Recenze: Milujete severské příběhy? Severskou kuchyni pak budete přímo zbožňovat!

Autorka knihy Švédská kuchařka vás naučí, jak připravit na Severu tolik milované ryby nebo zvěřinu či lesní plody.  (Autor: Smart Press, INT)
Autor: Ivan D. Hladík - 
27. října 2017
17:38

Co je severské, je dobré. To alespoň hlasitě tvrdí milovníci skandinávských zemí, jejich literatury, kinematografie, ale čím dál častěji i kuchyně, která gurmány vrací ke kořenům všeho dobrého a zdravého. Švédská kuchařka pak přináší lahodné chutě z chladnějších částí světa i na český stůl.

Jednoduchost, čistota chutí i ingrediencí, návrat ke kořenům. Taková je skandinávská kuchyně dneška. Pokud chcete ochutnat tamní speciality, nemusíte už daleko cestovat nebo navštěvovat drahé restaurace. Díky Dominice Wittenberg Gašparové si kvalitní menu připravíte sami doma a ještě poznáte řadu švédských zvyklostí, které zaujmou stejně jako samotné pokrmy.

Pochoutkou pro mlsouny bude třeba borůvkový koláč s vanilkovou omáčkou.Pochoutkou pro mlsouny bude třeba borůvkový koláč s vanilkovou omáčkou. | Vanda Lubomirský Nárožná

Jak se dozví čtenář už v synopsi, severská kuchyně je považována za minimálně stejně zdravou jako kuchyně středomořská. Klade velký důraz na kvalitu, čerstvost a lokální původ surovin. Řada z nich roste nebo je běžně k dostání i v našich zeměpisných šířkách (jahody, borůvky, houby a jiné). Popularita zdravé severské kuchyně ve světě narůstá i zásluhou fenoménu New Nordic Cuisine. Autorka knihy Švédská kuchařka vás naučí, jak připravit na Severu tolik milované ryby nebo zvěřinu či lesní plody.

Jak už bylo zmíněno, kniha představí i švédské zvyky a tradice a jídla s nimi spojená. Například jak a proč se slaví narozeniny už snídaní do postele, co Švédi považují za domácí klasiku nebo jak si správně vychutnat kávový dýchánek s cukrovím... Dozvíte se také, proč se říká oblíbené formě stolování švédský stůl, co znamená FIKA, ale také jak se slaví Vánoce, Velikonoce nebo letní slunovrat. Knihu doprovázejí čtivé úvodníky jednotlivých kapitol a krásné fotografie severských reálií a samozřejmě jednotlivých jídel. Recepty jsou snadno uchopitelné, pečlivě rozepsané a uvařit podle nich zvládne každá kuchařka či kuchař. Jsou zde zastoupeny oblíbené ryby, ale i další masa, zelenina a také dezerty, na které se vám budou sbíhat sliny. Stačí ochutnat.

Třeba následující recept na švédský bramborový salát může ovládnout i vaše Vánoce. Budete na něj potřebovat osm větších brambor, větší cibuli, jemně nasekanou pažitku, jeden citron, špetku černého i bílého pepře, sůl, trochu lehké majonézy a kelímek bílého neslazeného jogurtu. Brambory uvařte ve slupce a osolené vodě. Po vychladnutí oloupejte a nakrájejte na malé kostičky, ty vložte do mísy. Zalijte šťávou vymačkanou z citrónu, zasypte na velmi jemno nasekanou cibulí. Přidejte oba druhy pepře, sůl, majonézu a jogurt, na závěr opět jemně posekanou pažitku. Vše řádně promíchejte, přendejte do servírovací mísy. Můžete dozdobit například cherry rajčátky. Nechte zhruba dvě až tři hodiny odležet v chladu a servírujte. Dobrou chuť! Tedy, jak říkají ve Švédsku: Smaklig måltid!

Připravit si můžete už letos na štědrovečerní stůl třeba švédský bramborový salát.Připravit si můžete už letos na štědrovečerní stůl třeba švédský bramborový salát. | Vanda Lubomirský Nárožná

Všechny chutě Švédska představuje autorka knihy Dominika Wittenberg Gašparová. Rodačka z Košic si odmalička hrála na pořady o vaření a ve čtrnácti letech napsala svou první amatérskou kuchařku. Zájem o cestování a jazyky ji již na střední škole přivedl do Švédska, kde si zamilovala místní gastronomii a kulturu. Vystudovala sociologii a švédštinu na Univerzitě Karlově v Praze a poté působila několik let v organizaci Skandinávský dům a na Velvyslanectví Švédska. V současnosti žije se svým švédským manželem v Berlíně a do Čech se pravidelně a ráda vrací.


Dominika Wittenberg Gašparová

Švédská kuchařka – kulinářské tradice Severu

nakladatelství Smart Press, 2017

208 stran

Hodnocení: 90 %

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

ma.rka ( 28. října 2017 00:26 )

Bra smak? To jsem jeste neslysela. Pokud vim, rika se "smaklig måltid". Slovo smaklig je odvozeno od slovesa "att smaka" (chutnat).Slovo måltid je slozenina dvou podstatnych jmen - ett mål (jidlo) a en tid (cas). Bra smak je nejspis vyraz z google prekladace. Jestli takove vyrazy jsou v kucharce, to si radeji koupim v ICA falukorv.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud