Odhalte v Holešovicích filmová tajemství, kterým 30 let vládne král animáků PIXAR

Autor: Ivan D. Hladík - 
15. února 2019
06:00

Když se řekne „Pixar“, ne každý hned ví, oč jde. Stačí ale dodat názvy filmů jako Toy Story: Příběh hraček (1995), Příšerky, s.r.o. (2001), Hledá se Nemo (2003) nebo Coco (2017) a milovníkům animovaných filmů se rozzáří oči. Kouzla svých animátorů ode dneška odhaluje Pixar i v Praze na Výstavišti v Holešovicích.

„Oslavujeme jubileum založení a na výstavě přibližujeme projekty posledních 30 let,“ řekla Blesku Maren A. Jonesová, manažerka americké pobočky Pixaru. „Představíme základní postupy zrodu animovaného filmu, vznik scénáře, vymýšlení postav, realizaci dabingu a podobně,“ přiblížila. Výstava připomíná splněný dětský sen. Návštěvníci tu vidí své oblíbené hrdiny v reálných velikostech a jinak, než na papíře, řadu věcí si mohou vyzkoušet. „Díky iluzivnímu stroji Zoetrop pak přímo před nimi ožijí postavičky známé z Příběhu hraček,“ dodala Jonesová.

Iluzivní stroj Zoetrop dokáže přímo před návštěvníky rozpohybovat filmové postavičky díky technologii staré přes 100 let.Iluzivní stroj Zoetrop dokáže přímo před návštěvníky rozpohybovat filmové postavičky díky technologii staré přes 100 let. | Michal Protivanský, Pixar

Na výstavě nechybí originální skici a kreslené linky scénáře, čili storyboardy budoucích trháků, či interaktivní části. V pěti kostkách čekají různorodé aktivity, do kterých se může zapojit celá rodina. „Je opravdu pro všechny, což dokázal zájem milionů lidí při otevření výstavy ve světě,“ řekla Jonesová.

Podívejte se na krátký animovaný film „Pro ptáky" od studia Pixar:

Video  Třicet let skvělých nápadů – to je Pixar. • Krátký animovaný film Pro ptáky (For the Birds).  - Art Movement, Disney, Pixar

Blesk jako první umožnil její návštěvu rodině Dimitrových z Prahy. „Děti byly nadšené, všechny ty postavičky znají z filmů, viděly je snad stokrát,“ řekla Blesku Zdena Dimitrová (43), maminka pěti dětí. „Bráškovi se nejvíc líbila Auta, holkám Nemo a myšák z Ratatouille. Mně všechno,“ potvrdil nejstarší Michal (16).

Krysák Ratatouille získal spoustu ocenění a hlavně oblibu u dětí i rodičů po celém světě.Krysák Ratatouille získal spoustu ocenění a hlavně oblibu u dětí i rodičů po celém světě. | Michal Protivanský, Pixar

Americké filmové studio Pixar Animation Studios svou historii začalo psát roku 1979 ještě coby Graphics Group pod společností Lucasfilm. Název Pixar nese od roku 1986, kdy ho koupil spoluzakladatel značky Apple Steve Jobs (†56). Své třicátiny tak měl Pixar už před třemi roky, svou českou premiéru výroční výstavy realizuje až nyní. Přelomovým filmem Pixaru byl Příběh hraček v roce 1995.

Mezi lety 1993 až 2006 se na úspěších společnosti podílel významně i český tvůrce Jan Pinkava (56). Díky němu diváky těšil film Ratatouille (2007) o krysákovi, který se chce stát kuchařem v Paříži. Coby nejlepší animovaný film roku 2007 získal sošku Oscara a další čtyři nominace. Celkem 33 významných ocenění získaly snímky Pixaru. Dvacet čtyři Oscarů, šest Zlatých glóbů a tři ceny Grammy.

Děti si mohou vyzkoušet svou obratnost a možná zjistí, že by zvládly to, co Úžasňákovi ve filmu.Děti si mohou vyzkoušet svou obratnost a možná zjistí, že by zvládly to, co Úžasňákovi ve filmu. | Michal Protivanský, Pixar

Co, kdy, kde, za kolik

Výstava Pixar - 30 let animace

Kdy: Denně 9:00 až 20:00 hodin

Kde: Výstaviště Praha, Křižíkův pavilon E, Praha 7

Za kolik: Dospělí 250 korun, děti do 3 let zdarma, děti 3 až 16 let, Senioři a ZTP-P 190 korun, studenti po předložení průkazu 210 korun, rodinné vstupné (2 dospělí a 2 až 3 děti) 800 korun.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Taurus70 ( 15. února 2019 06:55 )

Na Bratri v triku,Tyrlovou,Zemana ,Pojara a Trnku nemaji ani nahodou tito lide kdyby ovladali dnesni technologie tak si s touto Americkou luzou vytrou zadek😂😂😂😂

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud