Čtvrtek 25. července 2024
Svátek slaví Jakub, zítra Anna
Polojasno 24°C

Horolezec zmizel před 22 lety: Záchranáři objevili jeho tělo i doklady!

V Peru po 22 letech našli tělo zmrzlého amerického horolezce Williama Stampfla. (10.7.2024)
V Peru po 22 letech našli tělo zmrzlého amerického horolezce Williama Stampfla. (10.7.2024)  (Autor: Profimedia)
Autor: ČTK - 
10. července 2024
06:15

Peruánská policie společně s horskými záchranáři objevila tělo amerického horolezce, který se ztratil před 22 lety pod nejvyšší peruánskou horou Huascarán. Jihoamerické pohoří Andy vydalo dávno zmizelé tělo, neboť v poslední době ustupují zdejší ledovce, řekl podle agentury Reuters jeden ze správců zdejšího národního parku.

Horolezec William Stampfl nalezl pod Huascaránem smrt před více než dvěma dekádami. Všeobecně se soudí, že zahynul v lavině. Jeho tělo objevili minulý pátek ve výšce 5200 metrů, tedy více než kilometr a půl výškového rozdílu pod vrcholem.

Díky konzervaci ve sněhu a ledu se jeho tělo zachovalo i s botami, mačkami a oděvem. Měl u sebe i řidičský průkaz a cestovní pas.

„Co bylo před lety pohřbeno, se teď dostává na povrch,“ řekl jeden ze strážců huascaránského parku Edson Ramírez. Narážel tím na fakt, že v posledním desetiletí se zrychlil ústup andských ledovců a v nižších nadmořských výškách led odtává.

V Peru leží více než dvě třetiny světových ledovců náležících do tropického pásma. Podle loňských údajů peruánské vlády však země za posledních šest dekád vlivem oteplování planety přišla o více než polovinu objemu svých ledovců.

Video Československé dobývání Everestu: Fenomenální úspěch i tragédie - Videohub
Video se připravuje ...

pfoto1 ( 10. července 2024 09:38 )

To bylo o fous. Kdyby si pospíšili, ještě mohl žít

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání