Pondělí 20. května 2024
Svátek slaví Zbyšek, zítra Monika
Oblačno, bouřka 20°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Mrtvý hledač vltavínů v Místě zločinu České Budějovice: Filmaře inspiroval případ z klánovického lesa i zavalený muž

Autor: jel - 
18. března 2023
15:32

V pondělí 13. března odvysílala Česká televize již jedenáctý díl kriminálního seriálu Místo zločinu České Budějovice. Autoři se netají tím, že se v některých případech inspirovali skutečnými událostmi, které si samozřejmě upravili podle potřeb seriálu. V posledním dílu se filmaři nejspíše inspirovali známou vraždou z klánovického lesa a možná i zavalením hledače vltavínů u obce Nesměň.

V nejnovější epizodě s příhodným názvem Zelená horečka řeší českobudějovická kriminálka v čele se šéfem vyšetřovacího týmu Karlem Dvořákem (David Novotný) smrt kopáče vltavínů.

Seriálový případ se v mnohém velice podobá tomu, který se skutečně odehrál v roce 2014 v pražských Klánovicích. Filmaři však události zasadili do prostředí mnohem bližšího pro jižní Čechy.

Vltavín je hornina, která vzniká dopadem mimozemského tělesa na Zemi. Patří do skupiny tektitů a název má podle toho, že se nachází především v blízkosti řeky Vltavy v Jihočeském kraji. Kopáči těchto kamenů ale v posledních letech trápí Inspekci životního prostředí, protože lidé toužící po vltavínech kvůli nim neváhají drancovat krajinu. Kopání vltavínů je přitom bez příslušných povolení orgánů státní správy nezákonné.

V roce 2015 u Trhových Svinů zemřel při hledání vltavínů pětatřicetiletý muž. Bez známek života byl nalezen v jámě hluboké asi dva a půl metru. Stejně jako v seriálu nebylo nejprve jasné, zda muže udusil písek a hlína nebo zemřel na jiné zranění.

Je možné, že tato nešťastná smrt inspirovala tvůrce Místa zločinu České Budějovice, kteří daný případ propojili se smutným případem z klánovického lesa z roku 2014. Hledače pokladů Denise B. (†33) tehdy zastřelil recidivista Oldřich Konrád. Tento případ se objevil i v jiném seriálu, a to v poslední sérii Případů 1. oddělení.

 Zavražděný pocházel z Uzbekistánu, kde pracoval jako elitní voják. Kamarádi o něm mluvili jako o pohodáři, který nemá rád konflikty.

Vraždil kvůli pokladu

Kriminalistům se vraha nedařilo chytit více než rok a půl. Komplikací byla odlehlost místa a fakt, že v době, kdy byl čin spáchán, nebyli v okolí žádní svědci. 

Expertiza kulek z vražedné zbraně, kterou vrah v roce 2014 střílel, policii totiž dovedla k případu z prosince 2013. Tehdy se pachatel pokusil vyloupit rodinný dům v Dolních Počernicích a na útěku střílel po muži, který se ho snažil zadržet. Díky podrobnému sběru stop, pečlivé práci kriminalistů a vzájemné spolupráci policie zjistila, že v obou případech střílel pachatel, recidivista Oldřich Konrád. Ten byl zadržen v prosinci 2015 během toho, co se dopouštěl dalšího trestného činu.

Během výslechů se Konrád přiznal, že Denise B. skutečně zabil on, a konečně kriminalistům vysvětlil důvod. Vraždil kvůli ukrytému pokladu. Bál se totiž, že by ho hledač mohl najít...

anna1234 ( 18. března 2023 16:20 )

.. televize neumí točit nic jiného než nekonečné přihlouplé seriály a krimi seriály, které jsou na jedno brdo. Kde berou jistotu, že lidi chtějí pořád vidět vraždy a násilí? Já konkrétně mám krimi seriálů plné zuby. Nehledě na to, že se v nich pořád točí jedni a ti samí herci

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání