Zvířata v pohodě jsou ta, která se nenudí. Chovatelé v pražské zoo proto neustále vymýšlejí, jak je vytížit fyzicky i psychicky. Do provrtaného dřeva, proutí nebo papírových nádob jim schovávají krmení, věší ovoce na strom.

Zubři mají ve výběhu kartáče na tělo, tygři honí míče, varani komodští ukájejí svou loveckou vášeň a posilují tělo při trhání zavěšeného masa. „Velmi často se zvířata baví pozorováním návštěvníků. Teď v zimě jich chodí méně, a tak jim chybí,“ zve Markéta Lavická, specialistka na pohodu zvířat, lidi do zoo.

Video
délka: 01:20.26

03 ZOO Praha Tygr ussurijský 

Finty pro žirafy

Kdo nejlépe řeší hlavolamy? Samozřejmě jsou doménou lidoopů. „Ale i žirafy, které příroda vybavila pro život jinak, si s nimi poradí. Ve stáji mají krabici s přihrádkami a otvory, do kterých se musí dostat jazykem pro kousky rozkrájené zeleniny. Trvá jim to déle, o to ale nejsou horší,“ chválí je kurátor chovu savců Pavel Brandl. Zážitek si odnesou i návštěvníci, kteří v průhledném hlavolamu mohou sledovat jak šikovnost, tak délku žirafího jazyka. Pro letošní »hravou« sezonu připravila zoo zábavu také pro lidi. Kromě jiného se budou moci podílet na výrobě hraček pro obyvatele zahrady.

Video
délka: 02:32.09

04 ZOO Praha Gorily nížinné 

Požitkáři medvědi  

Mistry v lapání vůní a kochání se jimi jsou lední medvědi. Říká se o nich, že mršinu cítí na vzdálenost 30 km a medvědici v říji dokonce na 100 mil, tedy asi 160 km daleko. V Zoo Praha je jejich největší vášní vůně bazalky. Jakmile jim ji dá chovatelka do výběhu, ihned ji začnou hledat, zkoumat a pak se v ní slastně válí.

Video
délka: 01:35.30

01 ZOO Praha Enrichment 

Víte, že...

Udržování zvířat v zajetí v pohodě, uspokojování jejich fyzických a psychických potřeb se říká enrichment.

Video
délka: 01:41.06

02 ZOO Praha Klokánci a králikovití  

Fotogalerie
28 fotografií