Recenze: V Londýně neřádí jen Jack Rozparovač, někdo tu vraždí policisty

Recenze: V Londýně neřádí jen Jakc Rozparovač, někdo tu vraždí policisty.  (Autor: Argo, archiv Blesku)
Autor: Dagmar Čechová - 
27. listopadu 2015
12:07

Píše se konec 19. století, v Londýně řádí Jack Rozparovač a veřejnost je pobouřená neschopností odporného vraha chytit. A do toho všeho přichází detektiv Walter Day, na kterého hned hodí další velký případ – někdo brutálně zavraždil jiného detektiva a Dayovým úkolem je pachatele najít.

Do londýnského Scotland Yardu přibude nová posila – Walter Day, který přijíždí z tichého venkovského městečka ale neví, zda na náročnou práci vyšetřovatele vražd stačí. Prokázat svůj um musí hned na pořádně těžkém případu. Na nádraží najdou kufr a uvnitř ošklivě zkroucenou mrtvolu dalšího detektiva. A policisté špatně nesou, když jim někdo vraždí kolegy.

Vražda se ovšem proplétá s případy únosů dětí a zabíjení vousatých mužů, stejně jako mrtvého dítěte nalezeného v komíně úspěšného lékaře. Dayovi pomáhají další detektivové a policisté a dokonce patolog, který jim představí daktyloskopii. Později se ovšem objeví další mrtvý policista a všechno se jen zamotá.

Alex Grecian si svou první detektivní knihou Scotland Yard rozhodně vydobyl místo na trhu. Od té doby se jeho tvorba rozšířila o další díly, které sledují počínání detektivů z viktoriánského Londýna.

Oproti jiným historickým detektivkám je Scotland Yard v něčem zvláštní – nedá se počítat mezi thrillery nebo mysteriózní příběhy, jak se o to mnoho autorů dnes pokouší. Grecianova kniha se dá považovat za klasickou detektivku, která je napínavá, temná a přesto se člověka nesnaží šokovat nechutnými obrazy.

V knize vše jakoby poklidně plynulo svým tempem – poměrně velké množství postav a příběhů člověka nemate, naopak napomáhá k pochopení děje, který se postupně z jednotlivých příběhů splétá dohromady.

Scotland Yard je plný detailů, které vystihují dobu konce 19. století v Londýně. Autor zároveň dokonale vykresluje rozdíl mezi psychologií detektiva a šíleného vraha policistů. Kniha je zábavná a čtenáře – ať už milovníky historie, nebo ty, kteří mají rádi detektivky – jednoznačně okamžitě pohltí.


Alex Grecian

Scotland Yard

Nakladatelství Argo, 2015

392 stran

Hodnocení: 90 %

Recenze: V Londýně neřádí jen Jakc Rozparovač, někdo tu vraždí policisty.Recenze: V Londýně neřádí jen Jakc Rozparovač, někdo tu vraždí policisty. | Argo, archiv Blesku

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud