Obří požár v Českém Švýcarsku: Bývalý strážce rezervace přiznal menší ohýnky, ten zásadní odmítl
Vinu v případě menších požárů v Českém Švýcarsku a na dalších místech Děčínska prohlásil ve čtvrtek obžalovaný Jiří L. u Krajského soudu v Ústí nad Labem. To, že by předloni úmyslně způsobil největší požár v České republice, odmítl. Protože obžalovaný působil chaoticky a zmateně, soudce nařídil před částečným prohlášením viny přestávku. Podle státního zástupce Tomáše Skály lze jeho prohlášení přijmout.
Bývalému dobrovolnému strážci rezervace hrozí za obecné ohrožení a poškození cizí věci až 15 let vězení. Způsobení obřího požáru opakovaně odmítl. Podle obžaloby údajně způsobil ještě několik menších požárů, například loňský požár rozhledny na Vlčí hoře ve Šluknovském výběžku. „Především chci říct to, že jsem zapálil Vlčí horu, ale nezapálil jsem národní park,“ uvedl Jiří L. u soudu.
Obžaloba obsahuje šest bodů. „Prohlašuji, že skutky dva až šest jsem učinil,“ dodal obžalovaný. Soudce se ho ptal na jeho aktuální zdravotní stav. Jiří L. mu sdělil, že má deprese a úzkosti a slyší hlasy. „Já mám ten mozek úplně vyhulenej. Beru lithium a diazepamy,“ řekl před pauzou.
Oheň v době sucha
Z více než 30 poškozených osob, společností, pojišťoven a státních organizací k hlavnímu líčení přišla pouze právní zástupkyně ministerstva vnitra a zástupce obce Hřensko, bývalý starosta Zdeněk Pánek. Při vstupu do jednací síně Jiří L. zopakoval, že národní park nezapálil. Přivedla ho eskorta, od loňského května je ve vazbě.
Žalobce četl obžalobu zhruba půl hodiny. Muže viní z toho, že v období dlouhotrvajícího sucha, velmi vysokých teplot a přes opakované výstrahy meteorologů před nebezpečím požárů v noci z 23. na 24. července 2022 ve Hřensku v lokalitě Malinový důl úmyslně rozdělal oheň. Pomohl si k tomu přineseným lihem, zapalovačem a klestím, stojí v obžalobě.
Hořel les i domy
Vzniklý požár se následně rozšířil nejméně na 1100 hektarů. Podle Skály plameny poničily nejméně 11 staveb zejména v osadě Mezná. Hasební zásah si vyžádal „masivní nasazení složek IZS (integrovaného záchranného systému), přes 400 kusů požární techniky a letecké hasicí techniky v rámci mezinárodní pomoci,“ stojí v obžalobě.
Kvůli požáru se evakuovalo nejméně 532 lidí. Státní zástupce připomněl, že náročný zásah trval 21 dní a způsobil škodu okolo 270 milionů korun, ale nárokovaná škoda je vyšší.
Tisíce hasičů
U složité likvidace obřího požáru téměř před dvěma lety se vystřídalo 6000 hasičů. Do boje s ohněm byli nasazeni profesionální i dobrovolní hasiči z celé republiky, velké množství techniky včetně vrtulníků s vaky s vodou a letadel, a to i ze zahraničí.
U hašení pomáhali policisté, vojáci, záchranáři, samosprávy a dobrovolníci. Zhruba šest desítek hasičů utrpělo zranění, někteří skončili i v nemocnici. Museli se evakuovat obyvatelé několika obcí.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.