Na doživotí: Nejbrutálnější zločinci v ČR

Jiří Kájínek
Autor: rvs - 
18. 9. 2008
16:30

Případy několika z nich, jako je Petr Zelenka nebo Jaroslav a Dana Stodolovi, jsou obecně známé. V Česku si ale doživotí odpykává i dalších 30 zločinců.

Jejich zločiny nejsou o nic méně hrozné. I v prostředí třetí nápravné skupiny jsou jejich případy extrémní svojí brutalitou. Většina doživotně odsouzených má jedno společné - i po nastoupení trestu vytrvale tvrdí, že své zločiny nespáchali.

Jiří KájínekJiří Kájínek | 

Jiří Kájínek - chronický 'útěkář'

Za různé zločiny mnohokrát odsouzený Jiří Kájínek, který později proslul svými útěky z vězení, zastřelil v roce 1993 nedaleko plzeňské věznice Bory podnikatele a jeho osobního strážce. Již v době těchto vražd si měl Kájínek odpykávat jedenáctiletý trest za loupežné přepadení policistů z Prahy 4.

V roce 1994 byl Kajínek zadržen v Hostýnské ulici v Praze 10, když nakládal do luxusního mercedesu tři samopaly, osm pistolí, brokovnici a bezmála 10.000 nábojů.

Zajímavé je, že po svém, zatím posledním, útěku z Mírova, 'nejstřeženější věznice v Čechách', byl Kájínek v prosinci 2000 zatčen u družky dalšího doživotně odsouzeného vraha, Ludvíka Černého.


Jaroslav a Dana Stodolovi - největší případ sériových vražd v české historii

V letech 2001 až 2003 manželé Stodolovi zavraždili osm lidí. Jednalo se o loupežné vraždy a 'specialitou' Stodolových byli senioři, které podle vyšetřování kriminalistů vraždili obzvlášť mučivým způsobem poté, co se jim pod falešnou záminkou vetřeli do bytu. O další vraždy se Stodolovi pokusili a podle soudu celkem spáchali 21 trestných činů.

Zatímco Jaroslav Stodola svou vinu přiznal, jeho manželka Dana do poslední chvíle tvrdila, že se vražd účastnila pouze ze strachu před manželem.

Část vražd byla původně policií kvalifikována jako sebevražda a za jednu z vražd byli dokonce odsouzeni nevinní lidé. Vedení kutnohorské policie, která případ vyšetřovala, bylo odvoláno.

Podle psychologů není u Stodolových možná náprava. K doživotí byli vraždící manželé odsouzeni 27. 4. 2004.


Jaroslava FabiánováJaroslava Fabiánová | 

Jaroslava Fabiánová - vraždící blondýnka

Nyní čtyřiačtyřicetiletá blondýnka na první pohled rozhodně nebezpečně nevypadá. Přesto se právě ona stala třetí ženou, která u nás byla po roce 1990 odsouzena na doživotí za spáchání dvou vražd. Za dvě další byla potrestána již předtím.

Poprvé Fabiánová vraždila již ve svých šestnácti letech. Na ulici se nechala 'sbalit' osmdesátiletým mužem, kterého poté v jeho bytě zabila více než dvaceti ranami kladivem. Za vraždu si oseděla čtyři a půl roku.

Po propuštění se živila jako prostitutka "uspávačka". Mužům, které nalákala na sex, podávala dávku analgetik. Když usnuli, okradla je. V roce 1996 se jeden z jejích 'klientů' neprobral a Fabiánová šla do vězení znovu.

Dalších dvou vražd se Jaroslava Fabiánová dopustila v roce 2003 - a opět se jednalo o muže. Její třetí obětí se stal čtyřiaosmdesátiletý důchodce, kterého sprovodila ze světa ranami sekáčkem na maso a přikryla ho peřinou.

Čtvrtým a snad definitivně posledním zavražděným byl jedenatřicetiletý muž, kterého si Fabiánová vyhlédla opilého v baru. Když se sprchoval ve svém bytě, zavraždila ho třiceti ranami nožem. Po několika týdnech byla vražedkyně zadržena v Děčíně díky policejnímu identikitu.

Hlavním motivem brutálního vraždění Jaroslavy Fabiánové byla podle soudních znalců její totální nenávist k mužům. Podle nich se jedná o lesbicky orientovanou ženu s nadprůměrnou inteligencí. Důvodem její averze k opačnému pohlaví je zřejmě to, že byla v mládí opakovaně znásilněna.


Miloslav SlámaMiloslav Sláma | 

Miloslav Sláma - vrah pražských důchodkyň

Sláma, kterému je nyní pětatřicet let, byl v roce 2005 odsouzen za spáchání tří vražd, čtyř pokusů o vraždu, sedmadvaceti loupeží a sedmi krádeží. Jeho obeťmi se stávaly starší ženy, nejmladší z nich bylo 67, nejstarší 94 let.

Sláma se pod falešnou záminkou vetřel důvěřivým důchodkyním do bytu. Tam jim zacpal ústa rukou, svalil ji na zem, a pomocí bití a kopání se z nich snažil vymámit, kde mají ukryty peníze a šperky.

Sláma loupeže peněz a šperků sice přiznal, vytrvale ale odmítá, že by se dopouštěl jakéhokoliv násilí.

Podle psychologů trpí Sláma dissociální poruchou osobnosti a jeho IQ je 95.


Petr Zápotocký - tělo oběti nebylo nikdy nalezeno

Na základě stop DNA a stop krve v domě třiasedmdesátileté ženy byl Zápotocký v listopadu 2004 odsouzen na doživotí. Tělo důchodkyně však nebylo nikdy nalezeno a Zápotocký svou vinu striktně odmítá.

Podle právníků se jedná o rozsudek v dějinách české justice značně ojedinělý. Podobný byl známý případ Ivana Roubala, kdy se nenašla těla dokonce tři a Roubal nakonec za tyto vraždy odsouzen nebyl. Nebylo to ani potřeba, protože byl i tak za dalších pět vražd odsouzen k doživotnímu trestu.

O několik let dříve, kdy se ještě při vyšetřování nepoužívalo analýz DNA, by byl Zápotocký pravděpodobně zproštěn viny.


DALŠÍ ZLOČINCI, ODPYKÁVAJÍCÍ SI V ČESKÉ REPUBLICE DOŽIVOTNÍ TREST

Tibor PolgáriTibor Polgári | 

1991 Tibor Polgári, Miloš Uriga

Polgári se v březnu 1990 byl hlavním vůdcem velkého povstání vězňů v Leopoldově, které iniciovali vězni po velké amnestii vyhlášené prezidentem Havlem. V roce 1991 se svými šesti komplici při útěku z vězení zabil pět lidí.

Na doživotí byl Polgári, který je mezi 'mukly' považován za skutečnou živoucí legendu, odsouzen spolu s Milošem Urigou a Andrejem Harvanem. Harvan spáchal o dva roky později ve vězení sebevraždu.


1995 Josef Kott a Michal Kutílek

Kott a Kutílek v květnu během 26 hodin rozpoutali úplné vražedné šílenství. V Nýřanech zastřelili vrátného, v lese u Zbiroha ubodali dvě šestnáctileté studentky, v Praze zastřelili taxíkáře a u motorestu Třisudy zastřelili britského řidiče kamionu.

1996 Stanislav Večeřa

Deviant a recidivista Večeřa byl odsouzen za pohlavní zneužití a vraždu osmileté holčičky. Tu znásilnil, bil do hlavy paličkou na maso, bodal nožem a nakonec ji uškrtil. trápení trvalo celou hodinu.

1996 Jaroslav Zezula

Odsouzen byl za vraždu dvou seniorů. Prvního nejdříve mučil a snažil se z něj vymámit, kde má schované peníze. Když mu to starý muž neřekl, ubodal ho Zezula nožem. Dalšího staříka zavraždil sekáčkem na maso kvůli 250 korunám.

1996 Juraj Kučerák

Slovenský občan Kučerák zabil sekerou při hádce svého strýce a potom ho obral o 350 korun. O měsíc později zavraždil další dva muže.


vacíkvacík | 

1996 Bohumil Vacík

Invalidní důchodce a neúspěšný podnikatel Vacík, který pracoval v sedmdesátých letech jako policista, zavraždil v prosinci roku 1994 svého známého, který pracoval jako podnikový vrátný, když mu odmítl půjčit služební pistoli.

V lednu 1995 potom Vacík zavraždil v Chodově na Sokolovsku dalšího tři lidi - svého známého, vietnamského obchodníka, kterému dlužil 28 tisíc korun, jeho těhotnou ženu a jejich šestiletou dceru.


Ludvík ČernýLudvík Černý | 

1997 Ludvík Černý

Vykonavatel tzv. Orlických vražd z let 1991 až 1993 zavraždil s pomocí svých kompliců čtyři lidi. Tři z nich byli nalezeni na dně Orlické přehrady. Více o Ludvíku Černém si můžete přečíst zde.


1997 Alexandr Dřímal

Byl odsouzen za vraždu své družky a jejího syna.

1998 Jan Uhliar

Byl odsouzen za brutální vraždu své manželky a syna.

1998 Oto Biederman

Doživotí dostal Biederman za pět vražd. Všechny souvisely s činností tzv. Kolínského gangu.

1999 Martin Vlasák

Odsouzen byl za vraždu taxíkáře a pracovníka čerpací stanice, kterou spáchal v roce 1998.


Ivan RoubalIvan Roubal | 

1999 Ivan Roubal

Další nechvalná legenda české kriminalistiky a soudnictví. Bylo mu prokázáno pět vražd, další tři se mu prokázat nepodařilo. Těla některých ze svých obětí údajně nechal sežrat divokými prasaty na své šumavské usedlosti jménem Pohádka.

Roubal dodnes neustále sepisuje stížnosti a odvolání a pocity viny za své činy se očividně příliš nezatěžuje.


1999 Stanislav Lacko

Recidivista a bývalý boxer Lacko byl na doživotí odsouzen za brutální vraždu sedmdesátileté ženy. Důchodkyni zavlekl do sklepa, kde ji utloukl kladivem.

2000 Miroslava Kukačková

Kukačková byla na doživotí odsouzena již v roce 1998 v Německu za vraždu svého německého manžela, se kterým se seznámila na inzerát. Poté, co Kukačková požádala o to, aby si mohla svůj trest odpykat v Čechách, český soud rozsudek potvrdil. Před nedávnem sama vražedkyně zemřela.

2000 Čchiou Liang-čang

Čínský občan byl odsouzen za vraždu svých tří krajanů. Pokusil se rovněž zavraždit dvouměsíční dítě, které ale jeho útok naštěstí přežilo.

2001 Vladimír Herbych

Je skutečně těžké vyniknout svou bestialitou mezi doživotně odsouzenými. Vladimíru Herbychovi se to ale snad i podařilo. Svou vlastní, devětašedesátiletou matku v květnu 2000 znásilnil a poté ji uškrtil ručníkem.

2001 Vladimír Bayer

Doživotní trest 'vyfasoval' Bayer za uškrcení své sedmileté neteře.

2001 Josef Schottenhammel

Brutální apadení dvou žen, která Schottenhammel spáchal, skončilo jednou vraždou a jedním pokusem o vraždu.


kazdakazda | 

2003 Dušan Kazda

Odsouzen byl za brutální vraždu pětasedmdesátiletého faráře a pokus o vraždu taxíkáře.


2005 Jaroslav Hejna

Hejna byl odsouzen za zabití tří mužů. Dva z nich zastřelil a třetího ubil. Motivem byl podle soudu finanční zisk.

2005 Miloslav Širůček

Širůček v hádce zastřelil své rodiče. Svého prchajícího mladšího bratra dostihl ve sklepě, kde ho usmrtil dvěma výstřely do hlavy.

2006 Viktor Kalivoda

Odsouzen byl za vraždu manželského páru a podnikatele.


Heparinový vrah opět před soudemHeparinový vrah opět před soudem | 

Petr Zelenka

Zatím poslední doživotně odsouzený v Čechách byl usvědčen ze sedmi vražd a deseti pokusů o vraždu. Vraždy spáchal v roce 2006 a ve všech případech se jednalo o pacienty nemocnice v Havlíčkově Brodě.

O vrahu Petru Zelenkovi se více dočtete zde.


 

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud