Recenze: Román pro děti, který řekne více rodičům než jejich ratolestem

Recenze: Román pro děti, který řekne více rodičům než jejich ratolestem
21. 12. 2015
11:23

Frankie je obyčejný dvanáctiletý kluk… moment, Frankie je opravdu dvanáctiletý kluk, ale obyčejný rozhodně není. Má strach z epidemií, dbá na pravidelnou výměnu baterií v požárním alarmu a pravidelně doplňuje zásoby v kufru pro přežití v případě zemětřesení.

I když nám všem jednou bylo dvanáct, pravděpodobně jsme to neprožívali tak jako Frankie. Ten si v nudném létě vymýšlí vlastní řeč, dbá o rodinné nákupní seznamy a dvakrát si rozmyslí návštěvu bazénu, protože trpí fobií z plavajících náplastí.

Frankie je nejmladší ze tří dětí a po odchodu nejstaršího bratra z domu má pocit, že se musí postarat o správný chod domácnosti on. Nedokáže se oprostit od svých strachů, ale zároveň touží všechny obavy hodit za hlavu a doopravdy se mazlit se svojí kočkou, aniž by se strachoval o parazity v jejím těle. Jeho zavedená rutina se však náhle změní, když do školy nastoupí nová spolužačka Sydney. Ta má na hlavě dredy, je pojmenovaná po místě, kde se narodila, a vůbec není jako ostatní holky. Sydney nerada chodí po „nákupácích“ a místo toho je skvělá v kriketu, na čemž ve Frankieho světě opravdu záleží. Pro něj je Sydney báječná chodící anarchie, díky které začne vidět věci z trochu jiné perspektivy.

Román novozélandské autorky Kate de Goldi je citlivě a hravě napsaný, dětskýma očima se vyrovnává s realitou ne vždy perfektního života, který s sebou pro Frankieho přináší díky jeho vrozené povaze spoustu úzkosti a strachů. Ačkoli autorka dodržuje částečně nevinnou dětskou perspektivu, knize to na kvalitě a čtivosti neubírá, ba naopak.

Minulost a realita na sebe ve vyprávění navazují plynule a jednoznačně, Frankieho postava je detailně propracovaná, ale v některých aspektech nekonečně povrchní a nezkušená, taková, jako děti bývají. Některé z otázek, které Frankie pokládá sám sobě i svému okolí donutí k zamyšlení i nás, dospělé. Při čtení tohoto příběhu si zaručeně vybavíte, jak jednoduchý pro nás svět byl, když jsme byli malí, a uvědomíte si, že někdy si ho sami sobě zbytečně komplikujeme. 


Kate de Goldi

Frankieho otázky před spaním

Nakladatelství: Euromedia Group, k. s. - Ikar, 2015

Počet stran: 240

Hodnocení 80 %

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa