Recenze: Bezesný - svědectví o vrahovi s choutkami, kterými vás připraví o klid

Jsou skladby, které vám zní v hlavě, ale nedokážete si je zařadit. Co když je taková melodie klíčem k vyřešení vraždy?
Autor: Ivan D. Hladík - 
11. 12. 2017
11:56

Říkáte si, při čtení další severské krimi, že „to už tady bylo“? Bezesný vás o tuhle iluzi připraví, zároveň však možná i o klidný spánek. Nikdy nevíte, která ukolébavka bude vaší poslední.

Rodák z norského Hortenu Jørgen Brekke (49) v současnosti píšící a žijící v Trondheimu, si vyzkoušel postupně profesi učitelskou i novinářskou, k radosti čtenářů zakotvil coby spisovatel. Románovým debutem Říše milosti zabodoval, inspektor Odd Singsaker se tedy vrací očekáván. A Bezesný možná bezesnými udělá i vaše noci. Pokud se zaposloucháte do ukolébavky, která vám nedá spát... „Vlastně jsem nechtěl být spisovatelem vždycky, jen posledních 20 let,“ prozradil autor. „Jako chlapec jsem chtěl být fotbalistou a potom kuchařem. Vaření mám rád stále a fotbal hraji za místní veteránský tým, takže jsem vlastně dosáhl všech svých cílů,“ dodal.

Rodák z norského Hortenu Jørgen Brekke (49) v současnosti píšící a žijící v Trondheimu, si vyzkoušel postupně profesi učitelskou i novinářskou, k radosti čtenářů zakotvil coby spisovatel.Rodák z norského Hortenu Jørgen Brekke (49) v současnosti píšící a žijící v Trondheimu, si vyzkoušel postupně profesi učitelskou i novinářskou, k radosti čtenářů zakotvil coby spisovatel. | 

Jsou skladby, které vám zní v hlavě, ale nedokážete si je zařadit. Co když je taková melodie klíčem k vyřešení vraždy? Na mýtině v lese je nalezeno mrtvé tělo zpěvačky a na něm je položená hrací skříňka. K případu je povolán inspektor Odd Singsaker s kolegyní Felicií Stoneovou. Vzápětí je objevena další mrtvola. Jde o nového sériového vraha? A jakou roli v tom hraje tajemná ukolébavka, která případy spojuje? Odpovědi čtenářům nabízí Bezesný.

Jako kdekdo, i inspektor Odd Singsaker má ne jednoho, ale hned několik kostlivců ve skříni. Ke spletitému vztahu se synem a pořádně komplikované minulosti přibyly zdravotní problémy a také manželství. Američanka Felicie Stone začíná poté, co získala norské občanství podnikat. Zatím Odd pátrá po brutálním vrahovi žen. Jeho první oběť je nalezená s vyříznutým hrtanem, zato se skřínkou hrající tklivou ukolébavku. První otázkou je: kdo je ona žena? Pokud se vám na předchozí knize Říše milosti líbil výlet do historie, nebojte, nebudete ochuzeni ani tentokrát!

Osmnácté století na střídačku s naší současností tvoří podmanivou kulisu napínavého děje, který je hřištěm pro řadu různorodých postav. Je někdo z nich vrahem? Brekke umí překvapit, umí zaujmout a i skrze temné části příběhu provází s jistotou. „Skutečně mě inspirují staří klasikové, Shakespeare a Dostojevskij... Mým oblíbencem je Raymond Chandler a samozřejmě královna literárních zločinů Agatha Christie, ale obávám se, že od ní se ještě mám hodně co učit. V Norsku pak Staalesen a Nesbø - ty mám rád čím dál více,“ prozradil spisovatel. Jeho knize nechybí ona oblíbená severská krutost, ale přitom není samoúčelná. Historické linky je akorát, aby neodradila ty, kteří čekají přímočařejší a jaksi soudobější kontexty. Zkrátka - pro chladné večery jako dělané.


Jørgen Brekke

Bezesný

nakladatelství XYZ, 2017

336 stran

Hodnocení: 80 %

Vánoční pohádkyVánoční pohádky | 

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa