiluje i příběh z českého pohraničí

Pět ze šesti finalistů prestižní knižní ceny jsou ženy: O Man Bookera usiluje i příběh z českého pohraničí
Autor: ČTK - 
10. 4. 2019
06:50

Mezi šesti finalisty letošní mezinárodní Man Bookerovy ceny, která je udělována za knihu přeloženou do angličtiny a vydanou v Británii, je pět žen. Díla pocházejí z Evropy, Jižní Ameriky a poprvé také ze země Perského zálivu. Do užšího výběru se dostal i román polské autorky a loňské laureátky Olgy Tokarczukové Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých, který se odehrává na česko-polském pomezí.

Konkurovat jí bude Ománka Džúcha Hársíová s románem Celestial Bodies (Nebeská tělesa), který vypráví příběh tří sester na pozadí pomalého vývoje ománské společnosti v postkoloniální éře.

Mezi uchazeči o prestižní ocenění je také osmasedmdesátiletá Francouzka Annie Ernauxová a její román The Years (Roky), který organizátoři ceny označili za „autobiografii nového žánru“. Autorka v ní vypráví o svém životě jako o celé jedné generaci, která měla válečné dětství. Opírá se přitom o šansony, televizní vysílání a novinové titulky, napsala agentura AFP.

Německo zastupuje Marion Poschmannová a její kniha Borovicové ostrovy o muži, který se zabývá studiem vousů ve filmech. Pětici nominovaných žen doplňuje chilská autorka Alia Trabuccová s románem The Remainder o dopadech represí z éry diktátora Augusta Pinocheta na další generaci. Jediným mužským kandidátem je letos Kolumbijec Juan Gabriel Vásquez a jeho román The Shape Of The Ruins o konspiračních teoriích, vraždách a zvrácených posedlostech.

Vítěz bude oznámen 21. května v Londýně. Mezinárodní Man Bookerovu literární cenu, která se udílí od roku 2005, doprovází odměna ve výši 50.000 liber (téměř 1,5 milionu korun), která se rovným dílem rozděluje mezi autora a překladatele.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa