Recenze: Tiché amišské městečko v USA se proměnilo v krvavá jatka

Recenze: Tiché amišské městečko v USA se proměnilo v krvavá jatka
Autor: Dagmar Čechová - 
9. 12. 2015
10:26

Kate Burkholder má za úkol vyšetřit mnohanásobnou vraždu v městečku Painters Mill – během jedné noci zde zemřelo všech sedm členů amišské rodiny včetně malých dětí. Kdo byl schopných spáchat takto bestiální zločin na lidech, kteří patří mezi ty nejmírumilovnější ve Státech?

Idylku malého amišského městečka v Severní Americe naruší otřesný zločin. Plankovi se do Painters Mill přestěhovali nedávno. O to víc otazníků se objevuje po vyvraždění celé jejich rodiny. Nejdřív to vypadá, že se otec rodiny zbláznil a celou rodinu pozabíjel, ale důkazy ukazují jiným směrem. Je jasné, že obzvláště krutého zločinu se dopustil někdo zvenčí. A je na Kate Brukholder, aby pronikla do amišské komunity a vypátrala vraha.

Kate ovšem není obyčejný detektiv, sama se narodila jako amiška a až po událostech v dětství si uvědomila, že mezi ně nepatří. Stala se policistkou a po letech se vrací do města, kde žila se svou rodinou. Za tu dobu si ovšem osvojila všechny špatné návyky „bezbožných“ – alkohol, nadávání, nezávazný sex. Kate není nejoriginálnější postava krimi románů světa, rozhodně ale nespadá mezi klišé, naopak je velmi přesvědčivá.

Autorka Linda Castillo dokáže svým popisem člověka vtáhnout do děje zcela lehce – ačkoliv popisované detaily bývají často morbidní, až nechutné, milovník krimi příběhů to zvládne. Díky tomu také Castillo navozuje brilantní atmosféru thrilleru.

Díky amišské kultuře přinášejí příběhy i novou perspektivu pro detektivní vyšetřování. Castillo do série knih o Kate Burholder vpravuje velké množství informací ze světa amišů, což je pro čtenáře, kteří o těchto lidech slýchají maximálně z televize, nesmírně zajímavé.

Knize se dá vytknout jen málo vad na kráse – dialog postav občas působí až příliš hraně a ne zrovna realisticky. Kate navíc až příliš často opakuje některé fráze nebo dokonce myšlenky – poměrně dost se točí kolem paralel zločinů se svou násilnou minulostí. 

Modlitba za mlčení je jednoznačně unikátní thriller ze zajímavého prostředí. Ačkoliv má pár svých chyb (a někdo jich možná najde i víc než pár), Castillo je výborná spisovatelka, která dokáže udržet příběh na vysoké úrovni od začátku do konce. Tenhle napínavý román vás jen tak nepustí.


Linda Castillo

Modlitba za mlčení

Nakladatelství Moba, 2015

312 stran

Hodnocení: 90%

Smrt Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Záznam zádušní mše O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Sledujeme, co se děje po veřejném rozloučení a pohřbu nejznámějšího českého zpěváka

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa