Neděle 25. února 2024
Svátek slaví Liliana, zítra Dorota
Zataženo, déšť 8°C

Pět vyčerpaných Čechů zachraňoval vrtulník: Z hřebene je do údolí transportoval vrtulník

Video se připravuje ...
Autor: ČTK - 
20. května 2023
19:03

Pět zcela vyčerpaných Čechů ze skupiny osmi horolezců musel v rakouských Alpách v pátek večer přepravit z hřebene do údolí policejní vrtulník, uvedla rakouská agentura APA. Jeden ze zachráněných horolezců byl posléze převezen do nemocnice. 

Češi se účastnili třídenního přechodu v Salcbursku, inzerovaného na internetových stránkách. Rakouské vyšetřování zjistilo, že jejich horský průvodce neměl žádnou odbornou průpravu.

Horskou službu zalarmovali účastníci výpravy přes alpský masiv Tennengebirge v pátek okolo šesté hodiny večer. Kvůli tomu, že na místě panovaly ještě zimní podmínky, postupovali předtím horolezci pomalu, a místy překonávali sníh po pás. Pomoc se rozhodli přivolat kvůli tomu, že někteří ve skupině byli zcela vyčerpaní a podchlazení. Pět z nich odvezl vrtulník, tři dokázali sejít po svých. Jeden z lidí zachráněných vrtulníkem musel být hospitalizován kvůli kolapsu krevního oběhu.

Policie podle agentury APA posléze zjistila, že šlo o účastníky zájezdu pro začátečníky, nabízeného na české webové stránce. O jaký web konkrétně šlo, zpráva rakouské agentury neuvádí, zmiňuje ale, že třiatřicetiletý průvodce podle ní neměl žádnou průpravu horského vůdce. Nyní čelí obvinění z ohrožení fyzické bezpečnosti a z ublížení na zdraví z nedbalosti.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání