Recenze: Šílenství léčené sluncem aneb život Nietzscheho ve Francii

Recenze: Šílenství léčené sluncem aneb život Nietzscheho ve Francii
Autor: Etienne Bláha - 
28. 12. 2015
12:54

Magor? Šílenec? Filosof Friedrich Nietzsche nebyl za svého života úplně chápán, poté se stal ale uznávanou osobností. Velice mu v sepisování myšlenek pomohl i pobyt na Francouzské riviéře, o němž vypráví kniha Nietzsche v Nice.

K jejímu vytvoření byly využity deníky filosofovy společnice a dopisy jeho přátel, které dohromady utvořily komplexní obraz pobytu Nietzscheho, jenž svou nekonvenčností přinášel do francouzského maloměsta svěží vítr.

Kniha přesně dokumentuje stavy, které filosofa tížily. Zneuznání, ctižádostivost a neustále vnímané staré křivdy nejsou samozřejmě pouze jeho problémy, a ani Nietzsche nepřináší jejich řešení. Zato z nich oproti většině lidí utíká geniálními filosofickými výstupy ve svých spisech a různými megalomanskými touhami, které dávají knize jemný komický ráz, který se ale rázem může přehoupnout do trpkého úsměvu. Částečně v některých chvílích může jít i o nás samotné.

Ačkoli je to kniha o filosofovi, nejde o složité čtení. Samotný Nietzsche byl mnohem složitější, vlastně zde jde pouze o jeho všední myšlenky. Obraz myslitele je poměrně věrně předkládán a oproštěn významů, které mu přisuzovala různá hnutí 20. století. Kdo by chtěl číst o filosofii lehce, pro toho je tato knížka pravou volbou.


Christian Schärf

Nietzsche v Nice

Nakladatelství Portál, 2015

264 stran

Hodnocení: 90 %

Recenze: Šílenství léčené sluncem aneb život Nietzscheho ve FranciiRecenze: Šílenství léčené sluncem aneb život Nietzscheho ve Francii | nakladatelství Práh

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa